Skocz do zawartości

Thanksgiving - co jecie?


MeganMarkle

Rekomendowane odpowiedzi

Zbliża się to święto i chciałabym coś dobrego upichcić rodzinie, tak żeby było amerykansko tradycyjnie ale tez smacznie i zdrowo. W zeszłym roku zrobiłam Yams i to była ohyda - tak słodkie ze nie da się zjesc :/ i przekopałam masę tradycyjnych potraw i przepisów w necie i wszystko jest słodkie i pływa w cukrze .... czy naprawdę w usa nie je się kompletnie warzyw a jak już to wszystko musi być słodkie? Podzielcie się pomysłami czy przepisami na coś zdrowego co można zjesc do indyka... chciałabym ze moje dzieci miały jakieś ulubione potrawy co mama gotuje na Thanksgiving i nie były jakieś egzotyczne ale faktycznie amerykańskie ale tez zdrowe. Macie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Super pomysl z watkiem i chetnie poczytam co inni gotuja dobrego.

Ja napewno chce zrobic green bean casserole, ale tez patrzalam na zdrowsze przepisy, bo normalny przepis to chyba z tona startego sera i kilkoma puszkami cream of mushroom, wiec pozamieniam kilka rzeczy. Poki co patrzalam na ten przepis ale pewnie jeszcze bardziej zmodyfikuje.

https://www.wellplated.com/healthy-green-bean-casserole/

Inne dodatki jakie planuje to roasted brussel sprouts - nie wiem czy masz air fryera czy nie, mozna zrobic w air fryerze albo normalnie w piekarniku. Ja zazwyczaj troche pieke swoje dlugo bo chce miec je bardzo chrupiace, poza tym na gore dodaje troche parmezanu i bekon z indyka. Malo swiateczne albo jakos mega specjalne, ale ja osobiscie nie jem zbyt czesto, bo najlepsze sa swieze zaraz z piekarnika, a ja kuchara gotuje w niedziele na caly tydzien az do piatku, wiec wybieram raczej inne warzywa. 

Poza tym to oczywiscie roasted potatoes i mashed potatoes - u mnie to troche rarytas, bo malo ziemniakow jem. Slodkie ziemniaki tez by byly spoko, ja bardzo lubie pieczone z brazowym cukrem i cynamonem - zawsze mozesz uzyc tego cukru zdecydowanie mniej niz przepis od Ciebie chce. Pamietam, moja byla tesciowa robila takie sweet potatoes casserole gdzie na samej gorze to byla cala paczka malych pianek, sam zapach przyprawial mnie o mdlosci.

O, mam jeszcze plan robic pierogi, bardzo malo amerykanskie, ale to moj swiateczny treat! Poza tym kalorie w swieta sie nie licza wiec sobie poszaleje :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brukselki są pyszne ale my pieczone brukselki jemy conajmniej raz na tydzien wiec nie będzie to nic wyjątkowego. W ogóle jemy dużo pieczonych warzyw. Wszelkie słodkie ziemniaki odpadają, dzieci moje tego nie lubią, pieczemy goldeny czasem ale to tez nic specjalnego. Natomiast tym fasolowym się zainteresuje głębiej! Dzięki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas obowiązkowo:

  • indyk, bez nadzienia (nikt w rodzinie nie lubi)
  • tłuczone ziemniaki z sosem z indyka
  • mac & cheese
  • groszek (polski akcent ;))
  • zapiekanka ze słodkich ziemniaków, ale bez dodatku cukru, tylko marshmallow
  • żurawina
  • ciasto z dyni (pumpkin bread)
  • pecan pie

@MeganMarkle jak widzisz zdrowo u nas na Thanksgiving nie jest, niestety. Ja jarzyny wcinam jak potłuczona, ale akurat na Thanksgiving lubię sobie podjeść niezdrowo ;) Ale mój mąż raz zrobił squash na grillu i było to wspaniałe i b. piękne przy okazji. Natarł pokrojony w plastry squash czosnkiem i oliwą, i na koniec posypał szałwią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, andyopole said:

Za samym indykiem nie przepadam, poza tym jest to bydle zbyt duze dla dwojga. Potem musze jakos zagospodarowac leftover, najczesciej pod postacia krokietow.

Na takie okazje (i na wszystkie inne) moge polecic dwie rzeczy: pompe prozniowa i sous vide. Jak sie odpowiednio nadmiar miecha zaraz po zrobieniu zapakuje prozniowo, szybko schlodzi i wrzuci do zamrazary, a potem "przywroci do zycia" odmrazajac przez noc w lodowce i nastepnie w kapieli wodnej z cyrkulatorem to smakuje wcale nie gorzej jak oryginal.

No i oczywiscie zamiast calego ptaka, kupowac piersi z mostkiem. U nas nie ma fanow indykowego dark meat, takze jedyna opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Xarthisius napisał:

pompe prozniowa i sous vide. Jak sie odpowiednio nadmiar miecha zaraz po zrobieniu zapakuje prozniowo, szybko schlodzi i wrzuci do zamrazary,

Robie to bardzo czesto wlasciwie prawie zawsze, w pracy mamy bardzo dobra vacuum machine. Ale takiego "turka" musialbym potem wyjadac chyba do Wielkiej Nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeszłoroczne thanksgiving mieliśmy skromne, bo tylko we własnym gronie i wyjeżdżaliśmy dzień po na wakacje, ale dwa lata temu robiliśmy z rozmachem na 8 osób. Był indyk pieczony, fasolka z roasted almonds, karmelizowana marchewka z imbirem, mashed potatoes, a na deser sernik, o ten:

https://www.mojewypieki.com/przepis/sernik-dyniowy-z-kajmakiem-i-cynamonem

W tym roku pewnie powtórzymy (o ile zapowiadane towarzystwo nie odwoła), plus będzie jakieś coś z butternut squash, gdyż w tym sezonie odkryłam i uwielbiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co jest slodkie poza yams? Sa sposoby na kukurydze nie naslodka,a przeciez ani indyk, ani tluczone kartofle nie sa slodkie... My robimy nadziewanie do indkyka z chlebami domowej roboty, wloskiej kielbasy,orzechami i jabklami.

Zawsze pieczona kukurydze, pieczona brukselke, fasolke z cytryna i migdalami, salatke owocowa i green salad. Desery (najrozniejsze pie i francuzkie "tarte" albo galette) podaje z sorbet'em z nektarynek domowej roboty - ladny kontrast ze slodkim pie'em.  

Dodam, ze kazda rodzina amerykanska ma wlasne ulubione dania na Thanksgiving. Kiedy my mamy gosci,zawsze im mowimy zeby przyniesli cos bez czego nie moga zyc na Thankgsiving... w ten sposob poznalam sporo nowych sposobow przygotowania, naprzyklad kukurydzy albo zup z dyni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MeganMarkle said:

Brukselki są pyszne ale my pieczone brukselki jemy conajmniej raz na tydzien wiec nie będzie to nic wyjątkowego. W ogóle jemy dużo pieczonych warzyw. Wszelkie słodkie ziemniaki odpadają, dzieci moje tego nie lubią, pieczemy goldeny czasem ale to tez nic specjalnego. Natomiast tym fasolowym się zainteresuje głębiej! Dzięki :) 

Znasz przepisy Yotam'a Ottolonghiego? Ja baaaardzo lubie jego podejscie do jarzyn. Czesto czasochlonne, i mozliwie bedziesz musiala zamowic pewne przyprawy, itp. ale zawsze super ciekawe. Oto jego "take" na Thanksgiving"

https://www.theguardian.com/food/2019/nov/23/yotam-ottolenghi-thanksgiving-recipes-braised-beans-roast-turkey-roast-carrots
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...