Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Majac ubezpieczenie zdrowotne trzeba wiedziec co polisa pokrywa i w jakim %. Kiedy otrzymuje sie rachunki medyczne nalezy rozmawiac nie tylko tym kto je wystawil (szpital, klinika, lekarz) ale rowniez z wlasna firma ubezieczeniowa. Zdarza sie, ze ubezpieczenie nie otrzymalo pelnej dokumentacji medycznej wiec nie placi a rachunki sceduje na pacjeta. Wykonujac kilka telefonow mozna sobie zaoszczedzic sporo pieniedzy. Oto przyklad koncowego  rachunku:

bill1.jpg

Edytowane przez KrysiaK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/10/2022 at 9:20 AM, micham said:

Chciałem zapytać jak załatwić sprawę z ubezpieczeniem zdrowotnym ? Czy od razu po przylocie należy się państwowe ubezpieczanie ? Słyszałem ,ze to właściwie jedyny okres kiedy można skorzystać (niskie progi dochodowe) a na początek lepiej mieć coś na wszelki wypadek 

i jeszcze pytanie o umowy o prace
- czy jest takie coś jak okres wypowiedzenia ? 
- czy są jakieś rodzaju umów typu np. jak w PL zlecenie ,dzieło, o pracę 

My po przylocie kupiliśmy sobie w necie jakieś ubezpieczenie na ten pierwszy miesiąc, nie pamietam już co to było… jeśli pracodawca oferuje co medical to się nawet nie zastanawiaj tylko bierz bo taniej nie będzie. 
 

co do pracy - tu nie ma umów tylko jest tzw „employment at will” jak się umawiamy ze pracujesz to pracujesz a jak ktoś nagle zmieni zdanie to bye bye… w praktyce jednak odchodząc wypada dać 2 tygodnie wypowiedzenia by nie palić za sobą mostów. Pracodawca natomiast nie będzie patyczkował jak mu nie spasujesz to nara. A ubezpieczenie zdrowotne zniknie równie szybko (to oferowane przez pracodawcę zazwyczaj jeszcze do kolejnego pay checku tylko pokrywają). Wypłaty w usa są co dwa tygodnie a nie raz w miesiącu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MeganMarkle said:

Wypłaty w usa są co dwa tygodnie a nie raz w miesiącu. 

Sa miejsca gdzie wyplaty sa raz w miesiacu. Na uniwersytecie meza, placili tylko raz na miesiac, i nadal tak jest. I okolo 30% firm placi tygodniowo. 
https://www.bls.gov/opub/btn/volume-3/how-frequently-do-private-businesses-pay-workers.htm

 

Edytowane przez katlia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nasuwa mi się jeszcze kilka pytań...czy za nieposiadanie ubezpieczenia przez pierwszy miesiąc są jakieś konsekwencje ? Ile płacicie mniej więcej (wiem ,ze to zależy od planu czy ilości członków rodziny itd) ale chce sobie oszacować jakąś liczbę. 

i jeszcze pytanie o telefon...czy polecacie jakiś pakiet ,,na kartę,, na pierwszy miesiąc (duzo interenetu) i jaki jest koszt tego ? 

I w sumie zrobię combo pytań :) 
Jakie banki polecacie na założenie konta? 

 

Edytowane przez micham
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, micham said:

To nasuwa mi się jeszcze kilka pytań...czy za nieposiadanie ubezpieczenia przez pierwszy miesiąc są jakieś konsekwencje ? Ile płacicie mniej więcej (wiem ,ze to zależy od planu czy ilości członków rodziny itd) ale chce sobie oszacować jakąś liczbę. 

i jeszcze pytanie o telefon...czy polecacie jakiś pakiet ,,na kartę,, na pierwszy miesiąc (duzo interenetu) i jaki jest koszt tego ? 

I w sumie zrobię combo pytań :) 
Jakie banki polecacie na założenie konta? 

 

Co do konsekwencji za nieposiadanie ubezpieczenia to jest to głównie ryzyko pójścia z torbami w razie choroby czy wypadku (jeśli przykładowo będziesz miał zapalenie wyrostka to zabulisz dziesiątki jak nie setki tysięcy dolarów za pobyt w szpitalu - serio), natomiast nikt cię za nie bycie ubezpieczonym raczej nie zamknie do więzienia jeśli o to ci chodzi. Pół Ameryki żyje bez :p 

co do opłat za ubezp (nazywa się to premium ) to podanie konkretnej liczby nic ci nie powie bo to zależy od tego czy no ubezpieczenie masz tylko na siebie czy również zone z dziećmi, czy to PPO czy HPO i ile pracodawca zechce dołożyć oraz jakie są deductible a jakie max out of pocket. Premium to jest comiesięczna składka, na oko od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów, do tego pewnie 4 razy tyle co ty dopłaca pracodawca ale tego widzieć nie będziesz. W ramach tego preventive care masz za darmo ale jak np zachorujesz i idziesz do lekarza to albo musisz 20% tej wizyty i tak opłacić sam chyba ze masz copay (stała opłata np $20 za wizytę ale wtedy premium jest wyższy). I tak płacisz i płacisz aż wyczerpiesz tzw max out of pocket, powiedzmy w tysiącach dolarów (ja mam chyba 4000 na rodzine na rok) a powyżej tego już ubezpieczenie płaci wsio ale tez tylko do pewnego momentu. To skomplikowane :) 

co do telefonu to my od razu po przyjeździe wzięliśmy abonament na stałe bo po co tymczasowy deal płacić jak przyjechaliśmy na stałe? Co do banków to niestety bankowość w stanach jest beznadziejna jak mało co i każdy bank jest totalnie kijowy i czeka cię masa frustracji. Jak już coś muszę polecić to BoA - mi osobiscie pasuje bo najmniej ze wszystkich mnie wnerwia. Long story… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, katlia said:

Sa miejsca gdzie wyplaty sa raz w miesiacu. Na uniwersytecie meza, placili tylko raz na miesiac, i nadal tak jest. I okolo 30% firm placi tygodniowo. 
https://www.bls.gov/opub/btn/volume-3/how-frequently-do-private-businesses-pay-workers.htm

 

O widzisz , to nawet nie wiedziałam :) myślałam ze wszyscy tak maja jak ja bo ci których znam maja jak ja… ach ten hermetyczny świat korpo, nie zna człowiek życia! ;P 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MeganMarkle napisał:

po co tymczasowy deal płacić jak przyjechaliśmy na stałe?

bo zakładam, że trzeba mieć jakieś tamtejsze źródło utrzymania, żeby wziąć abonament (nie znam szczegółów życia tam jeszcze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...