Skocz do zawartości

Rzeszow-Newark


Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, katlia napisał:

 

Niczego nie rozumiem! Dlaczego wiec na tej samej stronie jest napisane:
 

Quarantine Information:

  • Are U.S. citizens required to quarantine? Yes
  • All travelers who are permitted to enter Poland must undergo a mandatory 10-day quarantine at their place of stay in Poland, except for people who qualify for one of the following exemptions:
    • For arrivals from the Schengen Area: travelers who have a negative COVID test result from a test performed in a Schengen Area country within 48 hours prior to arrival
    • For arrivals from outside the Schengen Area: travelers who are able to obtain a negative COVID test result within 48 hours after arrival to Poland.  (Results of tests taken in countries outside the Schengen Area do not qualify for exemption from quarantine.)
    • Travelers who are completely vaccinated with a COVID-19 vaccine that is approved for use in the European Union


 

Wg najnowszych ustaw uchwalonych przez "dobra zmianę" pracownicy sluzb dyplomatycznych nie musza miec wyzszego wyksztalcenia ani znac jezykow obcych :blink: wiec nie dziw sie proszę. Dla wielu z nich nawet język polski jest jakby obcy. :angry:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Oznacza to, żę generalnie obywatele US mają obecenie zakaz wjazdu do Schengen (Polski). Aczkolwiek są wyjątki: essential travelers, mężowie, żony obywateli Polskich albu obywateli lub rezydentów UE, itd (kategorii jest kilka)

I ci co na podstawie tych wyjątków wlecą podlegają kwarantannie na 10 dni - no chyba, że spełniają kryteria zwalniające z kwarantanny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, katlia said:

No wlasnie sie kapnelam, dziekuje @mcpear.... zobacze czy mogle sie zalapac na wyjatek ze jade do ojca... raczej na jego pogrzeb :( ale nie wiem co bedzie wymagane jako dowod ze to jest moj ojciec...

Wyrazy współczucia. 

Podczas mojego pobytu u mojego partnera, zmarł w Polsce jego brat (12/04). Pomagałam mu załatwić na szybko polski paszport. To co było wymagane (wszystkoo załatwiane mailem), to akt zgonu i zdjęcie/skan jakiegoś dokumentu, który uprawdopodabnia pokrewieństwo. W naszym przypadku było to zdjęcie starego dowodu osobistego gdzie zgadzało się nazwisko i imiona rodziców. U Ciebie może mógłby to być paszport z nazwiskiem panieńskim i imionami rodziców? Trzeba opisać sytuację i dołączyć dokumenty. Należy też podać datę planowanego pogrzebu/wyjazdu. Konsulat wyznaczy termin spotkania - paszport tymczasowy (ważny 3 miesiące) zostanie wystawiony od ręki, tego samego dnia (za dodatkową opłatą). Jednocześnie składasz wniosek o paszport docelowy. ponizej kopiuje wszystkie informacje, które dostaliśmy z konsulatu. 

Generalnie pracownicy konsulatu są bardzo pomocni. Powodzenia.

 

Wniosek paszportowy składa się osobiście w Konsulacie. Podczas wizyty pobierane są odciski palców, które będą zapisane w postaci elektronicznej w paszporcie. Składając wniosek o wydanie paszportu należy w Konsulacie przedłożyć:

  • wniosek o wydanie paszportu (do pobrania: https://www.gov.pl/web/usa/paszport-dla-osoby-doroslej)
  • posiadany paszport,
  • jeżeli paszport stracił ważność, inny ważny dokument tożsamości ze zdjęciem (polski dowód osobisty, paszport USA, prawo jazdy USA),
  • jedną fotografię na wprost (biometryczną),
  • polskie dokumenty stanu cywilnego akt urodzenia, akt małżeństwa (w razie potrzeby, np. nie posiada się nadanego numeru PESEL, nastąpiła zmiana nazwiska w wyniku małżeństwa, jest to pierwszy paszport dla dziecka).

 

Dla osoby poniżej 18. roku życia wniosek paszportowy składają oboje rodzice lub prawni opiekunowie. Wniosek paszportowy składa się osobiście w Konsulacie, na wniosku oboje rodzice wyrażają zgodę na wydanie paszportu dla dziecka. Przynajmniej jedno z rodziców musi posiadać ważny polski paszport lub dowód osobisty. Możliwe jest również, by wniosek złożyło tylko jedno z rodziców, przedstawiając pisemną zgodę drugiego rodzica, z podpisem potwierdzonym notarialnie. Jedynie dziecko poniżej 5. roku życia nie musi być obecne w Konsulacie podczas składania wniosku. Składając wniosek o wydanie paszportu dla dziecka należy w Konsulacie przedłożyć:

  • wniosek o wydanie paszportu (do pobrania: https://nowyjork.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/dokumenty/)
  • dokumenty rodziców (w tym przynajmniej jeden ważny polski paszport lub dowód osobisty)
  • dotychczasowy paszport dziecka (jeżeli był wydany)
  • oryginał polskiego odpisu akt urodzenia (jeżeli nie posiada się nadanego numeru PESEL, jest to pierwszy paszport dla dziecka)
  • jedną fotografię biometryczną

 

O nadanie numeru PESEL występuje konsul w związku ze złożonym wnioskiem o wydanie paszportu i na podstawie przedstawionych odpisów aktów stanu cywilnego. Numer PESEL zostanie uwidoczniony w paszporcie.

 

Opłata za wydanie paszportu wynosi 135 USD, należy ją wnieść gotówką podczas wizyty w sprawie paszportu. Po przedstawieniu w momencie składania wniosku dokumentu uprawniającego do zniżki (aktualna legitymacja emeryta, rencisty, studenta) opłata wynosi 68 USD. Opłata za wydanie paszportu dla dziecka do 13. roku życia – 43 USD, dla ucznia do 18 roku życia – 68 USD.  Jeżeli utracony został ważny paszport, obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości 200% normalnej stawki (czyli w przypadku osoby dorosłej, łącznie 405 USD). Po złożeniu wniosku opłata konsularna nie podlega zwrotowi. Czas oczekiwania na nowy paszport to 10-12 tygodni. Zachęcamy do wnioskowania o wysyłkę gotowego paszportu przesyłką kurierską (koszt przesyłki to 9 USD).

 

Jednocześnie można ubiegać o paszport tymczasowy na czas oczekiwania na paszport biometryczny (19 USD), należy wtedy przygotować jeszcze jeden wniosek i zdjęcie. Paszport tymczasowy jest wydawany w ciągu 2 tygodni lub, za dodatkową opłatą 37 USD, tego samego dnia.

 

***

 

Jeżeli Pani/Pana ostatni polski paszport utracił ważność przed 1 stycznia 2002 r. i nie ma Pani/Pan ważnego dowodu osobistego, konieczne jest uzyskanie potwierdzenie obywatelstwa polskiego: https://www.gov.pl/web/usa/potwierdzenie-posiadania-lub-utraty-obywatelstwa-polskiego. Decyzję potwierdzającą posiadanie obywatelstwa polskiego wydaje wojewoda. Konsul ma prawo zażądać okazania potwierdzenia obywatelstwa polskiego również w każdym innym przypadku, w którym występują wątpliwości co do tego, czy dana osoba posiada obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W przypadku zawarcia związku małżeńskiego za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych, należy dokonać transkrypcji (umiejscowienia) amerykańskiego aktu małżeństwa. Informacje na ten temat znajdzie Pani tutaj:https://www.gov.pl/web/usa/transkrypcja-zagranicznego-aktu-malzenstwa

 

Jeżeli dziecko urodziło się w Stanach Zjednoczonych i przynajmniej jedno z rodziców było w tym momencie obywatelem polskim, oznacza to nabycie obywatelstwa polskiego przez dziecko z urodzenia. W większości wypadków, gdy obywatelstwo rodziców nie ulegało później zmianie, dziecko nadal posiada nabyte przez siebie obywatelstwo polskie. Aby otrzymać polski paszport dla dziecka, powinni Państwo zacząć od transkrypcji (umiejscowienia) amerykańskiego aktu urodzenia dziecka: https://www.gov.pl/web/usa/transkrypcja-rejestracja-zagranicznego-aktu-urodzenia-w-polskim-rejestrze-stanu-cywilnego. Po otrzymaniu odpisu polskiego aktu urodzenia, będą Państwo mogli wystąpić o polski paszport dla dziecka.

 

W razie dodatkowych pytań dotyczących transkrypcji (umiejscowienia) lub poświadczenia obywatelstwa prosimy o kontakt z Wydziałem Prawnym i Opieki Konsularnej (newyork.legal@msz.gov.pl, tel.: +1 646 237 2100 wew. 3, 4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, katlia said:

^^ Dziekuje, Zuza! Bede dzwonila do konsulatu dzisiaj, chyba najlatwiejsze rozwiazanie bedzie odnowienie polskiego paszportu. 

Daj koniecznie znac jak poszlo. Ja mam paszport niewazny chyba od 2017 roku jesli dobrze pamietam i mnie ciagnie do PL. Jestem ciekawa jak to wyglada wszystko w practyce. A my podlegany pod konsulat w LA( przynajmniej rak bylo kiedys) i jestem ciekawa czy trzeba sie wybrac osobiscie czy da sie cos zalatwic korespondencyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pelasia napisał:

Daj koniecznie znac jak poszlo. Ja mam paszport niewazny chyba od 2017 roku jesli dobrze pamietam i mnie ciagnie do PL. Jestem ciekawa jak to wyglada wszystko w practyce. A my podlegany pod konsulat w LA( przynajmniej rak bylo kiedys) i jestem ciekawa czy trzeba sie wybrac osobiscie czy da sie cos zalatwic korespondencyjnie.

Do paszportu pobierają odciski palców więc wizyty w konsulacie raczej nie unikniesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, mola said:

Do paszportu pobierają odciski palców więc wizyty w konsulacie raczej nie unikniesz...

Dokładnie! W mailu z konsulatu, który skopiowałam, chyba ta informacja jest na pierwszym miejscu. No i jeżeli nie masz (a mam nadzieję, że nie i że nie będziesz miała) takiego pilnego powodu odnowienia paszportu to musisz na stronie konsulatu polować na wolne terminy, żeby umówić się z konsulem... 

W tym przypadku korespondencyjnie załatwiane mooże być wyznaczenie pilnego terminu złożenia dokumentów w konsulacie (normalnie terminy są długie - przynajmniej w NYC)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...