Skocz do zawartości

Zakup domu koszty


bartek_p2

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
27 minutes ago, MeganMarkle said:

Nasz dom poszedł już w górę o 20% a mieszkamy w nic niecałe pół roku... ciagle to mojemu mężowi wygarbowanie bo on chciał czekać z zakupem domu do wiosny :p 

Nic mi nie mów - ceny w SoCal są obecnie niemiłosierne. Im bardziej rynek sie rozgrzeje tym większy będzie buuum. A zaczynam dostrzegać już objawy szaleństw. Ludzie maxują HELOC, wkładają w crypto (i to tylko dlatego że Elon Musk coś tam pozytywnie tweetnął więc to MUSI iść do góry) albo w stock market w jakieś ryzykowne instrumenty pochodne licząc na szybkie horendalne zyski - i to widzę u ludzi bym powiedział z wiedzą ekonomiczną na poziomie grubo poniżej przeciętnej. Dziś np mój bankier powiedział mi że Wells Fargo wycofało się całkowicie z HELOC już jakiś czas temu. Załamanie się tej bańki będzie oznaczało duże przewartościowanie rynku nieruchomości, porządną inflację, wyparowanie większości emerytur i ... triumfalny powrót Donalda Trumpa :) Drukowanie na drukarce kolejnych trylionów nie pomoże - a galon benzyny będzie po 7-8 dolcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, mcpear said:

Nic mi nie mów - ceny w SoCal są obecnie niemiłosierne. 

Wszedzie tak jest. Wartosc mojego (malego!) domku wzrosla o 80% w przeciagu 6 lat. Wlasnie dostalismy list od naszej realtorki... pisze ze dom w mojej okolicy ktory w byl kupiony za 1.5 mil., w 2017 roku -- w zeszlym tygodniu byl sprzedany za 4 mil !!! Byl na rynku 3 dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/27/2021 at 6:35 PM, mcpear said:

Nic mi nie mów - ceny w SoCal są obecnie niemiłosierne. Im bardziej rynek sie rozgrzeje tym większy będzie buuum. A zaczynam dostrzegać już objawy szaleństw. Ludzie maxują HELOC, wkładają w crypto (i to tylko dlatego że Elon Musk coś tam pozytywnie tweetnął więc to MUSI iść do góry) albo w stock market w jakieś ryzykowne instrumenty pochodne licząc na szybkie horendalne zyski - i to widzę u ludzi bym powiedział z wiedzą ekonomiczną na poziomie grubo poniżej przeciętnej. Dziś np mój bankier powiedział mi że Wells Fargo wycofało się całkowicie z HELOC już jakiś czas temu. Załamanie się tej bańki będzie oznaczało duże przewartościowanie rynku nieruchomości, porządną inflację, wyparowanie większości emerytur i ... triumfalny powrót Donalda Trumpa :) Drukowanie na drukarce kolejnych trylionów nie pomoże - a galon benzyny będzie po 7-8 dolcy.

Obyś się mylił... aczkolwiek ja ten krach już od paru lat odstawiam. A bańka zamiast pękać coraz bardziej pęcznieje O.o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwariowany rynek! My szukaliśmy domu 2 miesiące, co weekend oglądaliśmy min. 2 i złożyliśmy łącznie blisko 10 ofert. Dwa razy przebił nas inwestor: zaoferowaliśmy najwięcej, ale inwestor płacił od razu wszystko w gotówce, więc sprzedający od razu taka ofertę zaakceptował.

Szczytem był dom, który wystawiony był za 300k, miał problem z fundamentami, poszedł za 360k... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, MeganMarkle said:

A bańka zamiast pękać coraz bardziej pęcznieje O.o

Od 8 lat maz obawia sie tej banki... i jakos jej nie widac. Ale nawet jezeli bedzie, to sadze ze w dobrych okolicach gdzie nadal jest praca kracha moze byc mala. Tak bylo ze mna w 2008... dom po prostu przestal wzrastac w wartosci. Nawet gdybysmy sprzedali, to strata bylaby minimalna, jezeli w ogole. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

podepnę się pod temat. Mamy 60K w gotówce i myśleliśmy kupić za to działkę, ale znajomy jeden powiedział, że za to możemy kupić 3 domu, ale już nie chciał wytłumaczyć dalej jakby to mogło wyglądać, po za tym, że na każdy z domów mamy wkład 20K. Czy może jest tu jakaś osoba, która może nam powiedzieć czy faktycznie moglibyśmy kupić 3 domy? Dodam jeszcze, że jesteśmy w stanie opłacać kredyty bez problemu, ale nie wiemy (jeśli jest to możliwe) jak się zabrać do tego bo jesteśmy od 8 miesięcy w US. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy: GDZIE

Jak chcesz sensowny kredyt to musisz mieć credit score na poziomie około 700 - nie wiem czy po 8 miesiącach masz takowy. Jeśli masz CS niższy to pewnie ofertę kredytu też znajdziesz ale oprocentowanie będzie dalekie od wymarzonego (albo takiego, które widzisz we wszystkich reklamach, które zapewne Ciebie zalewają)

Jak nie chcesz przepłacać ubezpieczenia kredytu to stosunek pożyczanych pieniędzy do wartości domu (LTV) musi być na poziomie 80% - inaczej mówiąc musisz mieć 20% wkładu własnego. Oczywiście są instytucje kredytujące wyżej ale wówczas koszty obsługi takiego kredytu są wyższe (każdy musi sam przeliczyć czy mu  się to opłaca). Czy 20k wystarczy na wkład własny? W przypadku LTV 80% byłoby to na dom za 100k. W przypadku LTV 95% byłoby to na 400k. Musisz sam sobie odpowiedzieć czy i jakie domy jesteś w stanie sfinansować i czy takowe znajdziesz w okolicy, która Ciebie interesuje. Inaczej kosztują domy w Wyoming czy Wisconsin a inaczej w Californii, czy New Jersey

Proces zakupu jest prosty - dużo prostszy niż w Polsce (tak mi się wydaje). Generalnie wpierw załatwiasz promesę kredytową w instytucji kredytującej. Z nią wybiegasz wraz z realtorem na "boisko" i jak znajdziesz na rynku atrakcyjny dom to informujesz swojego kredytodawcę, że chcesz go kupić. Składasz ofertę  sprzedającemu i o ile się na nią sprzedający zgodzi to generalnie w ciągu 2-3 tygodni kredytodawca powinien być w stanie uruchomić kredyt. Musisz się dowiedzieć jakie "closing costs" twój kredytodawca przewiduje i czy musisz je pokryć w gotówce czy wliczasz do kredytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, Razem said:

podepnę się pod temat. Mamy 60K w gotówce i myśleliśmy kupić za to działkę, ale znajomy jeden powiedział, że za to możemy kupić 3 domu, ale już nie chciał wytłumaczyć dalej jakby to mogło wyglądać, po za tym, że na każdy z domów mamy wkład 20K. Czy może jest tu jakaś osoba, która może nam powiedzieć czy faktycznie moglibyśmy kupić 3 domy? Dodam jeszcze, że jesteśmy w stanie opłacać kredyty bez problemu, ale nie wiemy (jeśli jest to możliwe) jak się zabrać do tego bo jesteśmy od 8 miesięcy w US. 

Jeżeli kupicie działkę a będziecie musieli wziąć kredyt na budowę mija się to z celem , bo taki jest duzo ciezej dostac.  Chyba ze chcecie kupić jako inwestycje i nic z nia nie robic...

Co do tych trzech domów. Nawet jeśli masz bardzo wysoki credit score z tak krótka historia dostanie kredytu będzie bardzo ciężkie lub wręcz niemożliwe a co dopiero dostanie trzech ( u nas zawsze były wymagane rozliczenia przynajmniej z 2-3 ostatnich lat) .  Najlepiej idz do swojego banku i zobacz czy będziesz w stanie dostać pre approval ( zazwyczaj są darmowe) albo skontatuj sie z brokerem ktory ci wszystko wytłumaczy.  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...