Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Roelka napisał:

Czy tylko mnie te kwestie naprawde nie interesuja? Tyle lat minelo, osoby odpowiedzialne za cokolwiek sie wydarzylo juz wymarly, ale mlode pokolenia ciagle przezywaja.

Wedlug mnie trzeba by w koncu przestac rozdrapywac przeszlosc. Domagac sie nie wiadomo czego czy  klocic sie kto bardziej ucierpial czy kto byl tam czemu winny.

Move on.

Dokładnie... opowiadajmy historie tym którzy chcą ją usłyszeć ale skupmy sie na tym co tu i teraz zamiast na tym co było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Polski premier z niczego się nie tłumaczył, a odpowiadał na pytanie sprowokowane właśnie nowelą o IPN. I zamiast po prostu odpowiedzieć, to jeszcze dorzucił, że Niemcy, Polacy i Żydzi byli sprawcami Holokaustu. Młody kanclerz Austrii uśmiechał się ironicznie, że my, Polacy, po tylu latach, ciągle kopiemy się z historią i domagamy się czegoś, czego wcale nie musimy się domagać, bo nikt Narodu Polskiego (a nawiasem mówiąc - co to dokładnie znaczy?) ani Państwa Polskiego o Holokaust nie obwinia.
A po całym zdarzeniu polski premier pojechał złożyć kwiaty na grobach żołnierzy brygady świętokrzyskiej - jedynej, która kolaborowała z Niemcami w czasie wojny. Tak że ja jestem pełna podziwu dla takiej polityki historycznej. Nigdy wcześniej jeszcze nie mówiło się tyle o Polsce i to w tak negatywny sposób. Promocja "polskich obozów zagłady" (o których ani słowem nie wspomniano w ustawie, a o które toczyła się tak zajadła dyskusja) jeszcze nigdy nie rozlała się tak bardzo po całym świecie. Podobnie jak promocja "szmalcowników".
Nikt nie będzie nas szanował, jeśli sami nie będziemy siebie szanować. Jeśli będziemy opowiadali bujdy i zaklinali rzeczywistość. A do tego ogranicza się działalność obozu rządzącego. Mnie się wydaje, że oni żyją w jakimś matrixie. Większość (jeśli nie wszystko) widzą zupełnie inaczej, niż pozostali. Bez względu na to, czy to obecna sytuacja na świecie lub w Polsce, czy to historia. Najsmutniejsze jest to, że oni są święcie przekonani, że tylko ich interpretacja i widzenie świata jest słuszne i jedyne właściwe. No, ale wstaliśmy z kolan! A to najważniejsze.


Mówisz o tej samej brygadzie którą Amerykanie odznaczyli? zaglebilas się w tat bardziej czy tylko tyle o ile i powtarzasz to co powiedzą pobieżnie np Pani Kloska itp?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Roelka napisał:

Czy tylko mnie te kwestie naprawde nie interesuja? Tyle lat minelo, osoby odpowiedzialne za cokolwiek sie wydarzylo juz wymarly, ale mlode pokolenia ciagle przezywaja.

Wedlug mnie trzeba by w koncu przestac rozdrapywac przeszlosc. Domagac sie nie wiadomo czego czy  klocic sie kto bardziej ucierpial czy kto byl tam czemu winny.

Move on.

Dokladnie. Nie tylko Ciebie ale w zasadzie nikogo poza gromada frustratow ktora wymyslila sobie ze ktos ich nie respektuje. A tak naprawde nie zdaja sobie sprawy ze sa manipulowani w celach politycznych i wystawiaja siebie (i ten wielbiony przez siebie polski narod) na posmiewisko.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Patipitts said:

Hej przepraszam ze sie wetknę z głupim pytaniem ale wlasnie sie zczaiłam ze wysłałam swoj AOS pod adres dla kurierów a wysyłałam usps-em. Czy to moze byc problem? Wg trackingu dostarczono ale troche sie martwię ze może z głupoty mi odrzuca czy cos... 

Nie powinno byc problemu, to dalej jest to samo fizyczne miejsce.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, cee napisał:

Czy odwiedziliscie stronę w celu zapoznania się na czym to ma polegać?

Skoro sie juz zaczelo, to i ja sie wypowiem...

Odwiedzilem strone. I rozumiem ludzi ktorzy angazuja sie w tego typu akcje. Bo i trudno sie ludziom dziwic, zwlaszcza mlodym. Sam biorac w szkole udzial w konkursach historycznych, juz w poznych latach 90-tych, pamietam jaki sie we mnie mlodzienczy opor budzil gdy dziadkowie w domu mowili cos co calkowicie mi sie nie zgadzalo z piekna i pelna bohaterow historia Polski, ktorej nauczyli mnie w szkole. Dzis, gdy dwa pokolenia wychowane od dziecinstwa tylko i wylacznie na mitologii o bogach i bohaterach slysza o rzeczach o ktorych w rezultacie akcji PiS-u mowi sie teraz na swiecie, reaguja w najlepszym wypadku totalnym zdumieniem i niezrozumieniem o co Zydom chodzi, w najgorszym – gniewem. I maja potrzebe dzialania.

Zatem trudno sie dziwic, ale to nie znaczy, ze nie nalezy o tym mowic i zwracac uwagi na pewne rzeczy.

Wielu mowi, ze uzycie “narodu” - terminu tak nieprecyzyjnego, szerokiego i plynnego – bylo bledem. Mozna bylo uzyc terminu “Panstwo Polskie” i ograniczyc sie do II wojny swiatowej, w ktorym to czasie Panstwu Polskiemu nie mozna zarzucic w tej kwestii absolutnie niczego. I bylby koniec dyskusji. Ja nie uwazam, ze to byl blad, mysle, ze bylo to celowe. Na gruncie “narodu” polski rzad nie ma szans na zakonczenie tej sprawy sukcesem (wlasciwie absolutnie nie wiem co uznano by tu za “sukces”, bo chyba nie to co sie dzieje teraz???), ale daje to niewyczerpane paliwo do dalszej awantury gdzie obie strony beda sie przerzucac WYBRANYMI faktami (co i widac na podanej stronie). A sprawe bedzie trudno zakonczyc gdyz fakty obu stron sa w wiekszosci prawdziwe!....

….bo czy nie mamy najwiecej sprawiedliwych? Mamy. Ale czy to nie dlatego, ze bylo u nas wiecej Zydow a procentowo zginelo ich w Polsce najwiecej? No tak, ale to tez dlatego, ze nie bylo struktur panstwa ktore mogly ich przed zdziczeniem wojennym chronic, jak na Wegrzech czy w Danii, a byla za to kara smierci za pomoc. Czy Karski alarmowal Zachod a ten nic nie zrobil? Alarmowal. Ale czy to nie ten sam Karski pisal takze o haniebnym zachowaniu Polakow? No pisal… No ale byli tez przeciez tacy ludzie jak Ulmowie, zabici za pomoc Zydom, do muzeum ktorych pojechal nawet nasz mlody Premier. No byli, ale kto ich wydal Gestapo? No Polak… bo sie bal, ze Zydzi ktorych okradl i wygonil od siebie przezyja okupacje i pojda po wojnie do sadu. No ale kto go za to zabil? No Polskie Podziemie. Czyli jednak bylismy dobrzy bo potepialismy i zabijalismy szmalcownikow? No tak, ale czy szmalcownicy to nie czesc narodu? No czesc, ale mala. A sprawiedliwi duza? No chyba tez nie... No i kto to jest “my”?

Bohaterowie, zdrajcy, tchorze? A moze czasem wszystko mozna znalezc w jednym i tym samym zyciorysie? Historia prawdziwa. Jestes w AK, dowodzisz grupa chlopakow z okolicznych wiosek. Przychodza do Ciebie lokalni chlopi, ktorzy odkryli, ze sasiedzi ukrywaja Zydow. Jesli ktos doniesie lub ich znajda, Niemcy wymorduja cala wies. Doniesc moze ktos z chciwosci. Ale nie tylko. Moze doniesc ze strachu – wszyscy wiedza. Jesli ktos sie wylamie i sypnie - przezyje, reszta zginie. “Dylemat wieznia” ultimate level. Chlopi chca abys sprawe zalatwil, i to szybko. Na szali z jednej strony jest zycie kilku osob, z drugiej – kilkudziesieciu rodzin. Decyzja jest Twoja. Co robisz?

PiS wyciagnal na swiatlo dzienne trudne sprawy, ktorymi do tej pory zajmowali sie co najwyzej historycy i archiwisci, z rzadka dziennikarze. Byloby to nawet dobre, gdyby powdem nie byla bezmyslna chec umocnienia wladzy i potencjalna eksplozja tlacego sie polskiego antysemityzmu. Rzad, moblizujac teraz ludzi do obrony przed swiatem ktory “nas” “oskarza” bedzie atakowac ludzi zarzucajac im klamstwa i zdrade. Podrecznikowy przyklad tego jak dzialaja rezymy autorytarne. Podlosc, bezczelnosc i bezmyslnosc tych ludzi nie ma ograniczen i sprowadzila Polskę do rangi jakiejs republiki balkanskiej z ktorej kazda jest “Wielka”, kazda ma nieskazitelna historie i kazda jest otoczona wrogami zewnetrznymi i wewnetrznymi...

Akcja o ktorej wspomnial @cee, jak i filmik ktory wczesniej juz widzialem gdzie indziej, w praktyce sa oczywiscie skierowane nie do zewnetrznego swiata, ale do Polakow. Informacjom ktore nas teraz zalewaja potrzeba nadac jakis sens, i takie inicjatywy sa odpowiedzia na ta potrzebe. Bo chyba nikt powaznie nie spodziewa sie, ze mowiac komus trybem rozkazujacym “szanuj mnie”, ten ktos bez oporu i weryfikacji powie “ok, sorry, to teraz juz bede…” Tryb i wymowa tego hasla jest totalnie na uzytek wewnetrzny.

Obejrzalem ostatnio "Wolyn". Niewiele wiedzialem na temat filmu. Myslalem, ze to typowa martyrologiczna produkcja, a ze detale rzezi znalem od dziecinstwa z opowiesci sasiada ktorego rodzina ocalala, nie widzialem sensu w ogladaniu. Ale mysle, takie czasy, dla zbalansowania perspektywy wreszcie obejze. Film, ktorego angielski tytul to "Hatred", okazal sie bardzo dobry, co i tlumaczy dlaczego zle zostal przyjety tak na Ukrainie, jak i takze na czesci polskiej prawicy, ktora przedwczesnie i bez ogladania oglosila go filmem "patriotycznym", aby pozniej zmienic zdanie.

Film swietnie pokazuje przyczyny i skutki ulegania nacjonalizmom, uogolnieniom i to jak stopniowo manipuluje sie ludzmi i buduje nienawisc. Nie unika pokazania losu zwierzyny lownej jaki spotkal Zydow ukrywajacych sie na prowincji. Jeden watek przewija sie tam caly czas – ludzie chca zyc spokojnie i normalnie. Tak jak wlasnie @Roelka i inni pisza. Zyjmy przyszloscia. Niestety ta wiekszosc zostaje czasami zaplatana w silniejsze wiry i od historii nie jest w stanie uciec. I niestety wyglada na to, ze takie teraz czasy we wschodniej Europie ida. “Frustraci” o ktorych pisze @Kzielu to juz nie margines. To tolerowana przez wladze rosnaca grupa ktora otwarcie pali na marszach w Warszawie pochodnie, a wladza wlasnie wypuscila z butelki dzina polskiego antysemityzmu. I wyglada na to, ze bardzo wielu, tak jak ‘68, za tym pojdzie. W razie czego za 50 lat bedzie mozna powiedziec, ze to nie byli Polacy, tylko jacys "nacjonalisci". nie?

Dlatego mnie nie oburza co historycy, czy Ci co oceleli, mowia o udziale polskich chlopow w wypadkach na wchodzie 75 lat temu. Oburza i martwi mnie to, co sie dzieje teraz. To, ze wielu z tych ktorzy dzis walcza o nieskazitelna historie “narodu polskiego” uzywa publicznie jezyka, ktorego nie powstydziliby sie w latach 30-tych. “Walczac o przeszlosc”, totalnie i z wielkim samozadowoleniem niszcza nam opinie w terazniejszosci i narazaja przyszlosc. I nie jestem tu optymista, mysle, ze to dopiero poczatek.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...