Jump to content

Work And Travel - Czy faktycznie to tak wygląda?


Recommended Posts

Witam. Zastanawiam się nad wyjazdem na W&T, ale mam z nim trzy duże problemy, przez które nie wiem czy w ogóle warto jest jechać.

 

1. Koszt programu to aż ok. $1800 z opłatami za wizę, bez biletów. Spora kwota.

2. Jeśli chodzi o zarobki, to z szybkich wyliczeń wychodzi ok. $2500 na miesiąc (40h w tygodniu). Ilość godzin pracy nawet nie jest gwarantowana. Może $1200, góra $1400 da się oszczędzić (oczywiście żyjąc jak biedak). Dużo to nie jest.

3. Warunki mieszkaniowe. Ciężko mi jest trochę sobie wyobrazić, abym spędził 3-4 miesiące w jednym pokoju z obcymi ludźmi. Za bardzo to się chyba nie różni od wyjazdu do Niemiec z brygadą na magazyn. Niby można sobie na własną rękę coś wynająć, ale wszystkie te oferty pracy są w miejscach z wysokimi stawkami, poza tym zostaje jeszcze opcja dostępności i dojazdów.

 

Nie piszę tego posta, żeby się żalić. Chciałbym głównie zweryfikować, czy to co piszę jest prawdą i może ktoś dodał coś od siebie.

Link to comment
Share on other sites

Sam nie byłem, ale to co piszesz jest tym co znlazlem w necie. Poszukaj po YT filmow ludzi ktorzy pracuja / pracowali na W&T i sie wypowiadaja. ( np polecam pierwsze filmy CASHA - pierwsza seria ze stanow ), tam wlasnie potwierdza to co piszesz wyzej.

Jedziesz tam do pracy, mieszkasz w miejscu pracy, zeby bylo taniej i dla nich i dla Ciebie. Taki wyjazd jest nie dla zarobienia tysiecy $$$ , ale raczej aby zobaczyc inny kraj, kulture, poznac ludzi itd....

Link to comment
Share on other sites

W dniu 28.12.2022 o 09:37, Bronson napisał:

Koszt programu to aż ok. $1800 z opłatami za wizę, bez biletów. Spora kwota. (...) Jeśli chodzi o zarobki, to z szybkich wyliczeń wychodzi ok. $2500 na miesiąc (40h w tygodniu). Ilość godzin pracy nawet nie jest gwarantowana. Może $1200, góra $1400 da się oszczędzić (...) Warunki mieszkaniowe. Ciężko mi jest trochę sobie wyobrazić, abym spędził 3-4 miesiące w jednym pokoju z obcymi ludźmi.

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. To nie jest wyjazd na jakiekolwiek "dorobienie się" .... tylko na ewentualne 3 - 4 miesięczne wstępne zaznajomienie się z realiami życia w obcym kraju. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2022 at 1:37 AM, Bronson said:

Za bardzo to się chyba nie różni od wyjazdu do Niemiec z brygadą na magazyn.

Nie rozni sie. Tylko inny kraj i inny jezyk. Znam kilka osob ktore byly na tym programie (przed pandemia.) Wszyscy pokryli zarobkami te wstepne koszty, zaplacili sobie miesiac podrozy, i wrocili do Polski z jakas tam suma. Chyba nie specjalnie duza, ale wiesz, to jest subiektywne. Jezeli tobie chodzi o zarobienie sporych pieniedzy (nie ma nic w tym zlego) to W&T srednio pasuje.

Link to comment
Share on other sites

W&T to nie miejsce gdzie zarobisz dużo kasy. Uwzględniając koszty początkowe i ewentualnie 4 tygodnie wakacji na koniec to może się okazać że wyjazd wyjdzie na ZERO. Co jednak tak jest PLUSEM. W&T ma dwa dodatkowe kuszące aspekty: jak okażesz się "wybitny" to jest szansa, że zasponsorują ci wizę pracowniczą  (Wspomniany Cash chyba miał ofertę podczas swego wyjazdu do Colorado - on odmówił, ale są tacy dla których to jest marzenie). A poza tym najprostszą drogą do stałej i legalnej emigracji do USA to sponsorwanie narzeczeńskie / małżeńskie. Wyjazdy W&T są jakąś okazją sprawdzenia swoich szans w tym kierunku :)

Link to comment
Share on other sites

Znam osobę, która była na W&T. Pojechała tam z kumplami ze studiów, załapali się wszyscy na robotę w tym samym miejscu. Żyli po kosztach, pracując na okrągło (jakaś smażalnia krabów i Walmart), żyli w jednym pokoju, a właściwie to chodzili tam spać tylko. Na koniec kupili jakiegoś starego vana i pojeździli po wschodnim wybrzeżu, również po kosztach, śpiąc i prowadząc auto na zmiany. Z tego co pamiętam to kolega wrócił z ok. 10 000PLN, ale było to jakieś co najmniej 15 lat temu, więc te pieniądze miały inną wartość niż teraz. Kokosów nawet wtedy z tego nie było, ale przygoda jak najbardziej - i to był cel tego wyjazdu.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ja byłam na W&T w 2012 i 2014 roku. 

1&2. Tak jak pisali poprzednicy, to nie jest wyjazd zarobkowy. Może być, owszem, jeśli będziesz się żywił samym tanim fast foodowym jedzeniem, nigdzie nie wychodził i pracował najwięcej godzin, ile się da (miejsce, w którym ja pracowałam oferowało nawet 16 h pracy dziennie, jeśli ktoś miał ochotę), ale to nie o to w tym wyjeździe chodzi. Ideą jest poznanie kraju, kultury, podszlifowanie języka i zawarcie znajomości z ludźmi z innych krajów.

3. Polecam wyjazd z przynajmniej jednym znajomym, żeby być z nim w pokoju, wtedy jest o wiele raźniej, zwłaszcza jeśli pracodawca oferuje pokoje 2-osobowe. 

Poza tym, to tak się wydaje, że 3 miesiące z obcymi ludźmi w pokoju to jest długo, ale na W&T nie jedzie się po to, żeby siedzieć w pokoju. Jeśli nie pracujesz, to powinieneś podróżować i zwiedzać. No chyba, że tak jak napisałam wcześniej, chcesz sobie zrobić z tego wyjazd stricte zarobkowy, to wtedy tak (w moim miejscu pracy zwłaszcza wielu Amerykanów tak robiło: praca, pokój, tanie jedzenie, oszczędzanie).

Ogólnie polecam W&T, to była bardzo fajna przygoda.

Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2022 at 8:37 AM, Bronson said:

Za bardzo to się chyba nie różni od wyjazdu do Niemiec z brygadą na magazyn.

Różni się. Kaliber ludzi jest zupełnie inny. Co by nie było, to jednak studenci. W swoim czasie poznałem tak kupę ciekawych ludzi, od tych z Ameryki Południowej po Rosjanki z Chabarowska.

Plus sam kraj. Od kuchni (w przenośni i dosłownie :) )

Świetne czasy.

Bez porównania jest lepiej jechać z kimś… to fakt. Nie wiem czy sam bym pojechał, ale to zależy od osobowości.

Mieszkanie z obcymi ludźmi przez 3 miesiące… w akademiku trzeba było mieszkać 10 miesięcy… ;) 

A poza tym ludzie są obcy dopóki się ich nie pozna.

Otwarta głowa, uśmiech na twarzy i otwartość, i dajesz. 
 

Edit P.S. Dla głównie doświadczenia, nie kasy. Pieniądze jeszcze w życiu zdążysz zarobić. 

Edited by rzecze1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia.

Jak poradziliście sobie ze studiami? Wyjechać trzeba dość wcześnie. W dziekanacie powiedzieli mi, że wystarczy wysłać jedno pismo, ale jest jeszcze problem związany z zaliczeniem sesji/egzaminów.

Czy wykładowcy po prostu pozwolili wam zdać wszystko przed wyjazdem? Czy może zdaliście wszystko już po powrocie?

Jeszcze raz dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

Hej, ja kiedys ( dawno temu :wacko:) brałam udział w tym programie ( 2003-2007) , teraz od ponad dekady sponsorujemy studentów na lato także znam program z obu stron. 

Moge smialo powiedziec ze dla mnie to były najfajniejsze wyjazdy i super je wspominam, a z ludźmi poznanymi podczas programu do dzisiaj pozostajemy w stałym kontakcie ( wtedy facebook, czy nawet internet nie był na porządku dziennym ;) ) 

Czasami bywało ciężko, pracowaliśmy bardzo dużo ale po zakończeniu pamięta się tylko te dobre chwile.   Nigdy nie byloby mnie stac na odwiedzenie i zwiedzenie stanów na własną rękę , a widzielismy jak na tamte czasy naprawde sporo (przejechaliśmy stany wzdłuż i wszerz,  od Niagary po Key West, Nowy Jork po San Francisco na Hawajach kończąc a i jeszcze troche $ za każdym razem zostawało ), do tego przeszkoliliśmy język i nauczylismy sie wiecej niz przez 10 lat w szkole. 

Także tak jak wyżej zostało napisane - nie przyjeżdża się tutaj tylko po zarobek , zwłaszcza że bilet i program sporo kosztują ale dla doświadczenia które zostaje z nami na zawsze 

 

Co do egzaminów, ja pierwszy raz przyjechałam 24 czerwca ( bardzo pozno!) , w kolejnych lata byłam już mądrzejsza i udawało nam się wyjechać środek/koniec maja.   Próbowaliśmy zdać zerówki, umawialiśmy się z wykładowcami na indywidualne zaliczanie materiału , reszta zostawała na poprawki czy warunki  ( takie też niestety były) 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...