Skocz do zawartości

Co z Tą Ukrainą?


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

On 3/25/2022 at 1:01 AM, mcpear said:

Jakie jest moje "dream scenario"? Chyba takie aby po długim konflikcie ustanowiono w końcu na Uralu pokojową granicę Ukraińsko - Chińską. Pomarzyć można każdemu. Co nie?

Pozwolisz, że zacytuję Cię jeszcze raz…

To jeszcze niedawno byłby science fiction… Dziś może dalej jest… ale rozpad Federacji na 3-4 duże części, plus tuziny małych republik, już takim science fiction nie jest…

Kwestią najbardziej problematyczną jest los broni atomowej i całej infrastruktury z tym związanej… ale przy dobrych wiatrach… to myślę da się znaleźć odpowiedzialnych „liderów” (z tych trzymających pieniądze i dzieci na Zachodzie, czyli… z chyba większości rosyjskiej „patriotycznej elity”?…) którzy przy odpowiednim wsparciu zagwarantowaliby jakiś akceptowalny dla Zachodu “mechanizm kontrolny”?

Hey ho… zdarzył nam się Gorbaczow, nie? „Niemożliwe” jest możliwe…

So… to answer your question.. - “No.. it’s not to much to ask” ;)

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Rosjanie to mają pecha, na moście Kerczenskim w jego kolejowej części, zapaliła się cysterna w pociągu przewożącym paliwa, poinformowały rosyjskie media dodając że to oczywiście nieszczęśliwy wypadek. 
Zniszczeniu uległa również część drogowa przeprawy. Jedno z przęseł leży w wodzie.

Edytowane przez andyopole
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
W dniu 26.03.2022 o 15:11, MeganMarkle napisał:

Strasznie dawno już na forum nie zaglądałam, ale postanowiłam znów zajrzeć, byłam ciekawa czy coś gadacie o wojnie i widzę że owszem... :)

Ja tej wojny się bałam od wielu lat i był to główny argument by wyjeżdżać z Europy jak najszybciej. A teraz gdy już wojna się zaczęła jestem w szoku, że ludzie nie widzą, że to nie jest wojna Ukrainy tylko początek wielkiej wojny - tak jak Europie zachodniej we wrześniu 39 się wydawało ze to tylko Polska ma problem. Teraz zamiast kampanii wrześniowej mamy ukraińska, a zamiast Hitlera jest Putin a poza tym scenariusz ten sam a Polska jak zwykle w kijowym położeniu i zle się dla niej to skonczy. A myślenie że jesteśmy w NATO wiec luzik jest tak naiwne że płakać się chce :( Martwię się potwornie o rodzine i znajomych z Polski, staram się jak mogę i namawiać do wyjazdu ale nadal nie myślą o emigracji bo spokojnie bo przesadzam. JPDL a najgorsze, że mama mi powiedziała że „jak wejdą ruskie to trudno” ona zostaje bo już za stara na uciekanie. :blink:

rozumiem emocje ale chyba za bardzo się przejmujesz(na obecną sytuację), Rosja ledwo sobie radzi z Ukrainą a co dopiero miałaby napaść na członka NATO, tutaj nie oceniam, jedni wierzą w NATO inni nie, to nie bóg, sojusz istnieje zatem jest, zresztą co widać po dostarczaniu broni na Ukrainę, obecnie sytuacja jest zgoła inna bo mamy całą Europę przeciwko Rosji a nie Aliantów i Państwa osi, a druga sprawa jest taka, że na zachodzie nie ma już Hitlera który też nas chce najechać, osobiście zacznę się bać jak USA się wypnie na Europę, ale może do tego czasu już będę za oceanem

 

według mnie wszystkim zależy, żeby wojna się poza Ukrainę nie wylała i nie przestaną jej militarnie zasilać, a Rosja też ma ograniczone zasoby, wydaję mi się, że bardziej ludzkie niż militarne, może masz rację co do Imperializmu Putina i sięga to po Niemcy albo i dalej ale nie sądzę, że takie czasy nadejdą

Edytowane przez ronni37
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, ronni37 said:

Rosja też ma ograniczone zasoby, wydaję mi się, że bardziej ludzkie niż militarne,

Generalnie masz duzo racji. Najwięcej w tym, że w naszym interesie narodowym jest to aby wojna trwała na terenie Ukrainy i nie rozlewała się. Co więcej długotrwała wojna, która za szybko się nie skończy to jest to coś na czym nam powinno najbardziej zależeć - szybki pokój na niezleżnie jakich warunkach nie jest dla Polski geostrategicznie dobry.

Ale komentarzu o ograniczonych zasobach ludzkich nie czaję. Rosja to 143 miliony ludzi. Połowa circa to faceci czyli 71 milionów. Tych w wieku 18-30 to pewnie jest tak 1/6 lub 1/7, czyli tak na oko 9-12 milionów. Na razie zmobilizowano oficjlnie 300 tys ludzi i mówi się, że po cichu i nieoficjalnie kolejne 700 tys. To jednak 8-11 milionów pozostaje w odwodach. TO dość spora rezerwa ludzka. Wydaje mi się większa niż potencjalne rezerwy militarne. Ale może jest coś czego nie rozumiem lub nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje sie ze w ktoryms momencie po wyslaniu kolejnej grupy mlodych ludzi jako mieso armatnie dla Himarsow (w sumie nie armatnie) jakas wieksza grupa populacji powinna pojsc po rozum do glowy ale z drugiej strony to juz dawno powinni i nic sie nie dzieje...

Ale czym dluzej ta wojna trwa tym lepiej dla wszystkich - poza Ukraina (z oczywistych powodow) i ruskich. I moze miejscami jak Syria czy Iran gdzie sa jakies szczatki wplywow rosji. Reszta tylko na tym korzysta.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mcpear napisał:

Generalnie masz duzo racji. Najwięcej w tym, że w naszym interesie narodowym jest to aby wojna trwała na terenie Ukrainy i nie rozlewała się. Co więcej długotrwała wojna, która za szybko się nie skończy to jest to coś na czym nam powinno najbardziej zależeć - szybki pokój na niezleżnie jakich warunkach nie jest dla Polski geostrategicznie dobry.

Ale komentarzu o ograniczonych zasobach ludzkich nie czaję. Rosja to 143 miliony ludzi. Połowa circa to faceci czyli 71 milionów. Tych w wieku 18-30 to pewnie jest tak 1/6 lub 1/7, czyli tak na oko 9-12 milionów. Na razie zmobilizowano oficjlnie 300 tys ludzi i mówi się, że po cichu i nieoficjalnie kolejne 700 tys. To jednak 8-11 milionów pozostaje w odwodach. TO dość spora rezerwa ludzka. Wydaje mi się większa niż potencjalne rezerwy militarne. Ale może jest coś czego nie rozumiem lub nie wiem.

 

Nie ukrywam, nie wykonywałem obliczeń ale starałem się logicznie do tego podejść, jest ich jak mrówków ale to też jest ogromny kraj w którym ktoś mu na codzień pracować, uprawiać ziemie i płacić podatki etc. Wiem, że tam człowiek dla państwa jest warty worek kartofli ale wszystkich ich nie wyśla na front, tam już od paru lat są poważne problemy z demografią.

Ale w sumie masz rację, tam się raczej tym nie przejmują i ludzi jest od cholery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Zapewne juz slyszeliscie o "nieszczesliwym" wypadku samolotu z Prigozynem na pokladzie. Na liscie bylo 10 nazwisk a na ziemi znaleziono osiem cial. 

Teraz pytanie: czy wyskoczyl wczesniej ze spadochronem :) czy tez wpisal sie na liste tego samolotu a polecial innym a moze jeszcze nie wygrzebali wszystkiego ze zgliszczy?.

W tym kacapskim kraju wsio wozmozno.

 

 

edit: Dopiero przed godziną 22. w Polsce kanał na Telegramie powiązany z Grupą Wagnera zamieścił post, w którym napisał, że szef formacji "Jewgienij Wiktorowicz Prigożyn zmarł w wyniku działań zdrajców Rosji". "Ale nawet w piekle będzie najlepszy. Chwała Rosji. Spoczywaj w pokoju" - dodano.

Edytowane przez andyopole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...