Skocz do zawartości

katlia

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    6 262
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    195

Zawartość dodana przez katlia

  1. Chodzilo mi o drogi -- to znaczy o ich "autostradach." Wtedy byly fatalne, nawet te lepsze/wieksze. Na tych bocznych trzeba bylo miec 4WD, czego my nie mielismy i kilka razy bylo troche nie wesolo z tego powodu. Co do cen, ja to szanuje, bo kraj zawsze bronil swoich ludzi od eksploitacji, i to widzi sie w kosztach tamtejszej turystyki. To dobrze ze fajnie sie tam jadlo. Kiedy ja bylam w CR, jadlo sie prawie wylacznie rice and beans i plantains.
  2. Nie, obie partie zdecydowanie - i to dawno temu - oglosily swoje podejscie.
  3. Bylam tam jeszcze w 20m wieku Super kraj. Wtedy mial dwa ogromne minusy: nudne jedzenie, i straszne drogi. Jak jest teraz? Notabene coraz wiecej amerykanow sie tam przeprowadza.
  4. Nawet wzrod demokratow jest wiele ludzi ktorzy maja prawa kobiet gdzies...
  5. Zobaczymy w nastepnych wyborach. Demokraci tez mieli dostac po tylku w ostatnich wyborach mid-term... a utrzymali Senat.
  6. https://www.politico.com/news/2023/11/09/abortion-rights-elections-red-states-00126225 https://www.npr.org/2023/11/08/1211429268/abortion-rights-2023-election-ohio-virginia-kentucky
  7. Nie sadze. Medycyna w USA to taki ogromny Big Business ze za duzo ludzi zarabia tu fortuny wlasnie na tej patologii. W USA it's all about the money. (Dodam, tu w USA tez skladki zdrowotne sa odliczane z wyplaty jezeli ubezpieczenie jest zalatwione przez firme.)
  8. Wlasnie wrocilam z Wloch. Choinki i ozdoby swiateczne w wielu sklepach. Tak samo w Hiszpanii.
  9. Zalezy od osoby. Ci ktorzy mieli dobre ubezpieczenie przez pracodawce nie widza duzej roznicy - jezeli nie mieli pre-existing conditions. Te mogly byc NIE pokrywane przez ubezpieczenie. A wszyscy wiemy jakie ceny leczenie naprzyklad raka kosztuje w tym kraju. Teraz pre-existing conditions musza byc pokryte, wlasnie dzieki Obamacare. Ja osobiscie znam sporo osob ktore przed Obamacare nie mialy ubezpieczenia - a teraz maja, glownie dzieki medicaid expansion wprowadzona przez Obame i dobudowana przez Biden'a. Wiec dla tej nizszej sredniej klasy, dla working class i dla biednych jest zdecydowanie lepiej. Biden tez bardzo obnizyl ceny niektorych lekarstw ktore za "tamtych czasow" mogly kosztowac kilka tysiecy+ dolarow na rok.
  10. Jestem przekonana, ze chlopcom wlasnie o to chodzi. (Dziewczynki maja bardziej skomplikowane wymagania)
  11. Dekoracji u mnie nie bedzie bo jedziemy na Siciliie na 3 tygodnie... ale powiedz o wrazeniach z Polski. Mnie zawsze interestuje jak "ekspaci" widza kraj bedac w Polsce.
  12. It takes all kinds... ja tez kiedys bylam w polskiej restauracji gdzie wlasciciel-Polak (albo ojciec wlascicieli, nie wiem dokladnie) powiedzial na temat trumpa "przynajmniej mamy porzadnego prezydenta" i cos pol-wulgarnego o Clintonowej. To bylo zaraz po wyborach. Widzac moja mine, i mine kolezanki, zorientowal sie ze popelnil glupote, i zaczal przepraszac. Troche zrobilo mi sie zal dziadka (to byl starszy pan) i powiedzialm, no problem itp. Ale nie wrocilam do restauracji od tego czasu, mimo ze w slicznej okolicy w gorach.
  13. Super anegdotki, Andy.
  14. Frekwencja 86% to naprawde cos. No i wyniki ciesza. Brawo Polska.
  15. Dziekuje
  16. Napisal ze ma skonczony kurs na kase fiskalna... jakos bankowo mi to zabrzmialo... pewnie zle zrozumialam.
  17. Mozesz sie bawic.... to i tak trwa dlugo wiec czasu sporo masz na przygotowanie sie do emigracji. W miedyczasie zaplanuj wyjazd turystyczny, zeby zobaczyc jak sprawy wygladaja przynajmniej powierzchownie na miejscu. Moze pomysl o pracy w banku miedzynarodowym, praca ktora dalaby ci troche profesjonalnego doswiadczenia. Pomysl o Irlandii. Australia ma szalenie restrykcyjne prawa imigracyjne, super trudno sie zalapac bez wyzszego wyksztalcenia + dobrego doswiadczenia.
  18. Wiec jestes prawie-obywatelka. Gratuluje. To duzy krok
  19. Rozumiem. Ale akurat tirowiec zacytowal jeden z wazniejszych zrodel naukowych w USA. (National Library of Medicine w National Institutes of Health.)
  20. Corka jest naukowcem. Bada komorki raka. Wiec ja raczej patrze na prace naukowe pozytywnie.
  21. Ciekawe z ta chroba Parkinsona - i polonczenie z grypa hiszpanska. Nie wiedzialam.
  22. Ja tez dosyc porzadnie to odchorowalam. Na szczescie tu daja Paxlovid wszystkim po 50tce - a to lekarstwo dziala bardzo szybko, czesto 8 godzin po pierwszej dawce chory czuje sie lepiej.
  23. Wrocil. Sasiadka (lekarz w szpitalu) mowi ze sporo chorych u niej - ale jak narazie nikt nie na wentylatorze. Polowa rodziny/znajomych w Kaliforni ma Covid. Tak jak naukowcy mowili nam 3 lata temu, wirus bedzie z nami na codzien. Widocznie naukowcy cos wiedza...
  24. Bylam na Sicilii dwa lata temu - i tak jak tobie baaaaardzo mi sie tam podobalo (i jadlo). Dlatego wracamy. Bedziemy mieli 3 tygodnie plany po prostu na ladowanie w Palermo a potem pociagiem/samochodem na zachod, poludnie, do srodka, na wschod, a potem z Catanii z powrotem do Palermo. Jest tyle na Sycilii do zobaczenia, zwiedzenia, zjedzenia - i popicia - naprawde super miejsce. Co do gadania... maz mowi po wlosku (Jeden z plusow zycia z dawnym profesorem jezykow)
  25. Oto miejsce do ktorego wracamy: wybrzeze przy Taorminie, na Sycilii
×
×
  • Dodaj nową pozycję...