Skocz do zawartości

Zaczynamy ... mama i 2 dzieci


Meryll

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam,

Z różnych powodów nadszedł czas dużych zmian. Mam dwoje dzieci 1 i 2 klasa liceum (15 i 17 lat). W przyszłym roku (ok września ) zaczynamy nowe życie w usa.

To tyle co wiem na 100 % reszta to cała niewiadoma. Tak, wiem że to brzmi absurdalnie ale na ten moment tyle mogę tu powiedzieć. 

Mam zawód który mogę i będę wykonywać w usa (jestem w trakcie uwierzytelniania dyplomów), obecnie uczę się angielskiego (posługiwałam się angielskim biegle w pracy ale to nie to samo co "żywy" język, stad dodatkowe lekcje aby zmniejszyć barierę językową).

Teraz zaczynają się schody i pytania:

- szkoła dla dzieci (czym się kierować w wyborze szkoły )

- w jakiej kolejności zacząć organizować pozostałe formalności

Chciałbym przygotować plan działań, które muszę tu podjąć aby wykorzystać ten rok najlepiej. 

Wiem, że brzmi to absurdalnie stąd pytanie do Was - jak to wszystko zorganizować aby dzieci przeprowadzić przez ten proces  i co zrobić w Polsce przed wyjazdem (praca, mieszkanie, ubezpieczenia i pozostałe formalności)

 

Dziękuję za podpowiedzi.

M

 

  • Odpowiedzi 32
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
Napisano

O ile nie masz na myśli szkoł prywatnych lub tzw. magnet schools, w USA obowiązuje rejonizacja. Tak więc wybierając szkołę de facto wybierasz miejsce zamieszkania.

Napisano

Kazdy school district ma swoje strony internetowe, gdzie pokazuja wyniki testow w porownaniu do innych szkol w districtcie i stanie. To jest wazny pierwszy element wybierania szkoly, wiec wrzucaj do Google rejony ktore rozwazacie i zacznij czytac na ten temat. (A to temat rzeka.)

Szkoly w USA sa generalnie placone przez lokalne podatki, wiec im bogatsza dzielnica, tym bogatsza szkola co sie wiaze z wyzszym poziomiem i uczniow i szkoly. Wiele rodzin decyduje sie na dlugi dojazd do pracy, wieksze wydatki na dom itp wlasnie zeby byc w jak najlepszym school district. Jezeli wiecie gdzie bedziecie mieszkac, moze byc warte skontaktowac sie ze szkola dla starszego dziecka, sprawdzic jakie maja regulaminy dla ELL (English Language Learners) i co mozna oczekiwac jezeli chodzi o skonczenie high school - czy zakonczy razem z klasa, czy beda dodatkowe wymagania ktore opoznia zakonczenie high school?

 Z tego co obserwuje, dzieci z polskim wyksztalceniem daja sobie swietnie rade w amerykanskich szkolach bo nadal poziom jest wyzszy w Polsce jezeli chodzi o matematyke i nauki scisle. (Z drugiej strony, dwie rodziny mowily mi, ze byli zdziwieni wysokim poziomem wymaganych w USA prac pisemnych - dlugie eseje, papers, itp.) Jezeli dziecko ma ambicje na dalsza nauke, zapoznaj sie z finansowymi realiami studiow w USA.

Przygotujcie dzieci na szok kulturowy, ale nie martw sie, przewaznie jak juz sie odnajda w tutejszym systemie, polskie dzieci lubia amerykanskie szkoly. Wydaja sie bardziej na luzie i bardziej przyjazne. 

 

Napisano

Jak będziesz szukała miejsca do zamieszkania (wynajęcie albo zakup) to spójrz proszę na serwis zillow.com. Dla każdej nieruchomości określone jest do jakiej szkoły przynależy. Każda ze szkół na poziomie elementary, middle czy high będzie "wyceniona w rankingu" - ten ranking to punktacja pomiędzy 1 i 10. Im wyższy ranking to szkoła jest "lepsza". Generalnie  szkoły z punktacją 9-10 to szkoły gdzie Amerykanie chcą być zrejonizowani. Nieruchomości będą droższe aczkolwiek zapewnisz dzieciom lepszą edukację. Jak dzieci będą się zapisywać na klasy zwróć uwagę aby zapisywały się na klasy typu Honors lub AP - im więcej takich klas uzbierają tym większe szanse będą miały aby dostać się potem do szkoły.

Pozostałe formalności to zależy czy zamykasz za sobą wszystkie drzwi w Polsce czy też nie. Jak tak to mieszkanie trzeba sprzedać, wymeldować się. Pobierz z urzędów Zupełne (czyli pełne) akty urodzenia swoje i dzieci. Jak jesteś rozwiedziona to wszystkie wyroki rozwodowe musisz pozbierać, jak jesteś wdową to zapewne akt ślubu zupełny musisz wydobyć plus akt zgonu małżonka - generalnie pozbieraj wszystkie możliwe "papiery" - załatwianie ich z USA jest kosztowne i długotrwałe.

Posprzedawaj wszystko co nie zabierasz ze sobą, pozamykaj konta, pospłacaj kredyty, wyrejestruj się z abonamentu RTV. Poeeinformuj Urząd Skarbowy że się wyprowadzasz, poinformuj urząd miasta / gminy że się wyprowadzasz - to chyba wszystko co trzeba zrobić :)

Wystarczy poinformować szkoły - ja nie informowałem kuratorium, że się wyprowadzam. Wymelduj się z adresu zamieszkania. Jak najstarsza pociecha to SYN to dowiedz się czy nie musi w wojsku jakoś poinformować o ile został zarejestrowany.

Jak będziesz miała szczegółowe pytania to wal jak w dym na to forum - tu jest wilu życzliwych ludzi co przeszli ten sam proces :)

Napisano

Ze tak z ciekawosci zapytam. Na czym polega "uwierzytelnianie" dyplomow?

Trzeba zaczac od mieszkania, social security number, konto w banku, prawo jazdow, zakupu samochodu, szkoly i pracy. Wyzej koledzy opisali co i jak. 

My nie zerwalismy calkiem kontaktu z Polska. Zglosilismy czasowy wyjazd z Polski, dalej skoladamy Pity w Polsce rowzniez (chociaz sa czasem z tym problemy), mamy konto w Polsce itp.

Napisano
8 hours ago, MeganMarkle said:

@barnclose a dlaczego składacie pity w PL mieszkając na stałe w usa ?

a z tym dyplomem to zakładam że chodzi o nostryfikacje - takie jakby uznanie kwalifikacji z PL w usa ... ale może się myle

Bo wciaz jestesmy na wizie L, wiec jesli bedziemy musieli wrocic do Polski to US wie, ze zarabialem pieniadze w USA i sie do tego nie przyczepia. Ponadto wciaz wynajmuje mieszkania w Polsce i ten dochod tez wykazuje w PL - w sumie to skladam co roku nawet dwa pity w Polsce.

No wlasnie nostryfikacja. Kiedys to sprawdzalem i wydaje mi sie, ze nie ma w USA instytucji, ktora nostryfikuje dyplomy... Ta sprawa jest zostawiona wedlug uznania pracodawcy albo uczelni. Dlatego jesli sie da to bardzo chetnie dowiem sie jak, bo moja zona probowala znalezc prace z dyplomem inzyniera z Polski i kazde interview konczylo sie sugestia, zeby najpierw pojsc do szkoly w USA...

Napisano
44 minuty temu, barnclose napisał:

No wlasnie nostryfikacja. Kiedys to sprawdzalem i wydaje mi sie, ze nie ma w USA instytucji, ktora nostryfikuje dyplomy... Ta sprawa jest zostawiona wedlug uznania pracodawcy albo uczelni. Dlatego jesli sie da to bardzo chetnie dowiem sie jak, bo moja zona probowala znalezc prace z dyplomem inzyniera z Polski i kazde interview konczylo sie sugestia, zeby najpierw pojsc do szkoly w USA...

 

Mój dyplom został nostryfikowany przez WES, przeliczyli ilość godzin i praktyk na credit hours i mam oficjalnie magistra w USA. Do niczegi mi się to nie przydaje, ale miło wiedzieć :D 

Napisano
6 minut temu, barnclose napisał:

I ta nostryfikacja przez WES jest powszechnie uznawana przez potencjalnych pracodawcow?

 

Pracuję teraz w zupełnie innym zawodzie, więc nie, zresztą nie jest to dyplom w dziedzinie gdzie musisz go mieć, jak np. pielęgniarka czy farmaceuta (wraz z licencją.)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...