Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, andyopole said:

Ja robilem w roznych miejscach i zawsze bylo zle, pomimo solennych zapewnien ze potrafia.

Zdradze Ci tajemnice o ktorej dowiedzialem sie od dziewczyn, ktore w ubieglym roku robily mi paszport na dyzure konsularnym w Oregon.

Im zupelnie wystarcza zdjecie zrobione jak do amerykanskiego paszportu bo sa je w stanie cyfrowo "przyciac" do wymaganego w UE paszporcie rozmiaru. Dlaczego nie oglosza tego publicznie, nie rozumiem. Odpadla by masa stresu i wyrzucanych niepotrzebnie pieniedzy i straconego czasu.

 

edit: w 2013 zrobilem po wielososobowym consylium w Rite Aid i zdjecie zostalo przyjete ale bylo tak blade ze pozniej zaden amerykanski kiosk go "nie czytal" w UE bylo OK.

No właśnie się tez dziwie ze nie wezmą amerykańskiego zdjęcia szczególnie ze aktualne zdjęcie w paszporcie USA jest tego samego rozmiaru co w europejskich paszportach. Jakoś w amerykańskim biurze paszportowym kiedy wyrabiają paszport poprafia to jakoś zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cavscout napisał:

W AAA i Staples mieli Polskę w komputerze.

Gdy robilem podejscie rok temu, chyba w Walgreens, Polski w kompie nie mieli ale mieli za to Italy! Slusznie kombinujac ze Italia tez nalezy do UE zagralem va bank i kazalem pstrykac. PYKLO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kzielu To faktycznie lipa z tą nauką polskiego, czułem że to może nie być takie proste, a jak się ma partnera obcojęzycznego to już całkiem kaplica pod tym względem. @mola Jak dotąd mieszkaliśmy w Polsce i moje dzieci znają tylko polski, ale być może w przyszłym roku skorzystamy w końcu z GC, dlatego mnie interesuje ten temat.
@Xarthisius z tą szkołą polinijną faktycznie jest coś na rzeczy, bo znajomi "poloniacy" tego kolegi też zdaje się uczęszczali. 
@katlia Pewnie wybrałbym piłkę i birthday parties, szczególnie że te szkoły polonijne na które patrzyłem (nawet w liberalnych miejscach jak SF Bar Area) zdają się mieć jakiś taki typowy vibe "bogoojczyźniany" co nie specjalnie jest moją filiżanką herbaty... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja najmłodsza córka przyjechała jak miała 5 lat - teraz ma 14. W domu mówimy tylko po polsku. Do polskiej szkoły nie chodzi - czytanie po polsku sprawia jej problemy (nie chciała się nauczyć). Do nas mówi non stop po polsku - czasami jak coś relacjonuje ze szkoły to dużo łatwiej tę relację jej przeprowadzić po angielsku. Ale po polsku mówi bez akcentu. Czasami ma śmieszne sformułowania w języku polskim. Koleżanki nie mają "młodszych braci" a mają "małych braci" np. Albo hitem jest sformułowanie "będę ciebie tęsknił". Czasami jakichś wydaje się podstawowych a rzadko stosowanych słów w potocznym języku nie rozumie i prosi o wytłumaczenie. Ale generalnie jest bi-lingual.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, kenadams said:

@kzielu To faktycznie lipa z tą nauką polskiego, czułem że to może nie być takie proste, a jak się ma partnera obcojęzycznego to już całkiem kaplica pod tym względem. @mola Jak dotąd mieszkaliśmy w Polsce i moje dzieci znają tylko polski, ale być może w przyszłym roku skorzystamy w końcu z GC, dlatego mnie interesuje ten temat.
@Xarthisius z tą szkołą polinijną faktycznie jest coś na rzeczy, bo znajomi "poloniacy" tego kolegi też zdaje się uczęszczali. 
@katlia Pewnie wybrałbym piłkę i birthday parties, szczególnie że te szkoły polonijne na które patrzyłem (nawet w liberalnych miejscach jak SF Bar Area) zdają się mieć jakiś taki typowy vibe "bogoojczyźniany" co nie specjalnie jest moją filiżanką herbaty... 

Te szkoły polonijne wyglądają dlatego tak ze są większości wypadku organizowane w okol parafii lub grupowiska Polaków którzy chodzą do danego kosciola który oferuje polski msze. Tak jak u mnie lokalna polska szkoła ma zajęcia w szkole katolickiej przy parafii która oferuje polska msze. 

http://www.szkolapolskajp2.org/Default.aspx

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...