Skocz do zawartości

Przeprowadzka do USA - czy jest sens?


ajlo19

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Maksymalna kara to chyba 25% "domiaru" (czy jak to nazwać) za niezapłacone podatki (o ile takie musiałeś zapłacić). Inna kara to "wstrzymanie wydania paszportu" do czasu aż nie uregulujesz podatków, ale z Twojego wpisu rozumiem, że tego uniknąłeś. Nie sądzę że czeka Ciebie areszt czy coś podobnego. Zeznania podatkowe powinieneś złożyć wstecznie od momentu gdy zacząłeś wykazywać dochód (za lata w których nie miałeś dochodu nie miałeś obowiązku składać zeznań podatkowych). O tym czy musiałeś zapłacić podatek czy nie w poprzednich latach to pewnie lepiej porozmawiać z doradcą podatkowym, który się na tym zna - tutaj sytuacje mogą być bardzo indywidualne - zależne od poziomu dochodu i od źródeł dochodu, który wykazywałeś. Przez brak podatków możesz mieć problemy ze sponsorowaniem zielonej karty dla małżonka, dzieci.

Inny potencjalny Twój problem to chyba "Selective Service" - w momencie gdy skończyłeś 18 lat miałeś obowiązek zapisać się do "Selective Service". Teraz ponieważ masz ponad 26 to już jest to "musztarda po obiedzie" - nie możesz się zapisać "wstecznie". Wg różnych źródeł od 1986 roku nikogo nie ścigano za brak rejestracji w Selective Service aczkolwiek mogą Tobie odmówić w przyszłości potencjalnie pewnych benefitów. Oficjalnie brak rejestracji jest uznawany za "Felony". Obecnie to jedyne co ciebie spotka (chyba) jest bycie niezatrudnialnym w federalnych instytucjach. Także niektóre firmy prywatne prowadzące kontrakty rządowe w procesie "screeningu" mogą to wychwycić i wtedy też będziesz niezatrudnialny u nich.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pewną rozkminę i choć zakładam że nikt mi nie powie ze 100% pewnością to może chociaż potwierdzi lub obali mój tok myślenia.

Otóż, z różnych względów nie pasuje nam się przeprowadzać do USA na początku 2024, jak planowaliśmy. Rozważaliśmy całkowitą rezygnację z przeprowadzki, ale stwierdziliśmy, że w sumie moglibyśmy spróbować jeszcze to przeciągnąć o kolejne pół roku / rok. Do tej pory, od pierwszego wjazdu na wizie imigracyjnej końcem listopada 2023, lataliśmy do USA w odstępach krótszych niż 6 miesięcy (4-5 miesięcy). W obydwu przypadkach, oficer CBP pytał ile nas nie było, a po usłyszeniu odpowiedzi mówił tylko "ok" i nic więcej. I tutaj moje pytanie (zerkam nieśmiało w stronę @Xarthisius), zakładam że oficer CBP może widzieć historię naszych wjazdów. Ale czy jest jakiś sposób żeby wiedział ile nas nie było za każdym razem (oprócz spytania wprost)? Bo przy wyjeździe z USA przecież nie przechodzi się przez żadne "bramki" więc zakładam że tej informacji nigdzie nie ma. Więc, o ile nie ma żadnych notatek przy każdym z wjazdów w stylu - "nieobecność 4-5 miesięcy", a zamiast tego jest "nieobecność <6 miesięcy", to nie powinna się CBP zapalić lampka? Ciekawi mnie jak taka historia może wyglądać, czy przy wjeździe może być tylko notatka z "reprymendą", a jeśli było poniżej 6 miesięcy to nie ma nic?

Pytam, ponieważ zastanawiam się czy przeciągnięcie tego w ten sam sposób (podróż co <6 miesięcy) jest możliwe czy raczej ryzykowne - pomijając kwestie aplikacji o obywatelstwo, bo o tym na razie nie myślę. I jaka może być konsekwencja tego że ktoś nas "przyłapie" na tym procederze - czy może nie wpuścić do USA? Kiedyś słyszałem jak Brit Simon mówił, że w takiej sytuacji i tak oficer nas musi wpuścić ale potem dostaje się jakieś wezwanie celem wyjaśnienia i wtedy mogą zabrać GC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historie oficer CBP widzi i wyjazdy sa notowane w systemie - kontroli przy wyjezdzie nie ma ale linie wysylaja flight manifest do CBP wiec wszystko jest odnotowywane (jakby inaczej overstaye trackowali ?).

Z praktyki to koledze z pracy ktory mial GC (od zony) ale mieszkal z nia w PL i jezdzil co pare miesiecy az w koncu przy kolejnym wjezdzie powiedzieli mu ze to "ostatni raz".

Nie moga Was nie wpuscic ale wysylyja do sadu imigracyjnego bo status moze odebrac tylko sedzia.

  • Like 2
  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kzielu said:

Historie oficer CBP widzi i wyjazdy sa notowane w systemie - kontroli przy wyjezdzie nie ma ale linie wysylaja flight manifest do CBP wiec wszystko jest odnotowywane (jakby inaczej overstaye trackowali ?).

Z praktyki to koledze z pracy ktory mial GC (od zony) ale mieszkal z nia w PL i jezdzil co pare miesiecy az w koncu przy kolejnym wjezdzie powiedzieli mu ze to "ostatni raz".

Nie moga Was nie wpuscic ale wysylyja do sadu imigracyjnego bo status moze odebrac tylko sedzia.

Dzięki, nie spodziewałem się tak konkretnej odpowiedzi :) fakt, nie pomyślałem o overstay'ach. W takim razie wszystko jasne, jednak można się przejechać na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...