Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

2 hours ago, kzielu said:

To zalezy - rozliczanie sie ze wszystkiego ale do pewnej wysokosci kwoty zarobkow poza granicami (jezeli obowiazuje tax treaty - a obowiazuje - limit to zdaje sie $105k) jezeli od nich zaplacilac podatek to przysluguje sie exclusion. Jezeli przekroczy ten limit, to od tego co jest powyzej placisz podatek w US (o ile wszystko dobrze pamietam).

Formularz to zdaje sie 2555.

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/foreign-earned-income-exclusion

Ok ale od tego ponad 105k nie muszę chyba drugi raz w usa podatku płacić? Skoro w PL już zapłacony? Nie wiem nawet czy w ogóle my w ten limit uderzamy, wg mnie nie wiec nie rozumiem skąd ta dopłata..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, MeganMarkle said:

Ok ale od tego ponad 105k nie muszę chyba drugi raz w usa podatku płacić? Skoro w PL już zapłacony? Nie wiem nawet czy w ogóle my w ten limit uderzamy, wg mnie nie wiec nie rozumiem skąd ta dopłata..

Zwieksza Ci sie dochod calkowity i wpadasz tutaj w inne widelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MeganMarkle napisał:

Ok ale od tego ponad 105k nie muszę chyba drugi raz w usa podatku płacić? Skoro w PL już zapłacony? Nie wiem nawet czy w ogóle my w ten limit uderzamy, wg mnie nie wiec nie rozumiem skąd ta dopłata..

Trudno powiedziec bez wglada na to co ten gosc Ci policzyl... Generalnie to nie powinno byc jakos specjalnie trudne.... $31k to jest na oko bardzo duzo - zakladajac ze od zarobkow w US mieliscie w miare normalny withholding, podobnie w PL. Na oko wydaje mi sie bardzo malo prawdopodbne zeby to mialo rece i nogi, chyba ze zarobiliscie kwoty siedmiocyfrowe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

105k exclusion raczej nie dotyczy, bo trzeba poza USA przebywać ponad 335 (jednak 330 dni) dni w ostatnim roku.

Co do podatku: podatek zapłacony w Polsce odlicza się proporcjonalnie (tax credit) do udziału dochodów z Polski w całym dochodzie. Tak czy owak, na podstawie umów w Polsce albo w USA trzeba wykazać dochody z obu tych krajów. W USA w I roku, w którym zostało się rezydentem podatkowym, można się załapać jeszcze na double-resident tax year, ale to wszystko zależy i trzeba w instrukcji przeczytać.

Kwota duża: a może doradca podatkowy nie zrobił tax credit (więcej liczenia), a potraktował podatek w Polsce jako deduction (dużo mniej korzystne, ale łatwiej zrobić, bo mniej obliczeń). Ale to ciężko powiedzieć. Tak czy owak kwota spora: ale raczej jak doradca podatkowy nie policzy inaczej, to będzie trzeba wpłacić i potem najwyżej zwrócą.

Edytowane przez miron_ksi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, kzielu said:

Trudno powiedziec bez wglada na to co ten gosc Ci policzyl... Generalnie to nie powinno byc jakos specjalnie trudne.... $31k to jest na oko bardzo duzo - zakladajac ze od zarobkow w US mieliscie w miare normalny withholding, podobnie w PL. Na oko wydaje mi sie bardzo malo prawdopodbne zeby to mialo rece i nogi, chyba ze zarobiliscie kwoty siedmiocyfrowe....

Kwoty siedmiocyfrowe? Haha, I wish :) 

doradca mi powiedział ze dostaliśmy extension wiec na razie nie zrobić tego mega dokładnie tylko przygotował worst case scenario i ze pewnie wyjdzie mniej... postanowiliśmy wiec na razie zapłacić tylko polowe z tego, i wysyłamy dziś czeki (wryło mnie jak usłyszałam że w ten sposób się to robi ! Czek poczta?? Masakra... epoka kamienia łupanego vs europa, no ale ok)

2 hours ago, miron_ksi said:

105k exclusion raczej nie dotyczy, bo trzeba poza USA przebywać ponad 335 (jednak 330 dni) dni w ostatnim roku.

Co do podatku: podatek zapłacony w Polsce odlicza się proporcjonalnie (tax credit) do udziału dochodów z Polski w całym dochodzie. Tak czy owak, na podstawie umów w Polsce albo w USA trzeba wykazać dochody z obu tych krajów. W USA w I roku, w którym zostało się rezydentem podatkowym, można się załapać jeszcze na double-resident tax year, ale to wszystko zależy i trzeba w instrukcji przeczytać.

Kwota duża: a może doradca podatkowy nie zrobił tax credit (więcej liczenia), a potraktował podatek w Polsce jako deduction (dużo mniej korzystne, ale łatwiej zrobić, bo mniej obliczeń). Ale to ciężko powiedzieć. Tak czy owak kwota spora: ale raczej jak doradca podatkowy nie policzy inaczej, to będzie trzeba wpłacić i potem najwyżej zwrócą.

No właśnie powiedział nam ze powinno to wyjść lepiej jak zrobimy ten dual status - wtedy rozliczymy się w PL z tej połowy roku co byliśmy w PL - do usa przylecieliśmy 29.05.18, do końca maja zatrudnieni byliśmy w PL a w usa od lipca 2018. Tak wiec jakby prawie fifty fifty... w PL za cześć z PL się rozliczamy ze skarbowym wiec chciałabym się rozliczyć w usa tylko z usa . Mam nadzieje ze wtedy podatku będzie dużo mniej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, MeganMarkle napisał:

No właśnie powiedział nam ze powinno to wyjść lepiej jak zrobimy ten dual status

Że co? Dual status nie może składać wspólnego zeznania, korzystać ze standard deduction itd. Jest mi trudno sobie wyobrazić, że dochody z Polski, które były w Polsce opodatkowane, mogą w  istotny sposób wpłynąć na podatek w stanach, dobra - widełki mogą być trochę inne, ale nie na tyle żeby się z tego 30k zrobiło. Jaki status rezydentury podatkowej w stanach ten doradca przyjął? Bo to wygląda, że potraktował was jako non-resident aliens.

Najprościej i pewnie najtaniej jest rozliczyć się jako rezydent USA za cały rok, odliczając podatek zapłacony w Polsce. Można dokonać wyboru, jeśli się jest rezydentem na koniec roku, a jak przylecieliście w maju to spokojnie możecie z tego skorzystać.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi czy lepiej mieć dual-resident czy nie, to już zależy. Wszystko zależy jaka jest struktura dochodu z Polski i jaki podatek był zapłacony. Są różnice. Coś w Polsce zwolnione z podaktu albo niski ryczałt jest na to, a w USA idzie do normalnej skali podatkowej i wtedy robi się dużo niedopłata podatku z Polski do odliczenia i trzeba w USA płacić.

A czy lepiej tak czy inaczej: doradca na pewno lepiej oceni, bo ma przynajmniej pełniejszą wiedzę niż my tutaj. Trzeba po prostu przeliczyć oba rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...