Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

A ja, podejrzewam że jak wiele osób z tego forum, wykonuję pracę u podstaw bez specjalnych akcji. Dzieciom amerykańskich znajomych w prezencie daję książki Mizielińskich (są w tłumaczeniach), tym interesującym się kinem przywożę na DVD "Młyn i krzyż", kiedyś udało mi się kupić za grosze tłumaczenie "Cyberiady" Lema, które też trafiło przy okazji do osoby lubiącej takie klimaty. Na 11 listopada wyprawiamy kolację i serwujemy tradycyjną gęś, okazja zazwyczaj prowadzi do luźnej dyskusji o tradycjach i historii polskiej. Ostatnio doktorantka z muzyki poprosiła mnie o pomoc przy pieśniach Chopina. To temat jej pracy dyplomowej i na obronie chce jedną zaśpiewać po polsku. 
Przeciętny Amerykanin pojęcia nie ma o Polsce współczesnej, a co dopiero zawiłościach historii. Ostatnio zostałam zapytana, czy to prawda, że chicagowska Polonia jest bardziej liczna niż ludność Polski. Było to pytanie na serio i bez złośliwości. Zadała je osoba wykształcona. Kiedyś też na uniwersytecie podawano mi kod do jednego z labów: 1939. Mówię, łatwo zapamiętać, początek II WŚ.  Amerykanin mi mówi, no co ty, II wojna to od 1941go.
Także gmeranie w historii i polityce zostawiam historykom i politykom. Prostowanie nieprawdy, nieścisłości - dyplomacji. A ja działam jak wyżej.
Ale bardzo dobrze. Tak jak vlade opisał swoje perypetie.
Pytam raz jeszcze, czy ktoś zajrzał na tę stronę i doczytal?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, cee napisał:

Pytam raz jeszcze, czy ktoś zajrzał na tę stronę i doczytal?

Zajrzałam, przeczytałam. Mam mieszane uczucia, tu Holokaust, tam Skłodowska, Sobieski i Chopin. Co oni mają wspólnego z Holocaustem?  Korczak Ziółkowski urodził się i całe życie spędził w USA, także nie wiem czy pasuje do obrazka. Do tego zmaltretowany facet wylewający gorzkie żale. Wybacz, ale do mnie to nie przemawia. 

Co do Żabińskich, to USA nie potrzebowały kampanii, żeby tę historię opowiedzieć. Hollywood zrobił o tym film sam, polecam poszukać "Zookeeper's Wife", premiera była w 2017r. Aktorzy amerykańscy krążyli po telewizjach śniadaniowych i opowiadali historię Żabińskich. Starałam się doszukać, czy polska strona w jakikolwiek sposób wspierała oficjalnie lub promowała ten film i nie mogę się takiej informacji doszukać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj sąsiad od kiedy sie dowiedział ze jestem z Polski to zawsze jak przyjdę to mi przynosi gazetę albo telefon i pokazuje newsy o Polsce i mówi czytaj na głos, a powtórz jak sie prezydent nazywa (i powtarza na głos pare razy zeby sie nauczyć), a co ty myślisz o tej aferze z izraelem, a o co w tym chodzi, a jakie ty masz stanowisko, a opowiedz o polskiej historii. I ja gadam, on słucha, bardzo lubi sie uczyć polskich nazwisk jakichś ważnych ludzi, dyskutuje zawsze żywo ze mna a ma juz prawie 70 lat. Także ja z nim pracuje u podstaw a on mnie edukuje o niewolnictwie w południowej GA, kkk i historii czarnoskórych w USA. I westerny od niego pożyczam :P 

Edytowane przez Patipitts
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałam, przeczytałam. Mam mieszane uczucia, tu Holokaust, tam Skłodowska, Sobieski i Chopin. Co oni mają wspólnego z Holocaustem?  Korczak Ziółkowski urodził się i całe życie spędził w USA, także nie wiem czy pasuje do obrazka. Do tego zmaltretowany facet wylewający gorzkie żale. Wybacz, ale do mnie to nie przemawia. 
Co do Żabińskich, to USA nie potrzebowały kampanii, żeby tę historię opowiedzieć. Hollywood zrobił o tym film sam, polecam poszukać "Zookeeper's Wife", premiera była w 2017r. Aktorzy amerykańscy krążyli po telewizjach śniadaniowych i opowiadali historię Żabińskich. Starałam się doszukać, czy polska strona w jakikolwiek sposób wspierała oficjalnie lub promowała ten film i nie mogę się takiej informacji doszukać. 
Akcja ma na celu promocję Polski i wielkich Polaków i edukację. Film widziałem i też ubolewam że polskie władze nie potrafią, nie chcą (? ) porządnie tego zrobić. PFN dostała ćwierć miliarda i... no właśnie nic
Nie wiem co wy cały czas z tym holokaustem, Żydami i nowelą ustawy o IPN. W tym spocie Marek tylko raz wspomina o Narodzie Wybranym.
Jak pisałem wcześniej. To była pierwsza odsłona mająca na celu zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa. Teraz będzie przekaz dla obcokrajowców.
To co mamy jest właśnie przez uskutecznianie nic nie robienia i brak jakiejkolwiek polityki historycznej że strony Polski. Doszło do sytuacji w której Polski premier tłumaczy się w Monachium przed amerykańskim dziennikarzem pochodzenia żydowskiego z udziału Polski w zagładzie, a obok siedzi młody kanclerz Austrii i uśmiecha się ironicznie. Wypaczenie co
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, cee napisał:

Doszło do sytuacji w której Polski premier tłumaczy się w Monachium przed amerykańskim dziennikarzem pochodzenia żydowskiego z udziału Polski w zagładzie, a obok siedzi młody kanclerz Austrii i uśmiecha się ironicznie. Wypaczenie co emoji850.png

Polski premier z niczego się nie tłumaczył, a odpowiadał na pytanie sprowokowane właśnie nowelą o IPN. I zamiast po prostu odpowiedzieć, to jeszcze dorzucił, że Niemcy, Polacy i Żydzi byli sprawcami Holokaustu. Młody kanclerz Austrii uśmiechał się ironicznie, że my, Polacy, po tylu latach, ciągle kopiemy się z historią i domagamy się czegoś, czego wcale nie musimy się domagać, bo nikt Narodu Polskiego (a nawiasem mówiąc - co to dokładnie znaczy?) ani Państwa Polskiego o Holokaust nie obwinia.

A po całym zdarzeniu polski premier pojechał złożyć kwiaty na grobach żołnierzy brygady świętokrzyskiej - jedynej, która kolaborowała z Niemcami w czasie wojny. Tak że ja jestem pełna podziwu dla takiej polityki historycznej. Nigdy wcześniej jeszcze nie mówiło się tyle o Polsce i to w tak negatywny sposób. Promocja "polskich obozów zagłady" (o których ani słowem nie wspomniano w ustawie, a o które toczyła się tak zajadła dyskusja) jeszcze nigdy nie rozlała się tak bardzo po całym świecie. Podobnie jak promocja "szmalcowników".

Nikt nie będzie nas szanował, jeśli sami nie będziemy siebie szanować. Jeśli będziemy opowiadali bujdy i zaklinali rzeczywistość. A do tego ogranicza się działalność obozu rządzącego. Mnie się wydaje, że oni żyją w jakimś matrixie. Większość (jeśli nie wszystko) widzą zupełnie inaczej, niż pozostali. Bez względu na to, czy to obecna sytuacja na świecie lub w Polsce, czy to historia. Najsmutniejsze jest to, że oni są święcie przekonani, że tylko ich interpretacja i widzenie świata jest słuszne i jedyne właściwe. No, ale wstaliśmy z kolan! A to najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko mnie te kwestie naprawde nie interesuja? Tyle lat minelo, osoby odpowiedzialne za cokolwiek sie wydarzylo juz wymarly, ale mlode pokolenia ciagle przezywaja.

Wedlug mnie trzeba by w koncu przestac rozdrapywac przeszlosc. Domagac sie nie wiadomo czego czy  klocic sie kto bardziej ucierpial czy kto byl tam czemu winny.

Move on.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko mnie te kwestie naprawde nie interesuja? Tyle lat minelo, osoby odpowiedzialne za cokolwiek sie wydarzylo juz wymarly, ale mlode pokolenia ciagle przezywaja.
Wedlug mnie trzeba by w koncu przestac rozdrapywac przeszlosc. Domagac sie nie wiadomo czego czy  klocic sie kto bardziej ucierpial czy kto byl tam czemu winny.
Move on.
Powiedz to odnośnie ustawy 447 i 1226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...