Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Tirowiec1312 napisał:

Jako 100% Krakus mogę powiedzieć tak:

- w Krakowie (na szczęście) tylko część smogu pochodzi z kominków i pieców opalanych drewnem. Tutaj cały smog pochodzi z palenia lasów, w dodatku jak się domyślam w dużej mierze żywicznych. Faktem naukowym jest, że wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w smogu, z których najbardziej rakotwórczy jest benzo[a]piren pochodzą głównie w procesie spalania drewna w warunkach niskiej temperatury i małej zawartości tlenu (niska-wysoka temperatura to pojęcie względne - z wysoką temperaturą i zawartością tlenu mamy do czynienia np. podczas spalania w autoklawie z podsycaniem czystym tlenem z butli, tudzież w spalarniach śmieci),

- w Krakowie smog jest w miarę lokalny i przez to świeży. Tutaj mamy do czynienia z zanieczyszczeniami, które wędrują w wysokich partiach atmosfery i równocześnie migrują w dół przez wiele dni. Problem polega na tym, że w takich warunkach dodatkowo zachodzą indukowane promieniami UV reakcje fotochemiczne, które zamieniają "swojski" smog w chemiczne "nie-wiadomo-co", prawdopodobnie jako bonus silnie wzbogacone w wolne rodniki (oczywiście też rakotwórcze).

Ta grafika, którą znalazłem wczoraj, dość dosadnie pokazuje ile drzewostanu Kanady spaliło się do tej pory w tym roku: https://mstdn.social/@kevinrns/110623374148275855

Tylko jeden link? Czuje się zawiedziony!

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś musiał nieźle posmarować, albo jakieś pociotki mają udziały w firmie właściciela odpadu.

Tak mi się od razu przypomina, że w Polsce najlepsza metoda utylizacji odpadów na prywatnym składowisku to "przypadkowy pożar", w rezultacie którego właściciel składowiska ma problem z głowy, tylko okolica i ludzie wokoło są tak trochę bardziej skażeni, hehe. Na Florydzie wystarczy odpad zużyć do budowy dróg.

Quote

Florida bill allowing radioactive roads made of potentially cancer-causing mining waste signed by DeSantis

 

Edytowane przez Tirowiec1312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na wakacjach w Polszy :) no powiedzmy ze wakacjach, bo sporo tez pracy zdalnej było, wiadomo jak z urlopem w usa ;)

jutro już wracamy do usa i mam taki problem z checkinem w locie - może ktoś podpowie? Otóż przy odprawie do usa trzeba wypełnić mase danych, dokumenty itp. Obywatelstwo jest pre-filled jako polskie i nie da się tego zmienić. Problem w tym ze wtedy jako dokument wlotu wymagają wypełnić dane zielonej karty której mój mąż nie ma bo jest obywatelem i leci już na amerykańskim paszporcie. Dane paszportu amerykańskiego wpisałam ale nadal chce od mnie GC :/ wiec wpisałam dane starego GC bo je pamietam. Czy to nie ma znaczenia czy ma? Przecież i tak pokaże paszport na lotnisku przy odprawie. 
 

thoughts ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez sie szykuje na wylot do Polski, moze jeszcze pare miesiecy i bedizemy kupowac bilety. Chcialbym zonie Polske pokazac, ona jest z Peru takze nigdy w ogole w Europie nie byla a sama chce mnie zaciagnac aby zobaczyc Cusco i zwiedzic Machu Picchu.

Paszport Polski odnowilem pod koniec kwietnia w ambasadzie w Los Angeles, pani powiedziala ze do dziewieciu tygodni bedzie gotowy a juz jestesmy w dziesiatym tygodniu i paszport wciaz "w produkcji". Moze w ogole nie dostane. :lol:

Edytowane przez roadrunner1918
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roadrunner1918  chyba wszedzie sa takie opoznienia w wydawaniu paszportow. Jak maz odnawial paszport US to czekal okolo 3 tygodnii dluzej niz maksymalny szacowany okres czekania. :p Ja bede na jesien odnawiala swoj PL paszport i juz sie nastawiam ze troche to potrwa.

Mam nadzieje ze zonie spodoba sie Polska. :D mojemu mezowi podobaly sie najbardziej ruiny roznych zamkow. I do dzisiaj opowiada kazdemu jak fantastyczny byl zamek w Malborku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...