Skocz do zawartości

Przeprowadzka do USA lub marzenie ściętej głowy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Tez mam takie doswiadczenie jak @Roelka v.2 . W Polsce wsrod rowiesnikow, prawdziwie wierzacych i praktykujacych to znam moze kilku, a spedzilem tam cala mlodosc, liceum studia itp. wiec troche znajomych sie przewinelo przez zycie. Tutaj z kolei w USA, gdzie probka statyczna znajomych jest smiesznie mala, duzo czesciej religia odgrywa silna role i to co najbardziej jest dla mnie szokujace u osob mlodszych ode mnie.

Tak samo w Polsce, przynajmniej z moich osobistych doswiadczen, nawet na wsi gdzie "wszyscy" chodza do kosciola jest to bardziej keeping up appearances i jak powiesz, ze np. jestes ateista to spotkasz sie z wzruszeniem ramion. Tutaj za to moze Cie czekac poczatkowo zarliwa ewangelizacja, a przy wykazaniu sie asertywnoscia, spoleczne wykluczenie.

Edytowane przez Xarthisius
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, lotnamewa said:

Widzę różnice w mentalności takie jak: otwartość, otwartość na inność (nawet taką banalną jak w ubiorze), przyjazne nastawienie, gościnność (wydaje mi się, że polska gościnność to jakiś mit albo ja inaczej ją rozumiem), nie podoba mi się też tak duże powiązanie polityki z kościołem w Polsce i fiksacja na temat religii itd, itd.

W tym celu wlasnie zadalem pytanie - bo Twoja odpowiedz swiadczy o tym ze swojego - nie wiem jak dlugiego ale podejzewam ze krotkiego - pobytu wyciagnelas kompletnie bledne wnioski - co mowiac szczerze jest dosc latwe.

Jak juz inni wspomnieli wyzej, ilosc ludzi probujaca uzasadniac roznorakie idiotyczne pomysly religia jest zatrwazajaca - religia z ktora w wiekszosci przypadkow nie maja wiele wspolnego i niewiele o niej wiedza. A koscioly tutaj to takie mini-biznesiki (a czasami nie mini - jak Crossroads czy inny Joel Osteen). Ta separacja kosciola to jest czysto teoretyczna - ilosc ludzi ktora nigdy nie byla w zadnym kosciele ale chceli uzywac religious exemptions to dokladnie pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, lotnamewa said:

Widzę różnice w mentalności takie jak: otwartość, otwartość na inność (nawet taką banalną jak w ubiorze), przyjazne nastawienie, gościnność (wydaje mi się, że polska gościnność to jakiś mit albo ja inaczej ją rozumiem), nie podoba mi się też tak duże powiązanie polityki z kościołem w Polsce i fiksacja na temat religii itd, itd.

Tutaj sie troche zgodze i troche nie zgodze. Moim zdaniem duzo ludzi tutaj w US jest mila, przyjazna troszke na pokaz. Nie mowie, ze tak nie jest w Polsce, ale ja na przyklad uwazam, ze Polska goscinnosc w porownaniu do USA jest o wiele lepsza i bardziej zauwazalna. W USA nikt nigdy nie ma czasu i ja mam wrazenie, ze ludzie nie doceniaja w jakims stopniu jakis relacji ze znajomymi, rodzina bo kariera zawsze najwazniejsza. No chyba ze obracam sie w jakims zlym tlumie. Z ta otwartoscia to bardzo rozumiem. Juz nawet nie chodzi o pojscie do Walmartu w starej pizamie, ale bedac w Posce wiekszosc dziewczyn jak gdziekolwiek nie poszlam to zawsze w perfekcyjnych makijazach, zrobionych wlosach, paznokcie, kosmetyczka itp. Idac do centrum handlowego w legginsach i troche za duzej bluzie mialam wrazenie, ze ekspedientki patrzaly na mnie jakbym chciala cos ukrasc :D 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, no to widocznie ja tak niefortunnie trafiłam w środowisko fanatyków religijnych tu w Polsce. Ale podkreślam, nie tylko o stosunek do religii mi chodzi a całokształt. Jednak ciężko mi uwierzyć, że Polska jest krajem bardziej tolerancyjnym niż kraje zachodnie. Ale wiadomo, każdy ma inne doświadczenia życiowe. W każdym razie nadal bardzo chciałabym spróbować pomimo tych wszystkich za i przeciw. Nic na to nie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, ilon said:

Juz nawet nie chodzi o pojscie do Walmartu w starej pizamie, ale bedac w Posce wiekszosc dziewczyn jak gdziekolwiek nie poszlam to zawsze w perfekcyjnych makijazach, zrobionych wlosach, paznokcie, kosmetyczka itp. Idac do centrum handlowego w legginsach i troche za duzej bluzie mialam wrazenie, ze ekspedientki patrzaly na mnie jakbym chciala cos ukrasc :D 

Ja mam do tego inne podejscie. Zawsze staram sie jakos wygladac jak juz wyjde z domu, mnie troche obrzydza jak widze niektore kobiety i mężczyzn w pizamie, kapciach i starych koszulach chodzacych po ulicach i sklepach. Skoro taka osoba nie potrafi zadbac o swoj wyglad jak wychodzi do ludzi, to boje sie pomyslec jak wyglada w domu. Juz wole byc w otoczeniu osob ktore o siebie dbaja, nawet jesli to jest tylko "na pokaz".

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, lotnamewa said:

Oj, no to widocznie ja tak niefortunnie trafiłam w środowisko fanatyków religijnych tu w Polsce. Ale podkreślam, nie tylko o stosunek do religii mi chodzi a całokształt. Jednak ciężko mi uwierzyć, że Polska jest krajem bardziej tolerancyjnym niż kraje zachodnie. Ale wiadomo, każdy ma inne doświadczenia życiowe. W każdym razie nadal bardzo chciałabym spróbować pomimo tych wszystkich za i przeciw. Nic na to nie poradzę.

Tolerancja i brak tolerancji znajdziesz w kazdym panstwie. W USA sa groupy bardzo nie tolerancyjne, ale sa tez osoby ktore sa bardzo otwarte. Wszystko zalezy koniec koncow w jakim srodowisku sie znajdziesz.

Generalnie powodzenia z planami i powodzenia z loteria. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Roelka v.2 said:

Ja mam do tego inne podejscie. Zawsze staram sie jakos wygladac jak juz wyjde z domu, mnie troche obrzydza jak widze niektore kobiety i mężczyzn w pizamie, kapciach i starych koszulach chodzacych po ulicach i sklepach. Skoro taka osoba nie potrafi zadbac o swoj wyglad jak wychodzi do ludzi, to boje sie pomyslec jak wyglada w domu. Juz wole byc w otoczeniu osob ktore o siebie dbaja, nawet jesli to jest tylko "na pokaz".

Rozumiem, ale ja mam wrazenie, zeby w Polsce zostac niezbyt dobrze ocenionym nie wystaczy ekstremalny przypadek pizamy, kapci i starych koszul. Wystarczy ze odstajesz troszke od reszty ubiorem, makijazem lub jego brakiem i juz jestes oceniana. A juz nie daj Boze miej nadwage i zaloz sukienke albo obcisla bluzke. Albo badz facetem w rurkach albo rozowym swetrze. Jak tak przeciez mozna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą otwartością i jak się ją odbiera to jest szersza kwestia. W PL jest cały kodeks postępowania, te wszystkie "Szanowne Panie/Panowie", komu i kiedy wypada zaproponować przejść na "ty", podział na przyjaciół, kolegów, znajomych. Jak się zwracać do przełożonych, komu wypada co mówić itd, itd... I zawsze wychodzi, że najlepiej się czujemy w gronie przyjaciół, z tymi z którymi jesteśmy na Ty, u których mamy wsparcie.

W USA nie ma tego stopniowania, czy się witam z kolegą syna, czy z obcym, starszym panem, jesteśmy na Ty, on się zapyta co u mnie słychać, ja się zapytam co u niego. To wszystko sprawia wrażenie tej otwartości, która w PL jest zarezerwowana dla bliższego kręgu znajomych, natomiast jest to czysta wymiana uprzejmości, o której jutro nikt nie będzie pamiętał.

Jak bardzo jest to miłe na początku i pozwala czuć się mile widzianym i mile przyjmowanym, tak po pewnym czasie już człowiek wie, że to po prostu dłuższa niż "Dzień dobry" wymiana uprzejmościowa, którą trzeba uprawiać by być "swojakiem". No i ponarzekać specjalnie nie można, gdyż często okazuje się to "too much" i szybko wymiana uprzejmości zaczyna być niezręczna. 

Edytowane przez mola
  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, lotnamewa said:

 W każdym razie nadal bardzo chciałabym spróbować pomimo tych wszystkich za i przeciw. Nic na to nie poradzę.

No to probuj jak bedziesz miala taka okazje - tylko badz swiadoma ze codzienna rzeczywistosc moze by troche inna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...