Skocz do zawartości

Prezydent Joe Biden - wydarzenia


Roelka v.2

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, katlia said:

Spadnie na Bidena, ale nie sadze ze ppolitycznie powaznie. Amerykanie nie chca byc w Afghanistanie, maja dosyc Bliskiego Wschodu, i chaos z wycofaniem tylko potwierdza ze to byla sluszna decyzja. Przynajmniej tak widze tutejsze reakcje jak narazie. 

 

 

 

 

Myślę, że dużo będzie zależało od tego co się stanie z tymi ludźmi, którzy współpracowali z Amerykanami. Samych tych którzy już mają otwarte aplikacje o wizy jest ponad 20 tysięcy, w rzeczywistości tych którym z dnia na dzień zawalił się świat jest jeszcze więcej. 

Sensownym ruchem Talibów byłoby pozwolenie im na wyjazd, a przynajmniej tej „głośnej”, aktywnej części. Wtedy światu łatwiej byłoby o Afganistanie zapomnieć i odwrócić oczy od tego co tam teraz się zacznie… Cala sprawa by szybko „przyschła”. Ale zwycięstwo jest słodkie, i to jeszcze w taką okrągłą rocznicę 9/11, zatem chęć zemsty może przeważyć.

I jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli, teraz w nocy na lotnisku sceny jak z apokaliptycznego filmu, reszta krytykuje Amerykanów przez neta pochowana po domach… I jeśli przyjdzie rzeź, to wycofanie wycofaniem… może nastroje się nawet nie zmienią…

…ale przyjdzie wtedy gniew opinii publicznej na tych którzy od pół roku wycofanie planowali. Na tych którzy na konferencjach powtarzali jak mantrę jak to wszystko pięknie się odbędzie, ignorowali analizy służb nieprzystające do ich subiektywnych poglądów, uciszali krytyków… A ich twarzą zawsze ostatecznie jest Prezydent. Który zresztą akurat aktywnie brał w tym udział, a dziś chyba jeszcze nawet słowem się nie odezwał. 

Tu moim zdaniem jest dla administracji największe ryzyko… bo jakkolwiek nazwać to co się dzieje, to na pewno nie jest to planowane przez Bidena „an orderly withdrawal”…

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza Bidena przerwana. Przemówienie - classic deflection. 

99 procent tego z czym chyba nadal zgadza się zdecydowana większość - że kiedyś trzeba było wyjść. Nic na temat tego co jest tematem dnia - kto jest odpowiedzialny za nieprzewidzenie czegoś co przewidywał byle lepszy student politologii?… Kto? I dlaczego Prezydent się dziś - publicznie! - dziwi, że rząd Afganistanu się rozpadł jak domek z kart? Jak można było tego nie wiedzieć?

Nawet tutaj gdy pisaliśmy parę tygodni o Rosji wspomniałem o tym afgańskim ministrze, który dawał wywiad w BBC i, że ściemniał, ale mało to kogo obchodziło bo wszyscy wiedzieli, że i tak ma już zaklepany azyl w którymś kraju zachodnim… No, wygląda na to, że nie „wszyscy”… Ktoś zapomniał chyba powiedzieć Joe? 

Kto tam siedzi w tych bunkrach? Dzieci? Po co największy na świecie aparat szpiegowski i analityczny, satelity, podsłuchy, agenci, po co to wszystko jeśli na koniec „nikt nic nie wiedział”, „nikt się nie spodziewał”, „szybkość ofensywy nas zaskoczyła”… Po co? Czy może jednak wiedział i się spodziewał, ale ktoś na górze to sobie zignorował? To są pytania na które Biden powinien był dziś odpowiedzieć!

I pewnie dlatego był po przemówieniu w tył zwrot do dziennikarzy i off to Camp David kontynuować długi weekend… 

Przygnębiające. Równie dobrze mógł się z urlopu nie fatygować. Talibowie brylujący w zachodnich mediach odpowiadają dziś dziennikarzom na więcej pytań niż przywódca amerykańskiej demokracji…

Z powodu tego co przeprowadził w stosunkach z Rosją do Sekretarza Blinkena nie mam sympatii. Ale oddam mu to, że wczoraj zachował się jak prawdziwy mężczyzna (że użyję takiego dziś niepoprawnego politycznie wyrażenia!) i dał się „przeczołgać” po wszystkich telewizjach odpowiadając, lepiej lub gorzej, na trudne pytania. A komentowanie swojej wypowiedzi sprzed paru tygodnii, że jeśli rząd w Kabulu padnie to nie będzie to „Friday to Monday event”… swoją drogą - wow!… no to na pewno nie było łatwe…

Reszta administracji, włącznie z Madam Vice, która jeszcze niedawno chciała się podłączyć pod ten „wagon sukcesu” jakim miało być wycofanie z Afganistanu, zapadli się pod ziemię.

Zobaczymy jak to się rozegra z elektoratem w nadchodzących miesiącach, ale jak dla mnie to @mcpear mi teraz przyszedłeś na myśl gdy ostatnio pisałeś - „ciamciaramcia”… Ciamciaramcia tym razem na międzynarodową skalę.

Jeśli ci sami ludzie z takim profesjonalizmem naprawdę planują teraz zająć się Chinami… to lepiej zacznijmy dzieci uczyć mandaryńskiego. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie słabe to. Chociaż na wioskach amerykańskich jakoś się nikt tym nie przejmuje. Dyskusje na forach internetowych toczą się tylko czy należy wpuścić Afgańskich uchodźców czy wysłać ich do Europy (tam mają bliżej). Kompromitacja USA na potęgę. Zdradzeni współpracownicy lokalni, którzy zapłacą życiem i majątkiem, a którym nie umożliwiono uprzedniej ucieczki.

Masz rację - ciamciaramcia na potęgę. Brak rozeznania, brak przewidywania, amatorszczyzna do kwadratu. Strach się bać jeśli tacy fachowcy doradzają w sprawach bezpieczeństwa w największej potędze światowej.

A Putin skorzysta - jako jedyny chyba nie ewakuował ambasady (albo jeden z nielicznych) - w jego interesie będzie dogadać się z Talibami aby umożliwić "ewakuację" uchodźców przez tereny Rosji albo krajów byłego ZSRR "korytarzami humanitarnymi" do Europy aby spowodować wzrost radykalizmów w Europie, polaryzację poglądów ludności, dojście do władzy w Europie w wielu krajów partii skrajnych i w konsekwencji powolny rozpad UE, która kolejnej fali uchodźców może nie przetrwać. Dzisiaj słyszałem że szacują, że 20-30% ludności (zaangażowanej we współpracę z Amerykanami) może być zainteresowane emigracją (mówimy o 7-10 milionach ludzi). W interesie Putina jest bezpiecznie odeskortować ich do granic UE. Jeszcze za te "korytarze humanitarne" zgłoszą go do pokojowego Nobla!! Co więcej to może mieć ciekawy Polski smaczek. W przeciwieństwie do uchodźców z ISIS, którzy głównie lądowali na południu Europy i mogliśmy głośno protestować o zaprzestaniu "relokacji" uchodźców to tłumy Afgańczyków mogą się zacząć pojawiać na przejściu w Medyce albo Brześciu i co wtedy? Humanitarnie postawimy "mur"? Wpuścimy pod warunkiem, że zadziałają mechanizmy relokacyjne?

Generalnie spieniężyłem dziś akcje :) Chociaż na giełdzie jeszcze zawirowań nie widać

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minutes ago, mcpear said:

A Putin skorzysta - jako jedyny chyba nie ewakuował ambasady (albo jeden z nielicznych) - w jego interesie będzie dogadać się z Talibami aby umożliwić "ewakuację" uchodźców przez tereny Rosji albo krajów byłego ZSRR "korytarzami humanitarnymi" do Europy aby spowodować wzrost radykalizmów w Europie, polaryzację poglądów ludności, dojście do władzy w Europie w wielu krajów partii skrajnych i w konsekwencji powolny rozpad UE, która kolejnej fali uchodźców może nie przetrwać.

Byłbyś dobrym doradcą Kremla :) Bo to jest dokładnie to co się teraz stanie…

A atmosferę przygnębienia i utraty wiary w zdolności USA, tak wśród sojuszników obecnych jak i na pewno potencjalnie przyszłych… dobrze podsumowuje „grą słów” pierwsza strona jutrzejszego tutejszego The Daily Telegraph:

 

89C07B27-548C-4D1B-B110-FB79F900BA19.thumb.png.158679a90aad436867a988fdd7a4aa67.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, mcpear said:

To nawet po polsku lepiej brzmi: "Biden broni odlotu Ameryki"

Ten flight to chyba bardziej o s******nie chodzi. Fight or flight.

A ogolnie to sytuacja bez dobrego wyjscia. Jakby zostali nastepne 10 lat - na nasz - podatnikow koszt - to wygladalo by to dokladnie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, rzecze1 said:

Jeśli ci sami ludzie z takim profesjonalizmem naprawdę planują teraz zająć się Chinami… to lepiej zacznijmy dzieci uczyć mandaryńskiego. 

Ja to twierdze od lat. Era chinska nadchodzi i jedno jest gwarantowane: swiat bedzie patrzyl z wielka nostalgia na ta byla ere amerykanska.

A swoja droga, dlaczego mowisz o amerykanskim "profesjonalismie?" Gdzie jest bogata Europa? Dlaczego nie wstawila sie silniej za sytuacja w Afganistanie? Czy przypadkiem nie jest to moze jest zwiazane z panika ze potem Europa bedzie musiala absorbowac dziesiatki tysiecy Musulmanow? Ze podatki na wojsko pojda w gore? (My heart bleeds for you.)

Dlaczego liczysz na USA a nie na Europe zeby "zajac sie" Chinami? Jako Amerykanka, ja mowie - "f**k that." Widzisz problem? To rozwiazuj - albo dolacz sie do rozwiazania. A nie czekaj na amerykanskich profesjonalistow bo nie chcesz placic za swoich.  

Sorry jezeli jestem troche harsh. Wieczorny gin & tonic zrobil swoje. Ale tez mam w d... ciagle wymagania od USA zeby bronily swiat. Wiekszosc Amerykanow tez. 

Edytowane przez katlia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, katlia said:

Dlaczego liczysz na USA a nie na Europe zeby "zajac sie" Chinami? Jako Amerykanka, ja mowie - "f**k that." Widzisz problem? To rozwiazuj - albo dolacz sie do rozwiazania. A nie czekaj na amerykanskich profesjonalistow bo nie chcesz placic za swoich.  

Przypomnij mi prosze, ktore to europejskie panstwo szkolilo i zbroilo mudzahedinow w Afgantistanie przeciwko sowietom i legalnej wladzy w latach 80 zeszlego wieku? Chetnie bym powiedzial "f**k them" i jakos rozwiazal ten problem, tylko mlody jestem i nie pamietam na kogo sie gniewac za zaistniala sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, Xarthisius said:

Przypomnij mi prosze, ktore to europejskie panstwo szkolilo i zbroilo mudzahedinow w Afgantistanie przeciwko sowietom i legalnej wladzy w latach 80 zeszlego wieku? Chetnie bym powiedzial "f**k them" i jakos rozwiazal ten problem, tylko mlody jestem i nie pamietam na kogo sie gniewac za zaistniala sytuacje.

Problem jest chyba starszy od lat 80tych zeszlego wieku -- moze zaczac myslec o roli ktora odgrywala Anglia na Bliskim Wschodzie? 

A zreszta, Amerykanie szli na wojne 3 razy w przeciagu ostatniego wieku aby ratowac Europejczykow od innych Europejczykow. Europa powinna miec na tyle humanizmu aby odwdzieczyc sie teraz w innych czesciach swiata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jackie zablokował ten temat
  • Jackie odblokował ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...