Skocz do zawartości

Sponsorowanie Rodzinne – Procedura Nvc/ambasada


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, marta8611 napisał:

wierze, ze mi pomozecie....brat meza jako dziecko mieszkal w USA i mial zielona karte. spakowali sie potem rodzina i wrocili do polski-zielona karta skonczyla swoja waznosc. teraz po parunastu latach on chcialby znow miec zielona karte. tesciowa zlozyla papiery na niego i wiadomo - proces- trzeba czekac... poszedl po wize turystyczna i ja dostal wiec przylatuje na niej. jednak on nie chce "czekac" tak dlugo i wpadl na pomysl zeby wyslac do nich wniosek od odnowe tej starej zielonek karty...czy takie cos jest mozliwe czy warto jest to robic? czy lepiej nic nie mieszac w papierach?

Przede wszystkim przylatując na turystycznej a nawet występując o nią dość jasno pokazał że nie jest rezydentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kzielu napisał:

Przede wszystkim przylatując na turystycznej a nawet występując o nią dość jasno pokazał że nie jest rezydentem.

dobrze Kzielu pisze,dostał taką wizę i koniec tematu jest . Pokazał tym ze nie chce występować o wizę dla powracającego rezydenta. Chce być turystą. Przed ta wizą należało pomyśleć,porozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
Dnia 11.04.2010 o 17:56, greg1031 napisał:

Wychodząc naprzeciw prośbom oraz by pomóc osobom, które w przyszłości będą przechodzić procedurę imigracyjną w ramach sponsorowania rodzinnego przygotowałem opis procedury przyznania wizy imigracyjnej, a w końcu statusu Stałego Rezydenta tzw. "zielonej karty". Proszę pamiętać, że procedury ulegają zmianie, a wszelkie informacje uzyskałem z własnego doświadczenia. Zalecam czytanie informacji na stronach USCIS http://www.uscis.gov/portal/site/uscis oraz NVC http://travel.state..../visa_4354.html, a także Departamentu Stanu http://travel.state.gov/ w uzupełnieniu poniższych kroków.

Ten post jest ogólnym zebraniem informacji o krokach przy załatwianiu wizy imigracyjnej w Ambasadzie USA w Polsce.

Dużo informacji znajdziecie też tutaj http://www.usa.info.pl/board/Czy-Jest-Tu-K...rie-t14653.html

1. Pierwszym krokiem, na którym nie będę się zbyt mocno skupiał jest złożenie petycji imigracyjnej przez członka rodziny posiadającego stały pobyt lub obywatelstwo. W zależności jaka jest relacja miedzy beneficjentem (Beneficiary) a osobą składającą petycję (Petitioner) można wyróżnić następujące kategorie wizowe:

F1 - synowie i córki Obywateli będący stanu wolnego

F2A - małżonkowie i dzieci Stałych Rezydentów

F2B - dorośli (powyżej 21 lat) synowie i córki Stałych Rezydentów będący stanu wolnego

F3 - synowie i córki Obywateli pozostające w związku małżeńskim

F4 - bracia i siostry dorosłych Obywateli

Obywatel lub Stały Rezydent może złożyć petycję imigracyjną na członka rodziny wypełniając formularz I-130 znajdujący się na stronie: http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/men...0004718190aRCRD

Należy postępować według zamieszczonych tam instrukcji, załączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające więzy rodzinne, dokonać opłaty $420 i wysłać na odpowiedni adres. Po tak przesłanej dokumentacji otrzymuje się Notice of Action (NOA1) - dokument potwierdzający wpłyniecie petycji. Na tym dokumencie znajduje się kluczowa data Receipt Date (data wpłynięcia petycji) zwana "priority date". Według tej daty można sprawdzić kiedy mamy szansę na rozpoczęcie procesu otrzymania Zielonej Karty. Można to zrobić w comiesięcznie wydawanym biuletynie wizowym, który znajduję się tutaj:

http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin...letin_1360.html

Biuletyn podaje dla jakich "priority dates" obecnie wydawane są wizy.

2. Po otrzymaniu NOA1 może upłynąć parę lat zanim otrzymamy kolejne Notice of Action (NOA2) z informacją o zaakceptowaniu przez Urząd Imigracyjny (USCIS) petycji oraz o przekazaniu jej do National Visa Center (NVC). NVC zajmuje się procesowaniem wiz imigracyjnych. To tam właśnie wysyła się później całą dokumentację.

3. Kiedy NVC otrzyma dokumenty z USCIS również nas powiadomi. W liście będzie umieszczony również numer sprawy rozpoczynający się od liter WRW (oznaczają ambasadę w Warszawie) oraz 10 cyfr RRRRDDDNNN gdzie RRRR - rok wpłynięcia do NVC, DDD - dzień roku + 500, NNN - numer kolejny sprawy z danego dnia tj. np. WRW2003689007. W tym momencie nie należy jeszcze podejmować żadnych kroków, tak zresztą napisze w liście NVC. To jest tylko potwierdzenie przyjęcia sprawy i należy czekać na moment, w którym nasza data "priority" zbliży się do dat z biuletynu.

4. Jakiś miesiąc przed momentem, gdy nasza prioryty date zbliży sie do daty z biuletynu, NVC prześle powiadomienie o rozpoczęciu procesu przyznawania wizy imigracyjnej. W załączniu znajduje sie informacja o konieczności zapłaty Affidavit of Support fee (AOS) $70 oraz druk DS-3032 (Choice of Agent and Address Form). Komplet tych dokumentów przesyłany jest pocztą na adres osoby składającej petycję (USA) oraz osoby sponsorowanej (Polska). Od tego momentu należy postępować ściśle według instrukcji zamieszczonych na stronie immigrantvisas.state.gov. W przypadku, gdy osoba ubiegajaca się o zieloną kartę akurat znajduje się w USA np. turystycznie, powinna skontaktować się z NVC. Przechodzi wówczas inną procedurę "Adjustment of Status". Informacje, które tutaj podaję dotyczą przypadku, gdy osoba ubiegająca się o wizę znajduje się w Polsce i będzie się ubiegać o wizę przez Ambasadę.

5. Dokument DS-3032 to wybór osoby do której bedą przesyłane dokumenty w związku ze sprawą. Ponoć najlepiej wybrać osobę będącą w USA, ze wzgledu na pewność dostarczenia np. osobę która zlożyła petycję. Dokument ten wypełnia osoba ubiegająca się o wizę, to ona wskazuje gdzie mają być wysyłane dodatkowe informacje, czy do niej czy do petitioner'a. Można też zrezygnować z ubiegania się o wizę imigracyjną. Podpisany formularz wysyła się na podany adres.

W moim przypadku nic więcej nie bylo wysyłane do mnie pocztą tradycyjną. Być może dlatego, że w DS-3032 podałem także adresy e-mail oraz dokonywalem platności przez internet.

NVC zaczyna przechodzić na wysyłkę elektroniczną, nawet odbiór dokumentów zeskanowanych, ale narazie dotyczy to tylko kilku krajów (faza testów) oczywiście nie Polski.

6. Aby dokonać zapłaty za AOS najlepiej to zrobić elektronicznie (szybciej), może to zrobić tylko osoba, która posiada konto w US banku, jeśli nie to są możliwe inne metody (Alternative Payment Method). Trzeba wejść na stronę: http://travel.state..../info_1335.html, Online Payment i tam sie zalogować podając numer sprawy oraz numer invoice'a z przesłanego listu (hasło).

7. Po wykonaniu opłaty jakieś dwa dni później opłata zostanie zrealizowana (status płatności zmieni się na Paid), należy sie ponownie zalogować do systemu platności i pobrać AOS Cover Sheet. Stronę tą należy wydrukować i umieścić na wierzchu dokumentów dotyczących sponsorowania. Na stronie tej znajduje się adres, gdzie to wszystko wysłać. Za dokumenty AOS odpowiedzialny jest sponsor, czyli przeważnie osoba która składała petycję. W międzyczasie sponsor powinien wypełnić Affidavit of Support. Powiem tak, temat jest dość obszerny, możliwości jest wiele. Należy poczytać instrukcje znajdujące sie tutaj http://travel.state..../info_3730.html Podstawowoym dokumentem jest I-864, natomiast I-864A to zgoda innego domownika na włączenie się do sponsoringu, gdy główny sponsor ma za małe dochody, pozostałych nie analizowałem. Sponsor musi wykazać się odpowiednimi dochodami i udowodnić, że jest w stanie zabezpieczyć finansowo w razie czego osobę imigrującą. Dokument I-864P podaje jakie są minimalne dochody na gospodarstwo domowe, wliczając oczywiście osobę imigrującą. Dochody muszą być udokumentowane. W formie podaje sie dochody z 3ch lat natomiast wystarczy udokumentować ostatni rok, najlepiej IRS transcript. Jeśli wysyłamy kopię Federal Income Tax Return należy załączyć wszystkie kopie form W-2 oraz 1099 związane z tym rozliczeniem.

8. Gdy NVC otrzyma i zaakceptuje formę DS-3032 w systemie płatności będzie dostępny do zapłaty invoice za wizę imigracyjną "IV fee" $400 za każdą imigrującą osobę. Można znów dokonać płatności i poczekać 2 dni aż status płatności zmieni się na Paid. Wówczas należy pobrać IV Cover Sheet, strona tytułowa z adresem gdzie należy wysłać komplet dokumentów osoby imigrującej. W międzyczasie można przygotować dokumenty, robi to osoba która ubiega się o wizę. Należy postępować według instrucji zamieszczonych tutaj http://travel.state..../info_3190.html Wymagane dokumenty mogą się różnić w każdym przypadku. Podstawowymi dokumetami są:

- forma DS-230 część 1 i 2 (części 2 nie podpisujemy, robi się to dopiero w ambasadzie)

- kopia paszportu

- 2 zdjęcia wizowe

- pełny odpis aktu urodzenia

- zaświadczenie o niekaralności (rejestr karny i rejestr nieletnich)

- zaświadczenie o niekaralności z każdego inngo kraju, w którym mieszkało się powyżej roku

- tłumaczenia na j. angielski w/w dokumentów

- kserokopie w/w dokumentów

Na każdym dokumencie i zdjęciu warto wpisać numer sprawy WRW....

Tak przygotowany komplet z IV Cover Sheet na wierzchu wysyłamy na adres podany na Cover Sheet. Polecam Pocztex, pewność dostarczenia oraz możliwość sledzenia przesyłki.

9. Gdy NVC otrzyma już obydwa komplety dokumentów od sponsora AOS i od aplikanta IV zamyka sprawę. Jak to sprawdzić? Nie będzie już możliwe zalogowanie się do systemu płatności.

W kazdej chwili mozna sprawdzać status sprawy na infolinii. Tam komputer po wprowadzeniu numeru sprawy podaje na jakim etapie jest sprawa. Tzw. system AVR - w moim Timelinie mozna zauważyć takie informacje... Numer telefonu +1-603-334-0700.

10. Jeśli czegoś zabraknie w dokumentach lub będzie potrzebne jakieś wyjasnienie to NVC wyśle RFE - Request for Evidence.

11. Po zamknięciu sprawy pozostaje tylko czekać na maila z zaproszeniem na interview w Ambasadzie. Zaproszenie zawiera informację o otrzymanych i brakujących dokumentach, które ewentualnie należy zabrać na rozmowę.

12. Po otrzymaniu zaproszenia jest to właściwy moment do zrobienia badań lekarskich u lekarza z którym współpracuje Ambasada (Poznań, Kraków, Warszawa).

Lista dostępna jest w dziale Interview Preparation tutaj http://travel.state..../info_3731.html

http://travel.state.gov/pdf/medical/WRW-ME...T-0001-1001.pdf

13. Z zaproszeniem z Ambasady, kopertą z badaniami (nie wolno jej otwierać), paszportem oraz z brakującymi dokumentami, które są wymienione w zaproszeniu wybieramy się na wyznaczone interview w Ambasadzie.

Wizyta wygląda następująco

http://forum.usa.info.pl/topic/14653-czy-jest-tu-ktos-family-sponsored-f1-i-inne-kategorie/page__st__150

numer postu z rozmowy to 154 i byl napisany 9 kwietnia

14. Czekamy na paszport i kopertę z dokumentami z Ambasady (nie wolno jej otwierać!).

15. Kupujemy bilet na samolot pakujemy walizki i zabieramy paszport, kopertę z Ambasady, zdjęcie rentgenowskie od lekarza.

16. Lądujemy w USA, na granicy zostaną załatwione formalności związane z przybyciem nowego imigranta.

Welcome to the United States Powodzenia!

Kochani! Dopisuję małe uzupełnienie info po przybyciu do Stanów.

Po wylądowaniu na lotnisku w Chicago 20 września 2010 udałem się do urzędnika jak zwykle. Dałem mu swój paszport oraz kopetę z dokumentami. Sprawdził paszport oraz wszystkie odciski palców na komputerze. Podbił na wizie pieczątkę z datą wjazdu. Włożył wszystkie dokumenty do różowej teczki i kazał najpierw odebrać bagaż, a następnie udać się do innego urzędnika. Tam wzięto ode mnie dokumenty. Wyjęli wszystko z koperty i kazali podpisać tekturowy formularz z dwóch stron (wzór podpisu na Green Card) oraz obok podpisu zrobili pradziwy odcisk mojego wskazującego palca. Na stronie obok wizy ponownie wbili pieczęć z datą wjazdu i wpisali na niej mój A# (Alien Number, czyli numer rezydenta) I to wszystko, mogłem kierować się do wyjścia. Teraz już tylko czekam na moją "zieloną kartę".Karta przyszła 33 dni od wjazdu do Chicago.

Diękuję bardzo za informację. Bardzo szczególowo opisana cała procedura. Mam pytanie.

Ile w twoim przypadku, trzeba było czekać, aż żona dostanie zieloną kartę, tzn od pierwszego kroku aż po ostatni, czyli otrzymanie GC przez żonę ???

 

Pozdrawiam

Marek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Cześć 

Potrzebuję  namiar na jakiegoś sprawdzonego adwokata w Warszawie który pomoże wypełnić IR5.Wiem ze na stronie ambasady jest cała lista ale jak @ zapytałem kilkunastu to odzew marny . Za drobna sprawa dla większości .

Przerabial ktoś temat , wiem że zgodnie z tym co wyżej napisano nie jest to forma nie do przejścia .Ale nie wypełniam dla siebie i nie chciałbym usłyszeć ze mogłeś komuś zlecić bo przez ciebie to teraz tylko kłopoty.

Tak wiec szukam pewniaka.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jarekEL napisał:

Cześć 

Potrzebuję  namiar na jakiegoś sprawdzonego adwokata w Warszawie który pomoże wypełnić IR5.Wiem ze na stronie ambasady jest cała lista ale jak @ zapytałem kilkunastu to odzew marny . Za drobna sprawa dla większości .

Przerabial ktoś temat , wiem że zgodnie z tym co wyżej napisano nie jest to forma nie do przejścia .Ale nie wypełniam dla siebie i nie chciałbym usłyszeć ze mogłeś komuś zlecić bo przez ciebie to teraz tylko kłopoty.

Tak wiec szukam pewniaka.

pozdrawiam

Szukaj w Stanach 

 

Edytowane przez sly6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to tak dopisze dla innych może , uzyskałem info które może być najtrafniejsze.

W podobnych przypadkach raczej nie ma co szukać pomocy u polskich adwokatów z listy ambasady , oni obsługują kierunek - Amerykanie problemy w Polsce.Trzeba szukać przy konsulatach w stanach , kierunek Polacy problemy w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

 

Cześć, utknęliśmy z mężem już na samym początku wypełniania wniosku I-130... proszę o poradę.

- Mąż Amerykanin. Mieszkaliśmy przez 5 lat w PL obecnie mąż przeprowadził się do USA i tu układa nam życie ( jest już 9 mc w USA) Ja teraz przyjechałam do niego na miesiąc na Święta. Wszystkie papiery chcę załatwiać z PL.

1. Czy z wysłaniem I-130 musimy poczekać jak będę fizycznie w Polsce czy możemy wysłać jak jestem teraz w USA? Nie chciałabym namieszać już od samego początku...

2. Po złożeniu I-130 chciałabym ponownie przylecieć do męża w lutym na miesiąć ( czy to nie będzie za szybko- taki ponowny przyjazd do USA na wizie turystycznej?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Merve napisał:

 

Cześć, utknęliśmy z mężem już na samym początku wypełniania wniosku I-130... proszę o poradę.

- Mąż Amerykanin. Mieszkaliśmy przez 5 lat w PL obecnie mąż przeprowadził się do USA i tu układa nam życie ( jest już 9 mc w USA) Ja teraz przyjechałam do niego na miesiąc na Święta. Wszystkie papiery chcę załatwiać z PL.

1. Czy z wysłaniem I-130 musimy poczekać jak będę fizycznie w Polsce czy możemy wysłać jak jestem teraz w USA? Nie chciałabym namieszać już od samego początku...

2. Po złożeniu I-130 chciałabym ponownie przylecieć do męża w lutym na miesiąć ( czy to nie będzie za szybko- taki ponowny przyjazd do USA na wizie turystycznej?)

Można wysłać jak jesteś w Stanach a czy Cie wpuszcza zależy na kogo trafisz ważne jest to by być tyle czasu ile mówiłaś i będziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...