Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

3 hours ago, ElPacho83 said:

Dopytam was, bo sam nie do końca to rozumiem.

Jeżeli pracodawca proponuje 20 $ / h i pisze o benefitach jak poniżej :

Benefits: Medical, Dental, Vison, Life, Disability, Pension, 401K, EAP

Co to oznacza? One już są w wynagrodzeniu, czy jeszcze będą potrącane jakieś kwoty z wypłaty?

Jak to wygląda uogólniając?

Medical, Dental, Vision - najprawdopodobniej bedziesz placil premiums (od kazdego paychecku - czyli co miesiecznie lub codwutygodniowo) natomiast beda one znacznie nizsze niz jakbys wykupil to ubezpieczenie na wolnym rynku 9wiec tak - beda potracane z wyplaty). Ja place okolo $500 miesiecznie za 3 osoby i to jest najtansza dostepna opcja (oplaca sie dla tych co nie choruja) ktora ma $6000 deductible (wiec dopoki nie przekroczysz $6k kosztow - ubezpieczenie w ogole nie dziala).

Life - to najpewniej jakies grupowe ubezpieczenie na zycie, nie powinienes za nie nic placic.

Disability - hgw, bo chyba po to sie placi na social security.

401k to odpowiednik polskiego 3-ciego (?) filaru emerytalnego ktory kiedys chyba istnial - czyli konto inwestycyjne ktore jest "tax deferred" - to moze oznaczac ze bedziesz mial mozliwosc go zalozenia (ale sam bedziesz musial do niego odlozyc kase), czasami jest company match czyli firma doplaca tyle samo co Ty odkladasz do jakiejs tam wysokosci (jak nie odlozysz nic to firma tez nic nie da). Warto zalozyc bo Social Security - jezeli jeszcze za te 20-30 lat bedzie istnialo - to nie wystarczy na bulke z dzemem.

EAP - employee assistance program - counselora Ci dadza jak Twoj wspolpracownik sie zdenerwuje i wpadnie do roboty z ARem na kolejny mass shooting.

(poza tym od tych $20 to podatki federalne, stanowe, social security i medicare).

  • Dziękuję! 1
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andyopole @kzieluTo jest bardzo dobry post, i przyda sie innym. Czy jest jakas mozliwosc zaznaczenia takiej informacji jako szczegolnie pomocnej? Albo moze stworzyc odpowiednik Frequently Asked Questions gdzie sie takie pytania/odpowiedzi zbiera? 

Edytowane przez katlia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na mysli post @kzielu, ten powyzej?

Forum ma niestety ograniczenia techniczne. My nie mamy takich mozliwosci, nam sie naleza tylko premie finansowe.  ;)  Kazdy natomiast moze napisac do ADMINA z taka propozycja. 

Ostatnio Admin robil porzadki administracyjne likwidujac stanowiska Moderatorow ktorych od dlugiego czasu nie ma juz na naszym Forum. Chcialem zeby przywrocil stanowiska Moderatora dla @Jackie, ktora byla aktywna forumowiczka i dobra moderatorka.

Niestety udalo sie zrobic tylko tyle ze pod avatarem zostalo jej przyznane szczegolne stanowisko. Kto ciekawy niech zobaczy.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, katlia said:

@andyopole @kzieluTo jest bardzo dobry post, i przyda sie innym. Czy jest jakas mozliwosc zaznaczenia takiej informacji jako szczegolnie pomocnej? Albo moze stworzyc odpowiednik Frequently Asked Questions gdzie sie takie pytania/odpowiedzi zbiera? 

Ja moze w wolnej chwili stworze jakis dluzszy post dotyczacy US benefitow (albo braku tychze :)  - w PL ludzie na mojej pozycji w naszym biurze - w ktorym pracowalem przez 10 lat - dostaja sluzbowe samochody - jako benefit bo do pracy w zaden sposob nie sa im potrzebne - u nas w US przy jakims jednym z kryzysow z kolei pozabierali samochody Senior Executive Band ktory byl jedynym poziomem ktory taki benefit mial).

Nie jestem jakims specjalista wiec moze inni cos dorzuca i stworzymy cos sensownego wspolnymi silami - bo jak zaczalem tutaj mieszkac to zupelnie nie czailem o co chodzi z tymi benefitami i w glowie mi sie nie miescilo ze ubezpieczenie zdrowotne zaczyna cokolwiek placic jak sie przekroczy deductible.  Powalcze z tym - moze Xarthisium, Mola, McPear i ktokolwiek inny chetny dorzuci swoje doswiadczenia.

  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kzielu napisał:

w PL ludzie na mojej pozycji w naszym biurze - w ktorym pracowalem przez 10 lat - dostaja sluzbowe samochody

W USA komorka od firmy to juz jest cymes.

Ja nie mam telefonu sluzbowego natomiast email addresu nie dalem zainstalowac na moim prywatnym sprzecie. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, kzielu said:

w PL ludzie na mojej pozycji w naszym biurze - w ktorym pracowalem przez 10 lat - dostaja sluzbowe samochody

To bylo malo znane w USA bo tu ludzie maja wlasne samochody od 16-tu lat... prznajmniej tak bylo w good old days of USA ;) Chociaz moj ojczym dostawal 2 nowe samochody co roku jako jeden z jego benefitow. (Byl na wysokim poziomie w Fordzie.) To byl lease za ktore nie placil... jak cos sie zepsulo w samochodzie odwozil do firmy i dostawal nowy :D Ale sa podobne benefity... syn pracowal dla firmy ktora wymagala czestego jezdzenia do klientow. Jego benefit to byl ze oni splacali mu car payment na porzadny samochod. Praca byla do kitu, ale benefit dobry, i syn ma teraz dobry samochod za ktore zaplacil pare tysiecy dolarow. Porzucil prace jak tylko samochod byl splacony, lol. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
On 10/29/2022 at 4:03 PM, Xarthisius said:

Jedna uwaga odnośnie reentry permit. O ile czas oczekiwania na bio wrócił prawie do normy, to czas oczekiwania na samo I-131 USCIS pokazuje na 13 miesięcy (80% of cases are completed within)...

Jaki jest w tym momencie czas oczekiwania na biometrics? Czy są w tym momencie jakieś informacje na ten temat? Również czy można wybrać w którym stanie chciałoby się mieć spotkanie o biometrics czy jest to automatycznie przyznawane na podstawie adresu połączonego z GC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...