Skocz do zawartości

Ameryka Bez Urlopów


kzielu

Rekomendowane odpowiedzi

No to maja szczescie te sprzataczki. U mnie pracuja max 30 godzin tygodniowo, zero benefitow, urlopu lub ubezpieczenia.

Moze to zalezy od stazu i umowy. Wiem, ze sa prace niskiego szczebla, gdzie przywileje przychodza po pewnym czasie, np. w hotelu ubezpieczenie zdrowotne po trzech miesicach a retirement po roku. Ma to wydaje mi sie eleminowac benfity dla ludzi, ktorzy sa tylko przelotem. Niektorzy zwiazuja sie z taka keriera na stale. Wbrew pozorom pracownik niskiego szczebla, dobrze wyszkolony, asertywny i z glowa na karku nie jest dla firmy bezwartosciowy.

Ale ja mieszkam w stanie ktory nigdy nie wierzyl w zwiazki pracy lub jakies socjalistyczne idee typu, pracownik to tez czlowiek ;) No, ale podatki tu sa przynajmniej niskie. (Pensje tez nizsze niz w twoich okolicach, ale whatever)

Hmmmm... Moje obserwacje sa troche skrzywione, bo przewaznie pracuje dla lub znane mi sa organizacje non-profit. Nie mowie tu nawet szkolach, ale roznych placowkach, ktore nie maja wygenrowac zysku, tylko przejesc budzet wypelniajac zadania statutowe. Moze stad bardziej ludzkie podejscie, gdzie ludzie z najgorszymi befitami maja lepiej niz ci z przecietnymi w normalnych biznesach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
  • 1 rok później...

Sorry że odgrzewam stary temat.

Skoro w ameryce nie ma obowiązku udzielania jakiegokolwiek urlopu a praca jest dowolnie skonstruowaną umową między pracownikiem a pracodawcą to chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja zwykłych robotników/pracowników niskiego szczebla w dużych amerykańskich firmach.Skoro w Polsce Amazon czy 3M oferują robotnikom lepsze warunki niż wymaga tego od nich nasze prawo to chciałbym wiedzieć czy w Stanach również oferują amerykańskim robotnikom lepsze warunki niż wymaga tego od nich prawo.Przykładowo Amazon zmiast wymaganych 20 dni urlopu daje w Polsce wszystkim pakowaczom od razu 26 dni urlopu oraz dodatkowo bezpłatny transport czy darmowy posiłek w czasie pracy.To samo 3M-darmowy transport,dopłata do posiłków na stołówce.Inny przykład- szwedzkia fabryka autobusów Volvo wysyła robotników na kurs nauki jazdy autobusem(!) ponieważ muszą czasami przestawić na hali nowo wyprodukowane pojazdy.

Bardzo zdziwiłbym się gdyby 3M w Stanach nie udzielało żadnych płatnych urlopów czy nie fundowało obiadów w pracy.Znaczy że amerykańska firma lepiej traktuje pracowników w Polsce niż własnych rodaków w Stanach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że wszystko zależy od firmy - a czasem od dodatkowego wynegocjowania warunków.

W amerykańskim Microsofcie standardowo dostaje się na start 17 dni urlopu w roku. Po 5 latach dostępny urlop to 22 dni, a po 10 latach pracy osiąga się maksimum 27 dni wolnego w roku.

Google ma podobny system, ale działa nieco szybciej - 15 dni urlopu na start, 20 dni po trzech latach, 25 dni urlopu po 5 latach pracy.

Facebook daje od razu 21 dni urlopu, ale chyba ilość nie rośnie wraz ze stażem pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...