Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

3 hours ago, mcpear said:

Ten kraj potęgą stoi bo nielegalnych jest dużo :) Zalegalizowanie pobytu albo uczynienie więcej legalnych dróg wjazdu do USA jest tylko w interesie potencjalnych imigrantów, a nie w interesie ekonomii tutejszego kraju. Brzmi strasznie cynicznie ale taka jest prawda

Sto procent prawdy. W tym roku zrobilismy remont dwoch lazienek, i dobudowalismy deck. WSZYSCY pracownicy byli Latynosi. Wiele z tego samego rejonu w Meksyku. Wlasciciel firmy kontrakowej oczywiscie bialy Amerykanin. Tak samo z budowa deck'u. Dom sasiadow byl zalany, wiec przebudowali w tym roku. Sasiad sam jest General Contraktor wiec to on sprowadzil pracownikow i kierowal praca. WSZYSCY jego specy - od tych ktorzy przebudowali dach, do elektrykow, hydraulikow, tile setters, no wszyscy pracownicy to Latynosi. (Sasiad nauczyl sie mowic po hiszpansku zeby lepiej sie z nim dogadywac.) Moja mama mieszkala w luksusowym domu dla seniorow. Tam prawie wszystkie opieknunki to imigrantki z Afryki. (W Californi widzi sie Azjatki).

Taki obraz pracy widzi sie we wszystkich stanach, na wszystkich nizszych poziomach. TO jest potega Ameryki. (Tania sila robocza z zagranicy.) TO ZAWSZE BYLA potega Ameryki. Ktokolwiek ma pol rozumu i jest szczery to wie. I mam nadzieje docenia, ale Amerykanie za bardzo zaklamani jezeli chodzi o te sprawy.  

Edytowane przez katlia
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, micham said:

Jeszcze do tego polityka miast i stanów sanktuariów, które po porostu walczą z rządem federalnym aby nawet  nie mógł stad wyrzucać nawet ciężkich przestępców po prostu przeraza. 

E tam, sama mieszkam w sactuary city i nie jest tak zle. Nie wiem co sobie wyobrazasz jak wygladaja realia w takich miejscach, ale ogolnie to sa miasta gdzie jest duzo wyksztalconych ludzi, dobra gospodarka i ludzie - wszyscy - maja prawa ktorych ci mieszkajacy naprzyklad w Texasie lub na Florydzie moga tylko zazdroscic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, micham said:

To takie proste pytanie, po co w ogóle system wiz nie wiz, pozwoleń. Czy nie lepiej i taniej dla państwa byłoby przestać pilnować granic i wpuszczać każdego. Wtedy ceny taniej siły roboczej spadłyby jeszcze bardziej...

Bo, tak jak sie mowi, dla kazdej skomplikowanej sytuacji jest proste rozwiazanie, ktore w ogole nie dziala ;) 
Innymi slowami: to sa skomplikowane sprawy. Prostych rozwiazan tu nie ma. I Ameryka nie jest jedynym krajem ktory ma ten problem. Zdajesz sobie sprawe co sie dzieje w Europie jezeli chodzi o fale imigrantow? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot, zycie w Kaliforni poludniowej! Domy sie wala po landslide. To sie zdarzylo bardzo blisko gdzie moja mama mieszkala przez 30 lat! 
https://www.latimes.com/california/story/2023-07-09/twelve-homes-evacuated-in-rolling-hills-estates-after-ground-shifts

Nadal lubie -wrecz uwielbiam,lol-  Kalifornie. Tylko trzeba uwazac gdzie sie kupuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, micham said:

To takie proste pytanie, po co w ogóle system wiz nie wiz, pozwoleń. Czy nie lepiej i taniej dla państwa byłoby przestać pilnować granic i wpuszczać każdego. Wtedy ceny taniej siły roboczej spadłyby jeszcze bardziej...

Tak to mniej więcej działało do 1924 roku (z wyjątkiem Chin i Japonii, które były objęte obostrzeniami wcześniej). A dla Latynosów to chyba do 1965 roku. Każdy mógł tu wjeżdżać i osiedlać się. (Scena gdzie w Titanicu główny bohater wygrywa bilet do USA i wybiera się w podróż  nie zastanawiała Ciebie jak załatwił paszport i wizę w tak krótkim czasie??) Wizy wprowadzono nie dlatego, że urzędnicy chcieli uzasadnić swoje pensje ale zauważono, że jak USA będą najbogatszym krajem świata (a do takiego tytułu aspirowały) to nie ma szans aby na jej terenie mieszkało 75+% populacji światowej (a do tego mogłoby dojść po reformach końca 19 i początku 20 wieku - upadek pańszczyzny, większa edukacja pospolitych mas, powszechny dostęp do środków komunikacji oraz coraz powszechniejszy dostęp do informacji - np o tym że w Kalifornii w 1876 roku jest gorączka złota to pewnie chłop na terenie zaboru Rosyjskiego mógł się nie dowiedzieć wcale albo przez kilkanaście lat, o tym że w 1929 nastąpił czarny czwartek na giełdzie w NY to myślę, że każdy mieszkaniec ówczesnej Polski dowiedział się w ciągu maksymalnie kilku dni - a to raptem tylko 50 lat, o tym że Armstrong wylądował na księżycu kolejne 50 lat później cały świat dowiedział się praktycznie sekundę po tym wydarzeniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mcpear napisał:

o tym że Armstrong wylądował na księżycu kolejne 50 lat później cały świat dowiedział się praktycznie sekundę po tym wydarzeniu)

Nawet w komunistycznej TVP byla bezposrednia transmisja z tego wydarzenia. Pamietam ze ogladalem z moim ojczulkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/10/2023 at 10:40 AM, katlia said:

Ot, zycie w Kaliforni poludniowej! Domy sie wala po landslide. To sie zdarzylo bardzo blisko gdzie moja mama mieszkala przez 30 lat! 
https://www.latimes.com/california/story/2023-07-09/twelve-homes-evacuated-in-rolling-hills-estates-after-ground-shifts

Nadal lubie -wrecz uwielbiam,lol-  Kalifornie. Tylko trzeba uwazac gdzie sie kupuje. 

Tez dziś czytałam o tych domach w Palos Verdes. Niestety patrząc na mapę (https://gis.data.ca.gov/maps/3cdc744bec6b45c28206e472e8ad0f89/explore?location=33.763381%2C-118.388906%2C14.00

to nie tylko te obszary ale cała SoCal to jedna wielka czerwona zona co mnie przeraża bo nasz dom tez przytulony do wzgórza po którym codziennie się wspinam. Jak lało cała wiosnę to się nieco bałam. Na szczęście suchy upał powrócił, teraz czekamy na pożary :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MeganMarkle said:

to nie tylko te obszary ale cała SoCal to jedna wielka czerwona zona co mnie przeraża bo nasz dom tez przytulony do wzgórza po którym codziennie się wspinam. Jak lało cała wiosnę to się nieco bałam. Na szczęście suchy upał powrócił, teraz czekamy na pożary :) 

Moja mama byla inzynierem budowlanym i building inspector i czesto sie dziwila co bylo pozwalane i na Palos Verdes Peninsula (gdzie te domy zjechaly) ale w ogole w SoCal. Ale takie sa realia. Tez mam rodzine ktora mieszka w domku "przytulonym do wzgorza" w Ventura. W 2017 byl ogromny pozar... w srodku nocy ewakuowali kiedy cale to wzgorze bylo jednym wielkim plomieniem. Pare dni pozniej zobaczyli w TV ze na ich (baaardzo dlugiej) ulicy ocalalo tylko kilka domow... jednym byl ich. Ale i tak nie mogli tam wrocic przez 7 miesiecy ze wzgledu na smoke damage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/9/2023 at 4:09 PM, andyopole said:

Hurkacz zaczyna bardzo dobrze! Wiadomo, z Djokovicem łatwo nie będzie ale póki co Hurkacz prowadzi w pierwszym secie. 
 

update: Hubert tanio skory nie sprzedał, cdn.
Zabieram się za sernik i chleb. :)
 

edit: jeszcze raz edytuje, @jannapa, nie podglądaj cichaczem tylko pisz co u Ciebie!

Haha, ależ Twojej uwadze nic nie ujdzie. Adresu Twego szukałam, bo pamiętałam Oregon tylko. Ale long shot generalnie. Ot, dziecko do koledżu wysyłam na PNW:) 

 

a z innej beczki, jest może ktoś z San Antonio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...