Skocz do zawartości

Przeprowadzka do USA - czy jest sens?


ajlo19

Rekomendowane odpowiedzi

17 hours ago, mcpear said:

"Zielona karta onkologiczna" - czyli ostatni z projektów ... Tuska to jedyny w ostatnich 10ciu latach pozytyw w Polskiej służbie zdrowia. Niestety wiem to od ludzi, którzy ... już zmarli. Aczkolwiek pełen priorytet i natychmiastowy dostęp do usług medycznych dla chorych na Nowotwór to coś co w Polsce dobrze działa.

W USA ceny usług są wysokie przez nieformalny kartel firm ubezpieczeniowych i dostawców usług medycznych - dopóki ktoś z jajami tego nie rozwali dopóty ceny bedą jakie są.

Aczkolwiek sformułowanie "zyski prywaciarzy" w znaczeniu negatywnym i pejoratywnym brzmi dla mnie  ... bolszewicko! Państwowe formy własności (pozbawione owych "zysków prywaciarzy") są patologiczne, korupcjogenne i prowadzą w długim okresie do jeszcze wyższych cen i do znacznie niższych jakości produktów i usług. Nacjonalizacja służby zdrowia zarówno w USA jak i w Polsce (czyli wyeliminowanie "zysków prywaciarzy") nie rozwiąże żadnych problemów. W kapitalistycznym kraju to "prywaciarze" powodują, że ludzie są bogaci i mają pracę. A to, że prywaciarze dają pracę tylko po to aby osiągnąć dla siebie jeszcze większe zyski jest naturalne (nikt nie jest instytucją charytatywną). Czyli to, że dostajesz $100k rocznej pensji po to tylko aby właściciel Twojej firmy mógł zainkasować dodatkowe $5M zysku rocznie to jest coś z czym musisz się pogodzić, albo wyemigrować do krajów gdzie "zysków prywaciarzy" nie doświadczysz (welcome to DPRK / Cuba)

Chyba problemem jest brak konkurecyjności, bo kapitalizm może instnieć tylko z mocnymi meganizmami antymonopolowymi. 

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, katlia said:

No ale chyba sa kraje gdzie jest i nacjonalizowana sluzba zdrowia i na dodatek system prywatny. To znaczy, wybor nie musi byc ALBO super kapitalistyczne USA ALBO DPRK/Cuba, prawda? Mam sporo znajomych Amerykanow ktorzy mieszkaja w UE i, poniewaz nie sa obywatelami, uzywaja prywatnej opieki -- i placa znacznie mniej niz w US. 

 

Publiczna służba zdrowia konkuruje z nimi i nie mogą nakręcać cen w nieskończoność. Niestety jakie jest uzasadnienie niebotycznych pensji lekarzy, co tylko recepty wypisują i w 50% przypdaków nie trafnie. Ja rozumiem chirurgów etc, ale większość ma wiedzę na takim poziomie, że sami mają nadwagę, cukrzycę, nadciśnienie, a "leczą" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, arturnow napisał:

ale większość ma wiedzę na takim poziomie, że sami mają nadwagę, cukrzycę, nadciśnienie, a "leczą" :-)

Moze nie wiekszosc ale wielu...

Od moich przyjaciol z UK wiem ze tam czesto lekarz udzielajac porady googluje sobie diagnoze w czasie wizyty. Ja na szczescie pomimo kilku lat tam spedzonych nie mialem kontaktu z NHS.

A tutaj - jeden lekarz (chirurg) popelnil powazny blad, tak ze o malo sie nie przekrecilem a drugi pomimo beznadziejnej sytuacji z rak kostuchy mnie wyrwal....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, andyopole said:

Moze nie wiekszosc ale wielu...

Od moich przyjaciol z UK wiem ze tam czesto lekarz udzielajac porady googluje sobie diagnoze w czasie wizyty. Ja na szczescie pomimo kilku lat tam spedzonych nie mialem kontaktu z NHS.

A tutaj - jeden lekarz (chirurg) popelnil powazny blad, tak ze o malo sie nie przekrecilem a drugi pomimo beznadziejnej sytuacji z rak kostuchy mnie wyrwal....

racja, nie większość, a wielu. Nawet w społeczeństwie większość nie ma tych schorzeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
33 minutes ago, Tirowiec1312 said:

Chyba nie jest to do konca problem teksasu: https://pulsmedycyny.pl/kila-w-polsce-statystyki-szybuja-w-gore-dramatem-jest-to-ze-mamy-kile-wrodzona-1185107

Bedac Ojcem dziecka urodzonego w TX dodam tylko, ze badanie na STD (w tym kile) bylo robione na samym poczatku ciazy.

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...