Skocz do zawartości

Pierwsze Kroki W Usa .. (Emigracja) Do San Francisco


mariano85

Rekomendowane odpowiedzi

Maly update: mieszkamy od 4 miesiecy . Ja od razu dostalam prace (bylam tylko na 1 interview), od razu kupilismy auto i wynajelismy apartament. Wszystkie papiery przyszly jak w zegarku, niczego nie musielismy dodatkowo zalatwiac. Kalofornijskie prawo jazdy tez mamy, jezdzilismy na polskim ladne 2 miesiace i mielismy stluczke, na szczescie ubezpieczenie wszystko pokrylo. Nasz stary grat wyglada teraz moze nie za pieknie, ale w Cali nikomu to nie przeszkadza, jezdza gorszymi. Naprawy sa tu pierunsko drogie i nie ma sensu wydawac kasy. Jak jedzi to znaczy, ze to dobry samochod. Maz uczy sie angielskiego i na razie odmawia pojscia do pracy bo mu sie nie chce. A niech odpocznie,. Synek mial na poczatku problem ze zrozumieniem czegokolwiek, a teraz czyta ksiazki po angielsku wiec jestem dumna z niego. Kupilam niedawno drugi samochod na kredyt, zeby budowac historie kredytowa, przeplacajac jak za zboze. Faktycznie z tym credit score maja tu hopla. Do SF zagladamy niezbyt czesto, tak samo jak do San Jose gdzie mieszka sporo Polakow (ze tez ich stac!). My mieszkamy na zadupiu, ale czujemy sie bezpiecznie i jak w domu. Poradzilismy sobie bez pomocy kogolowiek, wiec sie nie bojcie, wszystko sie da zalatwic.

W zyciu nie wybralabym innego stanu, tu jest przepieknie, cieplo i dobrze placa. Ludzie wyluzowani, usmiechnieci, nie takie mendy jak w Polsce, czego chciec wiecej. Jest sporo rzeczy, ktore nas denderwuja ale nie az tyle, zeby sie wyprowadzic a juz z pewnoscia wracac. Zostajemy na dluzej!

Pozdrawiam

Super! Kolejny wpis z dalszą częścią :) . Pracę to chyba na jakimś niezłym stanowisku znalazłaś bo sama jedna opłacić to wszystko to naprawdę nieźle. Powiesz mniej więcej co tam robisz? I wreszcie komuś dokumenty przyszły bez kombinowania.

ps. Z Polską to chyba trochę przesadziłaś bo takie obrażanie obywateli kraju z jakiego pochodzisz to chyba nieamerykańskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miqhs! Welcome back, gratuluje pracy, nowego samochodu, synka genialnego i odpoczywajacego meza. Same dobre wiesci. Was tez kiedys (niedlugo!) bedzie stac mieszkac w San Jose -- jezeli bedziecie tego chcieli. Ja tam wole zadupie od suburbii jezeli w miescie nie mozna; a jak wiadomo w Californi zadupia moga byc prze, przepiekne, i mozna tam zyc baardzo wygodnie. You go girl!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niezłe stanowisko bo mam niezłe resume, robię to samo co w PL j. Inny świat, inna kultura pracy, zero spiny raczej nacisk na innowacyjność. Nie wiem czemu ludzie narzekają na USA, trzeba się naprawdę postarać, żeby nie wyszło. Polakom też tu się wiedzie nie najgorzej, więc zachęcam, zwłaszcza ludzi z branży.

Nie będę za często pisać, ale miałam maile od różnych osób, żeby dać znać, no to dałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miqhs - brawo! Można? - można!

Jesteś pięknym przykładem na to, że sami jesteśmy kowalami naszego losu i to co osiągamy w życiu zależy wyłącznie od nas samych i naszego podejścia do życia.

Wiernie Ci kibicuje, cieszyć się będę bardzo jak będziesz dawała znać od czasu do czasu jak Ci się wiedzie :)

Pozdrawiam Cię serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Troche minelo od mojego ostatniego postu..,

Nie wiem czy ktos tu jesczcze zaglada i bedzie chcial czytac te moje wypociny no ale sly6 (ktorego serdecznie pozdrawiam) odezwal sie czy cos bym nie naskrobal, a ze jemu i w sumie wam wszystkim wiele zawdzieczam to nie moglem odmowic!
Zaczne od niezbyt dobrych wiadomosci... kto sledzil od poczatku moja historie to wie dlaczego i z jekiego powodu przeprowadzilem sie do USA -CA Wiec po 4 latach rozstalem sie z moja dziewczyna, nie bede rozpisywal sie za bardzo co i jak bo jest to wciaz swiezy temat dla mnie mimo ze minelo juz 4 miesiace. Napisze tylko ze moje zycie obrocilo sie o 360 stopni wszystkie plany na przyszlosc legly w gruzach. Ostatnie pare miesiace byly dla mnie bardzo ciezkie!!!! Nadal nie jest latwo, wahania nastroju, jednego dnia wydaje mi sie ze jest ok ale nastepnego teskinie z ania bardzo, wszsytko mi ja przypomina, ale starm sie robic swoje i jak naszybciej "move on"

Mieszkam dalej w Davis, wynajmuje townhouse z 3 innymi studentami ktorzy sa naprawde spoko, dbaja o czystosc, mamy te sam ezainteresowania wiec nie jest zle! Podoba mi sie dalej tu narazie nie widze inngo lepszego mijeca dla mnie, sporo mlodych ludzai Sacramento i SF blisko wiec narazie zostaje tutaj!

Pracuje dalej jako service technician w Volkswagenie w 2014 roku zdalem testy i na koncu egzamin i zaostalem (2014 Certified volkswagen technician) atmosfera w pracy jest duzo lepsza niz wczesniej, ucze sie dalej duzo nowych rzeczy, podoba mi sie praca i ludzie ale moj goal na 2015 jest aplikowac na jakas engineer work, ostatecznie probowac!! :)

Kupilem samochod, uzywany z mojego salonu taki jaki mazylem CC R-line 2012 Dostalem duzy upust prawie taka cene za jaka oni odkupili ten samochod i dodatkowym plusem bylo to ze ja mimo posiadania juz 1,5 roku karty kredytowej moj credit score byl slaby to oni zrobili tak ze w banku wygladalo tak jak ja bym mial karte credytowa juz 20 lat wiec moje odsetki bede w 2 lata $500 :):) :) Ja chcialem placic za ten samochod gotowka ale po rozmowie z menagerem od bankowosci w mojej pracy uswiadomil mi ze kredyt pomoze mi zbudowac moja historie, i w sumie ma racje! wiec wplacilem ta kasa na osobne konto i place co miesiac.

Swieta- w Swieta dostalem 6 dni urlopu ktore moim zdaniem bylo by za krotko na powrot do Polski wiec ze moja pasja jest traveling ppierwszym planem bylo zwiedzanie stanow a konkretnie San Antonio, Dalls i New orlean i mialem w palnie odezwac sie do was czy ktos z forum mieszka w tych miastach i chcialby sie spotkac na piwo ALE na ostatnia sekunde w dzien bukowania znalazlem w miare tania opcje Cabo San Lucas Mexico i jak zobaczylem jak cieplo tam jest to odrazu zabukowalem bilety :) Byly to inne niz zwykle swieta prawde powiedziawszy nie odczulem ich wcale, i mimo ze bylem tam sam.... bylo super!!!!!!

Sly6 pytal sie mnie czy rodzice ponownie skladali podania o wize... NIE nawet po tak dlugim czasie bal bym sie ich pytac czy moze chcieli by skladac ponownie hahha Ale ostatnio moj brat cos wspomnial ze moze on zlozy wiec zobaczymy :)

Moze wspomne o tym e wiele razy pytalem sie was o IRA skladki emerytalne to tlyko napisze ze zalozylem sobie zwykle konto w wells fargo i tam co miesiac wplacam $100 bo narazie na tyle mnie stac hahah i od stycznia place juz 401k w pracy Przyczyna dlaczego zalozylem zwykle knoto a nie IRA jest taka ze w razie jak by sie cos stalo to moge ta kase wybrac!
Nie wiem co wiecej mam napisac jak macie jakies pytania to piszcie.. jak mi sie cos waznego przypomi to napisze..
p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariano85 przykro mi z powodu rozstania

W kwestii IRA, jezeli chcesz miec mozliwosc wybierania kasy kiedy chcesz bez zadnych problemow (oprocz odsetek), zaloz Roth IRA. Ale generalnie powinienes miec tez zwykle konto oszczednosciowe (co najmniej jedno), w ktorym bedziesz sobie odkladal na emergency fund. Generalnie polecam High Yield online savings accounts (np. Ally, Barclays). Swoja droga, kasy z IRA/Roth IRA/401k bym nigdy nie wybieral, chyba, ze mialbym bardzo ostry noz na gardle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...