Skocz do zawartości

Obywatelstwo- czas trwania procedury


Rekomendowane odpowiedzi

Poza tym zawsze można się "dobrowolnie ubezpieczyć" w NFZ. Wpierw po powrocie zatrudnisz się u znajomych na okres możliwie krótki tak aby opłacili za Ciebie składkę zdrowotną. Potem po rozwiązaniu stosunku pracy zgłaszasz się do dobrowolnego ubezpieczenia zgodnie z https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/

Na dzisiaj składka wynosi 462.83 miesięcznie - zapewne będzie to mniej niż 9% Twojej emerytury :) i voila jesteś ubezpieczona (no co-pay, no deductible)

Jakbyś ominęła to krótkotrwałe zatrudnienie to by Ciebie NFZ chciał objąć dodatkową opłatą w wysokości na dzisiaj 10300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona bardziej (domu nie sprzedaliśmy jakby co - czekamy aż frankowiczom dobra zmiana umoży kredyty hipoteczne ;) ) - ale po każdych wakacjach w Polsce jak sobie pomyślisz, że nawet prostą emeryturę amerykańską jak wyślesz do Polski a spłacony dom z mortgage'u wynajmiesz i przelejesz rent do Polski i będzie tego 20000 zł (po opodatkowaniu i opłatach w dzisiejszych pieniądzach) na miesiąc to w sumie zaczynam mieć obiekcje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MeganMarkle napisał:

A tak w temacie wracania do PL na emeryturę to powiedz mi, bo pewnie się orientowałes, jak tam będzie wyglądać kwestia twojej opieki zdrowotnej? Na NFZ chyba się łapiesz bo nie płaciłeś składek zdrowotnych do ZUSu przez wiele lat, wiec na jakiej zasadzie? Prywatne ubezpieczenie? Pytam, bo tez mam chytry plan emeryturki w Polsce za dolary z dzikiego zachodu ;p 

Jeśli mnie pytasz to mam 30 lat stażu pracy łącznie, w Polsce i UE. Emeryci są ubezpieczeni zdrowotnie. Natomiast jeśli wrócę przed osiągnięciem wieku emeryta to dam sobie radę. Trochę popracuje, potem pójdę na pierwsze w życiu "bezrobocie". Z moim stanem zdrowia spokojnie dostane rente. Żeby tylko dożyć i nie dać ZUSowi satysfakcji. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to co piszecie... w sensie dobrze wiedzieć jakie są opcje ale z drugiej strony - wiem tez jak polska służba zdrowia wygląda, bez dopłacania prywatnie to się zdycha w kolejce. Aczkolwiek fakt, że to polskie dopłacanie to grosze vs Ameryka ;) 

Zastanawiam się natomiast czy się załapię na polską emeryturę jakąkolwiek, przepracowałam w PL 12 lat plus studia i Szkola liczą się jako 8, to jakby 20 (czy się mylę?), ale to nie wystarczy by ZUS emeryturę przyznał z tego co wiem... trochę mi zabraknie. 

A gdyby się udało to mogę ją dostac on top tej amerykańskiej czy to się wyklucza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, andyopole napisał:

@pelasia prowadzi szeroko zakrojone śledztwo ale jak widzę łatwo nie jest. :P

Sledztwa za bardzo nie ma, bo mniej więcej panietam imie I nazwisko, ale dzis w pracy byl zap...el i na dodatek po powrocie do domu, okazalo sie ze moj nowy telefon przyszedl i trzeba bylo go jakos zorganizowac i fajsa mi sie odechcialo. Wroce do tematu jutro. Po prostu trzymam Cie w napieciu, zaproszenie moze przyjsc w kazdej chwili ;) 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, MeganMarkle said:

Ciekawe jest to co piszecie... w sensie dobrze wiedzieć jakie są opcje ale z drugiej strony - wiem tez jak polska służba zdrowia wygląda, bez dopłacania prywatnie to się zdycha w kolejce. Aczkolwiek fakt, że to polskie dopłacanie to grosze vs Ameryka ;) 

Zastanawiam się natomiast czy się załapię na polską emeryturę jakąkolwiek, przepracowałam w PL 12 lat plus studia i Szkola liczą się jako 8, to jakby 20 (czy się mylę?), ale to nie wystarczy by ZUS emeryturę przyznał z tego co wiem... trochę mi zabraknie. 

A gdyby się udało to mogę ją dostac on top tej amerykańskiej czy to się wyklucza?

Nie wyklucza się. Jak ją dostaniesz najniższą chociaż to jesteś ubezpieczona zdrowotnie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...