Skocz do zawartości

Przeprowadzka do USA - czy jest sens?


ajlo19

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele amerykanek decyduje ze nie. Ale nie zapominaj, ze Twoje zarobki to nie "tylko" miesieczna -- moze niska -- wyplata. To jest tez staz, wplaty na social security, moze tez 401(k) i insurance. Wiec nie pracujac tracisz dzisiejsze zarobki/benefits - i te na przyszlosc. Dla Ciebe, obecna praca jest po prostu start. Nie musisz tam byc wiele lat. Zdobedziesz nowe jakies umiejetnosci, experience, niezbedne-tu tutejsze references. Potem albo dostaniesz wyzsza pozycje/wiecej $ albo zmienisz prace. A decydujac "nie moge sobie pozwolic na zlobek" decydujesz tez ze zatrzymujesz sie profesjonalnie/finansowo. Nie zapominaj tez, ze z czasem te koszty daycare spadaja jak dziecko pojdzie do szkoly, wtedy placisz najwyzej za after-school care, ktore (jezeli oferowane przez szkole) jest w dostepnej cenie. Wiec glowa do gory. Ten etap kiedy wydajesz tyle kasy na daycare nie jest permanentny. 
Ja! Insurance.. Przeciez w tym nawet nie ma insurance, jesli mowa o medycznym. Wlasnie to tez ostatnio moja zagwozdka - na razie jestesmy ubezpieczeni z marketplace - najpierw maz byl na kontrakcie, potem w kolejnej pracy przez pierwsze 3 miesiace nie byl eligible, potem korona i znow zmiana pracy i znow okres wyczekiwania. Wiem, ze darmowych pieniedzy nie ma, I gdzies to zawsze oddam (zapisalam sie na income tax course ale jeszcze do credits nie doszlam). Zastanawia mnie tylko, czy Nadal siedziec do konca roku na tym ubezpieczeniu i po nowym roku zapisac sie z pracy czy lepiej teraz. Skladka NAJTANSZA na rodzine 700 miesiecznie z 30000 deductible u meza to samo. Poki co przez rok czasu tylko dzieci byly na check-up. Na marketplace skladka bez tax credit kosztuje 1000 z dochodem tylko meza skladka miesiecznie z tax credit 200 ja jeszcze o swojej pracy nie powiadomilam. Moze ktos ma jakies podpowiedzi co mozna zrobic. Ja to rozumiem tak, ze Jak zostane na marketplace to po prostu odwleke w czasie oddanie tax credit bo zwiekszyl sie dochod rodziny i powinnam powiadomic o tym a oni dostosowac skladke. Kontaktowalam sie z jakims Siergiejem ukrainskim ziomkiem of ubezpoeczen I powiedzial zeby poki co nic nie robic, bo jeszcze nie fakt ze mnie zostawia w pracy . Jesli dobrze pamietam z rekrutacji to 90 dni to taka proba.
401(k) nie ma tutaj. Tylko medical insurance 2 plany I wsjo.

Sent from my moto g(7) optimo maxx(XT1955DL) using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, andyopole said:

Taka historyja: rodzeństwo mojego dziadka wyjeżdżało sukcesywnie do USA, pierwsi jeszcze przed pierwszą wojną światową, reszta w okresie międzywojennym. Po 2 wojnie w Polsce zostało jeszcze trzech braci, w tym mój dziadek. Wszyscy trzej zdążyli jeszcze być na wojnie. Następnie spod Zbaraza trafili na Opolszczyznę. 

Po wojnie nasi "amerykańscy" krewni uradzili że ściągną do USA jeszcze jednego z trójki braci pozostałych w Polsce.

Kto odgadnie jakie kryterium zadecydowało że padlo właśnie na tego a nie pozostałych chociaż wszyscy trzej byli chętni na wyjazd? 

Pewnie nie mial dzieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ajlo19 napisał:

401(k) nie ma tutaj. Tylko medical insurance 2 plany I wsjo.


 

To ze nie ma 401k to nie znaczy ze nie powinnas pomyslec o oszczedzaniu na emeryture - wiec ze trudno odkladac kase jak jej nie ma, ale serio bez jakis sensownych oszczednosci i rodziny to bieda totalna. 

401k jest tax defferred i czesto jest match od pracodawcy ale to jest nic innego niz odkladanie wlasnych pieniedzy na konto inwestycyjne ktore ktos tam inwestuje w roznorakie - mniej lub bardziej ryzykowne - mechanizmy finansowe. Sa inne opcje oszczedzania do ktorych pracodawca nie jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ajlo19 napisał:

Ten co mial najwiecej dzieci?

Sent from my moto g(7) optimo maxx(XT1955DL) using Tapatalk
 

No dobrze, już mówię. Jeden z braci miał sześcioro dzieci, mój dziadek czworo a wybór padł na tego, który miał dzieci najmniej, dwóch synów. 

Starzy amerykańcy dobrze wiedzieli ile kosztuje tam utrzymanie dzieci.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...