Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie odnośnie wypełniania wniosku DS 160 i jak dotąd nie znalazłem na nie odpowiedzi. Otóż jestem szczęśliwym posiadaczem zwykłej wizy turystycznej i chciałbym pojechać do USA z ojcem na ok 3 tyg.... taki męski wypad :) Problem pojawił się na etapie wpisywania we wniosku zatrudnienia. Tata posiada rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby (nowotwór). Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i leczenie powoli dobiega końca. Problem polega na tym, że we wniosku nie ma do wyboru opcji "renta", bądź chociaż odpowiednika. Jest emeryt ale to nie to samo przecież. Emeryt już zakończył prace a renta jest tymczasowa i kiedyś ojciec może wrócić do pracy. Więc co mamy wpisać w tym przypadku? Wiem też, że dalej we wniosku trzeba będzie podać ostatnie miejsce pracy w ciągu ostatnich 5 lat a co w przypadku gdy tata nie pracuje już ponad 5 lat? Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 531
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Otóż nie wróci do tej, w której pracował bo jak przechodzi się na rentę to stosunek pracy ustaje, tzn. że tracisz pracę i pozostajesz na utrzymaniu ZUS-u (bynajmniej tak było w przypadku mojego ojca) ale może kiedyś będziesz mógł pracować a emeryt wiadomo, koniec i kropka :) Mi najbardziej pasuje "OTHER" i wyjaśnić o co chodzi a w miejscu aktualnego miejsca pracy wpisać ZUS odpowiedni do miejsca zamieszkania i tyle. Czy mam rację?

Ale tak pomyśleć logicznie to jaki pracodawca będzie czekał na pracownika 5 lat i do tego nie ma jeszcze 100% pewności, że wróci? To woli zatrudnić nowego, po co blokować etat. Moja siostra jak pracowała na UZ i zaszła w ciążę to sama musiała się zwolnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musiala sie zwolnic,wolala...chyba nie znasz zasad prawa pracy za duzo ze tak powiem

Tak zatrudnia sie kogos na czyjes miejsce ,nie ma za to nigdzie napisane ze po rencie nie mozna wrocic do tego miejsca pracy :)

wpisz other ,pamietaj za to ze moga byc pytania,jaka renta,dlaczego,jaki powod ,czy wroci do tej pracy a jak nie to czy znajdzie inna.

Pamietaj tez o tym ze pare % osob majac renty-pracuje w USA i to o dziwo wiecej robia niz w Polsce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, wypełniam właśnie ds160 i w rubryce praca i edukacja trzeba wpisać poprzednie prace. Pracowałem sezonowo przez miesiąc we Francji lecz papiery gdzieś zaginęły, czy można sobie to odpuścić jak sądzicie. Jeszcze jedno czy szkoły które ukończyłem mogę wpisywać po polsku czy należy po angielsku i czy muszę podać dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia nauki skoro na świadectwie nie ma tych dat jest tylko rok. Bardzo proszę o szybką odpowiedź gdyż chciałbym jutro to złożyć bo nie mam już wolnego w pracy i nie będzie czasu, z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wypełniam właśnie ds160 i w rubryce praca i edukacja trzeba wpisać poprzednie prace. Pracowałem sezonowo przez miesiąc we Francji lecz papiery gdzieś zaginęły, czy można sobie to odpuścić jak sądzicie. Jeszcze jedno czy szkoły które ukończyłem mogę wpisywać po polsku czy należy po angielsku i czy muszę podać dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia nauki skoro na świadectwie nie ma tych dat jest tylko rok. Bardzo proszę o szybką odpowiedź gdyż chciałbym jutro to złożyć bo nie mam już wolnego w pracy i nie będzie czasu, z góry dziękuje

Pracę wpisz, nikt ci papierów sprawdzać nie będzie. Co do szkół to w języku polskim, jeśli jest wymagana dokładna data to wpisz orientacyjne, miesiąc i rok na pewno znasz. Chociaż chyba tylko rok jest wymagany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również ja mam kilka pytań na których odpowiedzi nie znalazłam.

1) Mieszkam w Dublinie od 7 lat i tu zamierzam razem z mężem starć sie o wzię do usa. (dzieci mają irlandzkie paszporty, więc domniemam, że dla nich przed wyjazdem wystarczy zgłoszenie vaiwer visa), ale do rzeczy. Z mężem uzupełanimy wnioski każdy swój, ale żeby pójść do okienka z konsulem razem, to ja musze jako osobę towarzyszącą wpisac jego, albo on mnie, prawda? Ale czy moge zabrać ze soba niemowlaka, który na dzień wizyty w ambasadzie nie będzie mieć jeszcze paszportu tylko co najwyżej akt urodzenia? Wiem, że wpisuja wszystkich którzy wchodzą na teren ambasady, a ja nie będe mieć innego dokumentu dla maluszka jak akt urodzenia. No i czy jedno z nas ma go wpisać do aplikacji jako osoba towarzysząca? Dodam że nie staramy się o wize dla dziecka tylko dla nas rodziców.

2) paszport mam polski wyrobiony tu w Dublinie i wystawiony przez konsul w Dublinie, to co mam wpisać w aplikacji jako kraj wystawienia? Polska czy irlandia? Niby głupie pytanie, ale leżę na nim.

3) Mąż 15 lat temu miał odebrane prawo jazdy na rok za jazdę pod wpływem alkoholu (miał 0,5 promila a dopuszczalne jest 0,2 )Ale nie miał żadnej rozprawy w sądzie, tylko policja mu powiedziała że zabiera mu na rok, a potem jakąś ogólną informację dostał no i teraz, co mam napisać we wniosku, że był karany, skazany czy nie, bo nie mam pojęcia ) Czy ma dostarczyć w związku z powyższym zaświadczenie o niekaralności? Nie chcę czegoś nie dopisac a potem to wyjdzie i będzie spalony na amen.

4) w roku 2012 wygasła moja 10 letnia wiza. W tym czasie (jeszcze za panny) sama dwa razy byłam w usa po pół roku, czyli nie przesiedziałam i zawsze wracałam przed terminem. Czy mam ten stary paszport, z nieważną wizą też przynieść?

5) warto mieć ze sobą zaświadczenie o zatrudnieniu, ale w dzień wizyty w ambasadzie będę na urlopie macierzyńskim, więc mam się pofatygować do pracy po to zaświadczenie, czy wystarczy tylko decyzja o przyznaniu mi maternity benefit? (logiczne przynjamniej dla mnie, że skoro mam maternity benefit to muszę być zatrudniona, no chyba że się mylę)

6) czy ktoś leciał ostatnio z dziećmi na wycieczkę i rodzice mają polskie paszporty z wizą, a dzieci mają irlandzkie (oczywiście dzieci przed wylotem zgłoszone do visa wiever)? Jak to wygląda od strony technicznej? Trzeba mieć dla dzieci coś oprócz ich paszportów? no i wiadomo że 4 latek nie pójdzie pod pachę z dwulatką w inna stronę dla ruchu bezwizowego, tylko wiadomo, że muszę dzieci zabrać ze sobą po wylądowaniu w US na ostateczna pogawędkę z celnikiem? Ktos przez to przechodził i powie jak to wygląda od strony technicznej?

no i czy to nie wygląda dla nich dziwnie że rodzice inne paszporty, a dzieci inne.

7) w formularzu pisze podać pracę z ostatnich 5 lat. W tym czasie mój mąż przez dwa lata był samozatrudniony, a po tym czasie dalej wrócił do tego samego pracodawcy co wczesniej, czy to że był selfemployed mam tez wpisać? czy nie?

8) pisze również czy byłeś za granicą w ostatnich 5 latach. Bylismy w Austrii na tydzień w odwiedzinach u siostry. Mam to podać, mimio i Austria i Irlandia i Polska to UE czyli defacto nie ma żadnych granic. Czy też to pytanie tyczy sie tylko wyjazdów po za Unię?

dzięki serdeczne i wszelkie komentarze mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 3 Jesli grozilo mu pozbawienie wolnosci do 3 lat (zakladam ze tak bylo), jest 5 lat na przedawnienie, po tym okresie jest czysty, tego sie trzymaj. Jak ci jakis spolecznik powie, ze zaznacz ze byl karany, to chyba tylko po to zeby cie wkopac.


Ad 8 Im wiecej zaznaczysz panstw ktore odwiedziliscie, tym lepiej, UE i brak granic, nie maja zadnego znaczenia, znaczenie jest takie, mieliscie pieniadze zeby podrozowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że tematów i postów było za pewne wiele, ale ciągle mam mętlik w głowie.

Jak już wyżej pisałam mąż 15 lat temu miał odebrane prawo jazdy na rok za jazdę pod wpływem alkoholu (miał 0,5 promila, a dopuszczalne jest 0,2), nie było sprawy sądowej, ale fakt jest faktem, karany był. I mam wpisać to, czy udać że nie było tematu? Jedni piszą, żeby pisać prawdę, a inni, że po co odgrzewać tak stare kotlety, skoro w KRK jest czysty. No i sama nie wiem, co mam robić. Boję się, że jak wpiszę, że był karany to nie dostanie wizy. Ktoś to przerabiał? Ktoś z was wpisał prawdę, nie zataił nic i dostał wizę? Czy konsul się o to w ogóle pytał?

Proszę, napiszcie jak coś wiecie. Dzięki serdeczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...