Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Nasze karty przyszły miesiąc po przylocie na ten adres który deklarowaliśmy na lotnisku :D

I czy ktoś może potwierdzić: to prawda, że dla posiadaczy GC przewidziane jest kilka godzin do wyjeżdżania przed egzaminem w DMV? 
Nie znalazłam nigdzie info, dodzwonić się nie mogę, a jechać zapytać tylko o to trochę bez sensu. Mieszkamy w IL.

Idąc dalej: oprócz pracy, mieszkania,  nauki w dowolnym miejscu US i oczywiście zdobycia obywatelstwa w dalszej perspektywie czy idą jeszcze jakieś przywileje dla nowych posiadaczy GC? Słyszałam o jakiś kartach prepaid, kursach angielskiego, dopłatach do zakupu pierwszego domu. 

Doskonale wiem, że to nie jest kraj socjalny w odróżnieniu od Polski ale jeśli faktycznie jest coś z czego można skorzystać dlaczego tego nie zrobić :)


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, katarzyna_gawor said:

Idąc dalej: oprócz pracy, mieszkania,  nauki w dowolnym miejscu US i oczywiście zdobycia obywatelstwa w dalszej perspektywie czy idą jeszcze jakieś przywileje dla nowych posiadaczy GC? Słyszałam o jakiś kartach prepaid, kursach angielskiego, dopłatach do zakupu pierwszego domu. 

 

 

Przywilej masz taki, ze mozesz wziac sobie kredyt na dom tak jak kazda inna osoba mieszkajaca w USA. To czy dostaniesz taki kredyt bez zadnego credit score, to juz inna sprawa.

Co do kursow ESL, niektore community colleges oferuje takie za darmo dla imigrantow. Musisz poszukac lokalnie.

Co do kart prepaid... watpie zebyscie cos dostali za darmo. Chyba, ze chodzi ci o takie podstawowe "sklepowe" karty kredytowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, katarzyna_gawor napisał:

że dla posiadaczy GC przewidziane jest kilka godzin do wyjeżdżania przed egzaminem w DMV? 

Nie slyszalem o czyms takim, W tej dziedzinie kazdy stan reguluje to we wlasnym zakresie

Godzinę temu, katarzyna_gawor napisał:

dopłatach do zakupu pierwszego domu

Nie, nie, tak dobrze to nie ma.  ;) Jest cos takiego jak "first time buyer". Benefit jest taki ze chyba jest dopuszczalny mniejszy down payment dla kupujacego dom po raz pierwszy.

 

edit: wydaje mi sie ze sam z tego skorzystalem, mialem tylko 3% down paymentu.

Edytowane przez andyopole
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, katarzyna_gawor said:

Idąc dalej: oprócz pracy, mieszkania,  nauki w dowolnym miejscu US i oczywiście zdobycia obywatelstwa w dalszej perspektywie czy idą jeszcze jakieś przywileje dla nowych posiadaczy GC? Słyszałam o jakiś kartach prepaid, kursach angielskiego, dopłatach do zakupu pierwszego domu.

Kursy angielskiego to ESL - oferowane powinny być lokalnie prze lokalny dystrykt albo przez community college.

O kartach prepaid nie słyszałem. Tym bardziej o dopłacie do pierwszego domu.

Musisz uważać, czy program socjalny do którego się zapisujesz nie będzie uznany jako "public charge". Jeśli zostanie uznany za takowy to stanie to się przeszkodą w uzyskaniu obywatelstwa w przyszłości. Posiadacze zielonej karty mogą po 5 latach wystąpić o obywatelstwo. Aczkolwiek badane jest czy nie stanowią obciążenia dla budżetu i czy nie są zależni od budżetów publicznych. Jeśli zostaną za takowych uznani  lub uznani że kiedykolwiek takimi byli to jest to podstawą odmowy wniosku o obywatelstwo. Uncle Sam oczekuje od emigrantów, że się dokładają do budżetu a nie że z niego ciągną korzyści. Obowiązuje zasada: "swim or sink". Czasami się zdziwisz co może zostać uznane za "public charage" - w Kalifornii fundowany przez stan zasiłek dla bezrobotnych na przykład (CalWORKs) to już "public charge" - czyli tracisz pracę, rejestrujesz się jako bezrobotny i stan zaczyna wypłacać ci głodowy zasiłek przez co możesz nigdy nie zostać obywatelem

w IL masz 90 dni na zrobienie prawa jazdy, liczone od dnia kiedy zostałaś rezydentem IL czyli praktycznie od dnia przekroczenia granicy

  • Like 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, mcpear said:

Musisz uważać, czy program socjalny do którego się zapisujesz nie będzie uznany jako "public charge". Jeśli zostanie uznany za takowy to stanie to się przeszkodą w uzyskaniu obywatelstwa w przyszłości. Posiadacze zielonej karty mogą po 5 latach wystąpić o obywatelstwo. Aczkolwiek badane jest czy nie stanowią obciążenia dla budżetu i czy nie są zależni od budżetów publicznych. Jeśli zostaną za takowych uznani  lub uznani że kiedykolwiek takimi byli to jest to podstawą odmowy wniosku o obywatelstwo. Uncle Sam oczekuje od emigrantów, że się dokładają do budżetu a nie że z niego ciągną korzyści. Obowiązuje zasada: "swim or sink". Czasami się zdziwisz co może zostać uznane za "public charage" - w Kalifornii fundowany przez stan zasiłek dla bezrobotnych na przykład (CalWORKs) to już "public charge" - czyli tracisz pracę, rejestrujesz się jako bezrobotny i stan zaczyna wypłacać ci głodowy zasiłek przez co możesz nigdy nie zostać obywatelem

Pozwole sie delikatnie nie zgodzic. Nie to zebym kogos zachecal do aplikowania o SNAPy, ale trzymajmy sie faktow. Public Charge Ground of Inadmissibility to USCIS ocenia na etapie ubiegania sie o zielona karte, a nie na etapie naturalizacji. W ktorej czesci N-400 spowiadasz sie z tego czy uzyskiwales jakas pomoc? Albo czy do N-400, w przeciwienstwie do I-485, dolaczasz pay stuby, wyciagi z konta itp? 

Co wiecej, jest to explicite napisane w prawie:

(5) Public charge
Any alien who, within five years after the date of entry, has become a public charge from causes not affirmatively shown to have arisen since entry is deportable. 

https://www.govinfo.gov/content/pkg/USCODE-2021-title8/pdf/USCODE-2021-title8-chap12-subchapII-partIV-sec1227.pdf

Czyli w zasadzie @mcpear to dotyczy tylko Ciebie i mnie, i wszystkich innych po AOS. Bo ciezko miec jakies powody do zostanie public charge "that has arisen before entry" jak sie nawet w USA nie bylo

Jeszcze wiecej literatury dla zainteresowanych: https://www.federalregister.gov/documents/2022/09/09/2022-18867/public-charge-ground-of-inadmissibility

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Xarthisius napisał:

Pozwole sie delikatnie nie zgodzic.

Nie wiem dokladnie co na to litera prawa ale wydaje sie to logiczne. Nie wszyscy posiadacze GC aplikuja o obywatelstwo w najszybszym mozliwym terminie. Mam tu kolege, ktory juz chyba ze trzydziesci lat uzywa GC i nie aplikuje o citizenship. Wydaje mi sie ze chodzi tu o egzamin z jezyka, ktory zna on raczej slabo mimo tylu lat pobytu. Jest kontraktorem, z powodzeniem buduje i sprzedaje domy. Sobie wybudowal juz chyba trzy czy cztery a temat obywatelstwa mu zwisa. W tymczasie chyba dwukrotnie otarl sie o bankructwo, korzystal z zasilkow. Formalnym wlacicielem firmy jest jego zona, ktora obywatelstwo ma juz od dawna.

Z aplikacja na obywatelstwo czeka chyba na moment kiedy bedzie zwolniony z egzaminu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...