Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

27 minutes ago, micham said:

Mam następujące pytanie:
Czy mogę podać w ds. innego maila niż do loterii? Chce tak zrobić bo na ten z Polską domeną czasami nie przychodzą mi wiadomości.

Podac pewnie mozesz. Pytanie natomiast czy odniesie to zamierzony skutek i KCC zacznie wysylac Ci maile na nowy adres... Tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po wysłaniu ds-260 poza potwierdzeniem na maila, że otrzymali formularz, dostaję jakieś potwierdzenie?

Czy już tylko czekam na rozmowę?

Czy dokumenty, które są wymagane na rozmowę już zbierać, czy jeszcze poczekać? CN 18xxx

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, AS13 said:

Czy po wysłaniu ds-260 poza potwierdzeniem na maila, że otrzymali formularz, dostaję jakieś potwierdzenie?

Czy już tylko czekam na rozmowę?

Czy dokumenty, które są wymagane na rozmowę już zbierać, czy jeszcze poczekać? CN 18xxx

1. Przecież już dostałeś.
2. Tak.
3. Dokumenty możesz zacząć zbierać ale bym się nie spieszył, badania robisz dopiero tydzien/półtora po otrzymaniu daty rozmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, micham said:

Czy jeżeli będę teraz pracował za granicą parę miesięcy i już wysłałem dsa muszę go potem  w jakiś sposób aktualizować o te dane?
Pozdrawiam wszystkich czytających 

Niekoniecznie. DS-260 musi byc zgodny z rzeczywistocia w momencie skladania. Potem trzeba uaktualniac tylko wazne rzeczy, typu stan cywilny, dzieci, miejsce zamieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że synek się urodził, paszporty odbieram jutro to mogę przystąpić do składnia DS-260. Przez ten miesiąc wertowałem wszystkie pomocne strony i zrobiłem mały spis istotnych informacji - może komuś się przyda. Jeśli gdzieś popełniłem błąd proszę o sprostowanie.

 

Cytat

1.      Wypełnienie DS-260 – istotne informacje

            · DS. wypełniamy na stronie internetowej [1] podając swój CN

            · DS- 260 należy wypełnić dla każdego członka rodziny.

            · Do każdego DS-260 potrzebny jest ważny paszport (najlepiej z datą ważności późniejszą niż wrzesień 2022 + 5 miesięcy (na wyjazd) + 6 miesięcy (wymagana ważność paszportu po wjeździe) co daje nam wrzesień 2023)

            · DS-260 wypełniamy tylko po angielsku. Nazwy szkół wprowadzamy po angielsku (choć czytając wątki na forum pojawiały się informacje, że wpisywano również po polsku i nie było z tym problemu jednak dla pewności należy je wpisać po angielsku

            · W DS-260 podaje swoje wszystkie adresy zamieszkania (nie zameldowania!)

            · Jeżeli zmieniła się nam sytuacja rodzinna (małżeństwo, dziecko) to możemy dodać kolejną osobę. Podczas dodawania należy dodać dokument potwierdzający pokrewieństwo.  Należy kliknąć nad listą osób „Add applicant”.

            · Po wypełnieniu DS.-260 należy wydrukować potwierdzenie, będzie nam potrzebne w dalszym procesie.

 

2.      Przesłanie kopi wymaganych dokumentów do KCC

Po złożenia DS-260 po jakimś czasie powinniśmy dostać maila z informacją o konieczności przesłania skanów wymaganych dokumentów z instrukcją jak to zrobić, jednak na forum znalazłem informacje, że można je wysłać nie czekając na tego maila należy przesłać kopie wymaganych dokumentów* (skany) w formacie .jpeg lub .pdf do KCC na e-maill: KCCDVDocuments@state.gov W tytule maila należy wpisać swój CN tj. „2022EU000XXXXX” W treści maila zgodnie z wytycznymi które pojawiły się w informacji potwierdzającej „wylosowanie” należy podać w prawym grónym rogu wiadomości:

Case Number: 2022EU000XXXXX

Principal Applicant Name: NAZWISKO, IMIE

Preference Category: DV DIVERSITY

Foreign State Chargeability: POLAND

Post: WARSAW

Dla każdego członka rodziny musimy stworzyć plik i nazwać go zgodnie z instrukcją otrzymana na maila.

 

Wymagane dokumenty do przesłania w formie skanu [2][4]:

- Paszport (strony z danymi biograficznymi - strona z danymi biograficznymi to strona z Twoim zdjęciem, imieniem, datą i miejscem urodzenia)

- Odpis zupełny aktu urodzenia

- Odpis zupełny aktu małżeństwa (jeśli dotyczy)

- Dowody na to, że ustały ewentualne dotychczasowe związki małżeńskie (jeśli dotyczy)

- Zaświadczenie o Niekaralności (osoby, które w przeszłości były karane muszą załączyć odpisy wyroków sądowych wraz z tłumaczeniem na język angielski. Dokumenty z sądu są wymagane z każdego kraju, w którym osoba ubiegająca się o wizę była sądzona.)

 

Ponadto na rozmowę dodatkowo należy zabrać oprócz oryginałów powyższych:

- Zdjęcia ( 2 szt. na osobę)

- Informacje o terminie rozmowy wydrukowaną z E-DV.

- Wydrukowane potwierdzenie DS-260.

- Dokumenty świadczące o posiadaniu wymaganego wykształcenia lub doświadczenia zawodowego

- Wyniki badań lekarskich (Każda osoba ubiegająca się o wizę zobowiązana jest dostarczyć wyniki badań lekarskich w oryginalnej, zamkniętej kopercie.)

- Dokumenty finansowe (Osoby ubiegające się o wizę w ramach loterii DV muszą udowodnić, że dysponują środkami finansowymi wystarczającymi do utrzymania się w USA i nie będą korzystać z pomocy socjalnej.)

- Potwierdzenie rejestracji pokazujące wybrany adres dostawy wizy

 

Przed rozmową należy dokonać opłaty 330$ za każdego członka rodziny.

 

Informacja dot. tłumaczeń [2]:

Dokumenty wydane w języku polskim, oprócz wyroków sądowych, nie wymagają tłumaczenia na język angielski. Wszystkie dokumenty sporządzone w języku innym niż polski lub angielski muszą być złożone wraz z tłumaczeniami na angielski wykonanymi przez profesjonalnego tłumacza.

 

Na badania lekarskie należy zabrać [5]:

- Informacje o terminie rozmowy wydrukowaną z E-DV.

- Paszport

- Zdjęcia (4 szt. paszportowe)

- Kopie karty szczepień

- Adres w USA

- Wydrukowane potwierdzenie DS-260.

 

Aby sprawdzić czy czeka nas jakieś szczepienie należy porównać swoją karte szczepień z wymaganiami jakie obowiązują w USA [6].

[1] https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx

[2] https://pl.usembassy.gov/pl/visas-pl/immigrant-visas-pl/diversity-visa-program-pl/

[3] www.ustraveldocs.com/pl_pl/

[4] https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/diversity-visa-program-entry/diversity-visa-interview/diversity-visa-prepare-for-interview.html

[5] https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Supplements/Supplements_by_Post/WRW-Warsaw.html

[6] https://www.cdc.gov/immigrantrefugeehealth/panel-physicians/vaccinations.html?CDC_AA_refVal=https%3A%2F%2Fwww.cdc.gov%2Fimmigrantrefugeehealth%2Fexams%2Fti%2Fpanel%2Fvaccination-panel-technical-instructions.html

 

Kila pytań ode mnie teraz.

1. Na stronie [2] i [5] trafiłem na informacje o  obowiązkowej rejestracja do odbioru paszportu dla osób zamieszkujących w Polsce. Trzeba się zarejestrować na stronie [3] w celu ustalenia odbioru dokumentu. Czy to nadal obowiązuje?

2. Na stronie [2] trafiłem na info dot. ważności paszportu tj. „Paszport powinien być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż data ważności wizy.” Jak już wyżej napisałem w pkt. dot. DS-260 ważność paszportu powinna być min. 6 miesięcy od wjazdu (wbicia wizy) [4]. Sprzeczne informacje?

3. Na stronie [2] trafiłem na info dot. starych wiz i paszportów tj. „Ważne: Należy przynieść także stare paszporty z uprzednio wydanymi wizami amerykańskimi, w przeciwnym wypadku Pani/Pana wiza może być odmówiona do momentu ich weryfikacji przez Konsula.” O ile w moim aktualnym paszporcie mam wizę B2 jeszcze ważną 3 lata to moja żona ma nowy paszport z uwagi na zmianę nazwiska po ślubie a w starym ma B2 która traci ważność  w przyszłym roku.  Wynika z tego, że żona musi zabrać ze sobą na rozmowę dwa paszporty. Ktoś może potwierdzić jeżeli miał podobny przypadek? No i czy wysyłamy tylko skan tych stron z danymi czy skan wizy też?

 

4. Czy DS.-260 się nie da otworzyć w FireFox? Nie wchodzi mi a w Explorer śmiga J

5. Urodził mi się synek. Jaki dokument muszę załączyć żeby go dodać przez funkcje „Add applicant”? Może ktoś już robił coś takiego? Akt urodzenia skrócony może być czy wybrać zupełny?

6. Czy zaświadczenie o niekaralności ma jakąś teoretyczną ważność? Chodzi mi tutaj o to, że trzeba wysłać skan a potem na rozmowę zabrać oryginał więc czy ten oryginał będzie ważny czy przed rozmową trzeba będzie wybrać nowy?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim zadam pytania to chciałbym podziękować za to, co już tutaj jest na forum, wszelkie wątpliwości odnośnie do formularza, ewentualnych problemów i błędów można było rozwiać przeszukując tematy. Kawał bardzo pomocnej roboty tutaj robicie :) Formularz przed chwilą złożyłem.
Miałem jedną wątpliwość przy pytaniu:
Do you seek to enter the United States for the purpose of performing skilled or unskilled labor but have
not yet been certified by the Secretary of Labor?
I zaznaczyłem nie, gdyż nie zamierzam szukać żadnej pracy, do której konieczny będzie certyfikat SoL.

 

A teraz konkretne pytania, mój CS 1xxx
1. Z tego co zrozumiałem to z tak niskim numerem mogę się spodziewać zaproszenia na rozmowę jeszcze w tym roku. Wyjazd muszę mieć w ciągu pół roku od badań, czyli praktycznie niecałe pół roku od rozmowy. W mojej sytuacji to trochę mało czasu, gdyż prowadzę firmę i im więcej czasu uda mi się wygospodarować na związane z nią ruchy (albo sprzedażowe, albo zarządcze) tym będzie to wszytko zrobione spokojniej i solidniej. Czy jeśli dostanę termin rozmowy, to mogę próbować przesunąć go o np pół roku bez obawy, że mi wtedy przepadnie? Jeśli nie ma obawy o przepadnięcie terminu, to jakie powody są istotne dla Ambasady aby uwzględnić odroczenie terminu?

2. Druga sprawa jest dość skomplikowana. Mam w Polsce kilka przedsięwzięć, których mogę nie zdążyć ukończyć nim będę musiał wyjechać. Czy w takiej sytuacji mogę polecieć, pobyć w US 1-3 mc i wrócić na np około pół roku do Polski? Czytałem, że różnie z tym bywa i raczej jak się ma GC to powinno się być w Stanach gdyż mogą uznać, że realnie tam nie mieszkam. Obawiam się w tej kwestii głównie o to, że dziewczyna (niedługo żona) będzie miała jeszcze 2 lata studiów w PL i nie będą już one raczej zdalne jak przez ostatni rok.
Proszę znawców o ocenę takiego teoretycznego scenariusza (dokładniej o to, czy przy takich wydarzeniach jest duża szansa, że oficerowie imigracyjni odbiorą nam GC):
 Wyjeżdżamy na 2mc.
Wracamy do PL na pół roku
Wyjeżdżamy na 1mc
wracamy na pół roku
I powtórka jeszcze raz tak samo, czyli,
wyjeżdżamy na 2mc
wracamy na pół roku
wyjeżdżamy na 1mc
wracamy na pół roku
i od tego momentu chcemy jechać już na stałe. Czyli tak na prawdę latamy tylko po to, żeby spełnić warunek bycia co 6 mc w US(czytałem, że teoretycznie można raz na rok, ale jeśli dłużej niż 6mc nas nie ma to większa szansa na kontrolę), a przez ten czas jeszcze de facto mieszkamy w PL żeby pokończyć różne sprawy.

Dzięki za pomoc,
Pozdrawiam użytkowników! :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, Damianq said:

1. Na stronie [2] i [5] trafiłem na informacje o  obowiązkowej rejestracja do odbioru paszportu dla osób zamieszkujących w Polsce. Trzeba się zarejestrować na stronie [3] w celu ustalenia odbioru dokumentu. Czy to nadal obowiązuje?

Tak, to co na stronach ambasady zawsze obowiazuje.

40 minutes ago, Damianq said:

2. Na stronie [2] trafiłem na info dot. ważności paszportu tj. „Paszport powinien być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż data ważności wizy.” Jak już wyżej napisałem w pkt. dot. DS-260 ważność paszportu powinna być min. 6 miesięcy od wjazdu (wbicia wizy) [4]. Sprzeczne informacje?

"passport valid for six months beyond the intended date of entry into the U.S." jest ogolnym zaleceniem dla wszystkich rodzajow wiz.

40 minutes ago, Damianq said:

3. Na stronie [2] trafiłem na info dot. starych wiz i paszportów tj. „Ważne: Należy przynieść także stare paszporty z uprzednio wydanymi wizami amerykańskimi, w przeciwnym wypadku Pani/Pana wiza może być odmówiona do momentu ich weryfikacji przez Konsula.” O ile w moim aktualnym paszporcie mam wizę B2 jeszcze ważną 3 lata to moja żona ma nowy paszport z uwagi na zmianę nazwiska po ślubie a w starym ma B2 która traci ważność  w przyszłym roku.  Wynika z tego, że żona musi zabrać ze sobą na rozmowę dwa paszporty. Ktoś może potwierdzić jeżeli miał podobny przypadek? No i czy wysyłamy tylko skan tych stron z danymi czy skan wizy też?

Niech wezmie stary paszport ze soba na rozmowe. Tylko strone z danymi.

40 minutes ago, Damianq said:

5. Urodził mi się synek. Jaki dokument muszę załączyć żeby go dodać przez funkcje „Add applicant”? Może ktoś już robił coś takiego? Akt urodzenia skrócony może być czy wybrać zupełny?

Nie wiem czy beda chcieli na tym etapie akt urodzenia, ale we wszystkich przypadkach w kontekscie spraw imigracyjnych liczy sie tylko i wylacznie zupelny akt urodzenia.

40 minutes ago, Damianq said:

6. Czy zaświadczenie o niekaralności ma jakąś teoretyczną ważność? Chodzi mi tutaj o to, że trzeba wysłać skan a potem na rozmowę zabrać oryginał więc czy ten oryginał będzie ważny czy przed rozmową trzeba będzie wybrać nowy?

Do celow imigracyjnych DoS przyjmuje waznosc 1 rok (dla zaswiadzczenia z kraju w ktorym obecnie przebywasz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, Jacek87 said:

Do you seek to enter the United States for the purpose of performing skilled or unskilled labor but have
not yet been certified by the Secretary of Labor?
I zaznaczyłem nie, gdyż nie zamierzam szukać żadnej pracy, do której konieczny będzie certyfikat SoL.

Bez znaczenia dla wiz DV.

45 minutes ago, Jacek87 said:

1. Czy jeśli dostanę termin rozmowy, to mogę próbować przesunąć go o np pół roku bez obawy, że mi wtedy przepadnie? Jeśli nie ma obawy o przepadnięcie terminu, to jakie powody są istotne dla Ambasady aby uwzględnić odroczenie terminu?

W normalnych latach mozna bylo kombinowac. Na chwile obecna goraco odradzam takie zabiegi. Tak czy inaczej patrz odp. ponizej.

45 minutes ago, Jacek87 said:

2. Czy w takiej sytuacji mogę polecieć, pobyć w US 1-3 mc i wrócić na np około pół roku do Polski? 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...