Skocz do zawartości

Co o tym myślicie ? [Zniesienie wiz]


stars & stripes

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Joanna30 napisał:

Rzetelna edukacja? Słyszałam jak prezydent Duda zniesienie wiz skomentował, że "w Polsce się teraz dostatniej żyje, więc Polacy nie muszą wyjeżdżać za swoim miejscem na ziemi" - więc jeśli takie niezrozumienie tematu jest na takim szczeblu, to ja nie mam pytań.

...

Nie nazywaj pozycji zajmowanej orzez Adriana vel Maliniaka "szczeblem". W jego przypadku termin "grzęda" juz i tak byłby  wyrazem uznania. (Nie dla grzędy).;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 491
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

No niestety, chcemy czy nie chcemy, to Andrzej vel Adrian piastuje najwyższe stanowisko w państwie. I ma duży posłuch, co jest dla mnie kompletnie nie zrozumiałe, no ale ma.

@cee No ja właśnie też nie wiem, czy oni naprawdę aż tak tego nie rozumieją, czy tylko udają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, andyopole napisał:

Ostatni istniejący od III Rzeszy odcinek autostrady do dziś istnieje. Ta pamiątka po Adolfie (zwana najdłuższym schodami w Europie) wkrótce zniknie, 70 km tego cudu techniki bedzie przebudowane na normalna drogę. 

Ciekawostka: nie wiem ile w tym prawdy ale ponoć wszystkie mosty i wiadukty (projekty) na tej trasie są pracami dyplomowymi przedwojennych, niemieckich studentow architektury.

No wlasnie pamietam lata temu ktos mi o tym opowiadal. Wtedy chyba jeszcze caly odcinek byl poniemiecki.

5 godzin temu, Joanna30 napisał:

We Wrocku rozebrali po wojnie tyle pięknych budynków, bo były "nie po myśli" ówczesnych rządzących, a ponadto trza było cegły do stolnicy wywozić i to było ważniejsze, bo nie było wiadomo, jak długo Wrocek zostanie polski, więc wywozili co się da. Szkoda tylko bardzo, że budynek obecnego Urzędu Wojewódzkiego, zbudowany stricte podczas krótkiego okresu III Rzeszy, nie okazał się być zbyt nazistowski i przetrwał. Tak, ładny to gmach. Tak, podoba mi się. Ale odkąd się dowiedziałam o jego historii, to już nie patrzę na niego z takim zachwytem, mając oczywiście na uwadze, że wiele perełek zniknęło bezpowrotnie. Taki off top z mojej strony ;)

Dobry komentarz. Swoja droga to wstyd sie przyznac, ale kawal swiata zwiedzilem, a na "Ziemiach Odzyskanych" jeszcze nigdy w zyciu nie bylem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rzecze1 napisał:

Dobry komentarz. Swoja droga to wstyd sie przyznac, ale kawal swiata zwiedzilem, a na "Ziemiach Odzyskanych" jeszcze nigdy w zyciu nie bylem....

Ja o tych historiach dowiedziałam się całkiem niedawno. Kupiłam tacie takie albumy ze zdjęciami Wrocławia z lotu ptaka. Jeden z okresu międzywojennego, drugi z roku 1947, a potem jeszcze polecili mi w księgarni "Niewidzialne miasto. Wrocław, który przestał istnieć", a to już była cała skarbnica wiedzy o moim mieście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rzecze1 napisał:

No wlasnie pamietam lata temu ktos mi o tym opowiadal. Wtedy chyba jeszcze caly odcinek byl poniemiecki.

Dobry komentarz. Swoja droga to wstyd sie przyznac, ale kawal swiata zwiedzilem, a na "Ziemiach Odzyskanych" jeszcze nigdy w zyciu nie bylem....

Autostrada A4 az po Gliwice jest wybudowana na trasie wytyczonej za Adolfa któremu niewolników wystarczyło na pociągnięcie jej do mniej więcej Brzegu.

To prawdziwy wstyd. Masz moje zaproszenie na Dolny Śląsk gdy za parę lat wrócę. Jest co oglądać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Joanna30 napisał:

Ja o tych historiach dowiedziałam się całkiem niedawno. Kupiłam tacie takie albumy ze zdjęciami Wrocławia z lotu ptaka. Jeden z okresu międzywojennego, drugi z roku 1947, a potem jeszcze polecili mi w księgarni "Niewidzialne miasto. Wrocław, który przestał istnieć", a to już była cała skarbnica wiedzy o moim mieście :)

Nie tylko Wrocław był źródłem budulca dla stolicy. Przepotezny zamek w Kamieńcu Ząbkowickim był dostawcą marmurow dla stołecznych ministerstw. Z tym obiektem w ogóle była interesująca historia. Najpierw, w 1945 roku "wyzwolili" go ruscy. Rozebrali tory kolejowe gdzie indziej i ulicami podciagneli je do zamku, wywiezli kilka pociagow wyposazenia po czym podpalili i poszli sobie. Miejscowej ludnosci udalo sie pozar ugasić. Ruscy wrócili, otoczyli obiekt i podpalili jeszcze raz, pod ich ochrona plonal ponad tydzien. Mozna sobie wyobrazic ile zawartości zostało spalonej.

W podobny sposób wyzwalają większość ziem zachodnich. Opole zostało zdobyte praktycznie bez zniszczeń a dopiero potem spalone przez ruskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, andyopole napisał:

Autostrada A4 az po Gliwice jest wybudowana na trasie wytyczonej za Adolfa któremu niewolników wystarczyło na pociągnięcie jej do mniej więcej Brzegu.

To prawdziwy wstyd. Masz moje zaproszenie na Dolny Śląsk gdy za parę lat wrócę. Jest co oglądać. 

Dzięki! Na pewno bedę o zaproszeniu pamiętac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, Joanna30 said:

prezydent Duda zniesienie wiz skomentował, że "w Polsce się teraz dostatniej żyje, więc Polacy nie muszą wyjeżdżać za swoim miejscem na ziemi" 

Taaaa.... to ciekawe, bo ja całe życie byłam mega patriotką, kochałam Polskę i nie wyobrażałam sobie żyć poza ojczyzną na stałe. Aż doszedł do władzy PiS i mnie skutecznie przekonał :( aż się wyć chce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MeganMarkle napisał:

Taaaa.... to ciekawe, bo ja całe życie byłam mega patriotką, kochałam Polskę i nie wyobrażałam sobie żyć poza ojczyzną na stałe. Aż doszedł do władzy PiS i mnie skutecznie przekonał :( aż się wyć chce..

Kilka miesięcy temu był u mnie w odwiedzinach mój jeden z najlepszych kolegów, przyjaznimy się od szkoły średniej, przeszliśmy przez studia, kilkakrotnie work and travel w USA, i wiele pózniejszych wydarzeń. I o ile zawsze się rózniliśmy, tak ogólnie to mieliśmy podobny "mindset". Dziś kolega jest PiS-owcem jakich duzo... Nie wiem czy to skutek wpływu propagandy, Kościoła który całkowicie zapomniał o Janie Pawle II, pisowskiego socjalizmu, czy wszystkich rzeczy razem wziętych... ale coś się w kraju zmieniło.

Dla mnie osobiście wstrząsającym wydarzeniem była wizyta w Warszawie w 2014 lub 15 roku, jeszcze za rządów PO, gdy PiS miał jedną ze swoich antyrządowych manifestacji w stolicy. Centrum tego przeciez kiedyś zrównanego z ziemią przez rasistów miasta było opanowane przez wyrostków wrzeszcących "Je..ac Murzyna, je...ac Araba! Tutaj nam rządzi Legia Warszawa" biegających po mieście z opaskami Polski Walczącej na ramionach... (sic!)... przy całkowitej bierności policji. Był to widok którego nigdy nie zapomnę.

Ludzie mówią - wracaj. A ja mówię - gdzie? Polska mojego dzieciństwa i młodości, Polska z której wyjechałem jeszcze nie tak dawno temu, dziś juz nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, rzecze1 napisał:

 Polska z której wyjechałem jeszcze nie tak dawno temu, dziś juz nie istnieje.

Slysze to samo od tych ktorzy wyjechali i wielu tych ktorzy sa teraz w Polsce, ale serio rozwazaja emigracje. Tak jak Megan to sa wyksztalceni ludzie ktorym sie dobrze zyje w Polsce, maja kariery, mieszkania/domki na wsi, jest im finansowo dobrze. Ale obawiaja sie o przyszlosc, nie chca wychowywac dzieci w dzisiejszej atmosferze i sa przerazeni jak szybko Polska sie zmienila z kraju pelnego obietnicy do kraju zasciankowych ludzi i faszystowskich zachowan. To wszystko bardzo mnie smuci. Ale nie mam powodow zeby nie wierzyc tych relacji. W USA tez teraz NIE jest dobrze, ale chyba tu nadal sa wieksze/starsze organy gdzie mozna szukac protekcji od niebezpiecznego rzadu w Washingtonie. 

Jakos wszedzie NIE jest dobrze teraz. Brexit, rosnaca skrajna prawica w Europie Zachodniej, trump w USA, chaos polityczno-ekonomiczny w Ameryce Lacinskiej... Jakos nie bardzo wiem gdzie teoretycznie mozna by uciekac... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...