Skocz do zawartości

Obywatelstwo- czas trwania procedury


Rekomendowane odpowiedzi

ok - to sie nie zrozumielismy - poza tym Foreign Income Tax Exclusion nie obowiazuje dla wszystkich krajow (aczkolwiek Polske obowiazuje).
Jako ciekawostkę dodam, że do tych 35 dni które można spędzić w Stanach w roku włącza się również czas spędzony w przestrzeni powietrznej Stanów. Za poradą PwC, żeby dostać się z Meksyku do Kanady musiałem lecieć przez Europę żeby tylko nie zachaczyć o Stany.

Sent from my SM-A600A using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jeszcze 4 lat do obywatelstwa brakuje, wiec się zastanowię jak przyjdzie co do czego, ale na ten moment myśle tak - owszem, rozliczanie się z IRS forever to wrzód na dupie, ale za to mając amerykański paszport zawsze ma się opcje wjazdu (w razie gdyby jakaś wojna czy coś ) bez proszenia się o wizę, nikt Cię tez z kraju nie wyrzuci - z GC jesteś jakby obywatelem drugiej kategorii i zawsze będziesz zdany na łaskę obecnego prawa imigracyjnego. A poza tym jako obywatel możesz głosować i decydować o tym kto w kraju rządzi - dla mnie to ważne, nie chce żeby decydowali za mnie inni. I nawet pomimo tego że mam w planie docelowo powrót do Polski na emeryturę - wolałabym jednak mieć ten paszport i opcje że w każdej chwili mogę wskoczyć w samolot i być w usa. Takie mam refleksje na ten moment ;)

Edytowane przez MeganMarkle
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojna mi niestraszna; i tak mnie nie zaciągną, bom za stara.

A władze mam gdzieś, bo ktokolwiek będzie przy białym korycie, to wizyta u lekarza zawsze będzie kosztowała kilka setek. 

Jeśli przez najbliższe 2lata (czyli do opcji naturalizowania się), nie nawiążą się z tym krajem żadne więzi, to składam o rozwód i wracam do PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.08.2019 o 17:02, pelasia napisał:

Andy, Ty juz od conajmniej 8 lat sie zabierasz :lol:

Oj tam, wcale nie osiem bo mogłem to z robić w 2013 więc tylko sześć! Obecna GC kończy mi się w 2022 więc wg obecnych planów w tym roku chciałbym być już na stałe  w Polsce. Ale kto wie, może mnie przygarnie jakaś zamozna Amerykanka? Swoje lata już mam i choć urody jestem nienachalnej, raczej radiowej niż TV ale na gębie całkiem gładkim jeszcze, kto mnie ma na FB to potwierdzi. ;)

Tak że, po zniwach rozsądzim w tej sprawie. :D

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, andyopole napisał:

 Swoje lata już mam i choć urody jestem nienachalnej, raczej radiowej niż TV ale na gębie całkiem gładkim jeszcze, kto mnie ma na FB to potwierdzi. ;)

Tak że, po zniwach rozsądzim w tej sprawie. :D

Ja Cie dzisiaj na tym fejsie znajde i ci zaproszenie bede wysylac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, andyopole said:

Oj tam, wcale nie osiem bo mogłem to z robić w 2013 więc tylko sześć! Obecna GC kończy mi się w 2022 więc wg obecnych planów w tym roku chciałbym być już na stałe  w Polsce.

A tak w temacie wracania do PL na emeryturę to powiedz mi, bo pewnie się orientowałes, jak tam będzie wyglądać kwestia twojej opieki zdrowotnej? Na NFZ chyba się łapiesz bo nie płaciłeś składek zdrowotnych do ZUSu przez wiele lat, wiec na jakiej zasadzie? Prywatne ubezpieczenie? Pytam, bo tez mam chytry plan emeryturki w Polsce za dolary z dzikiego zachodu ;p 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, MeganMarkle said:

A tak w temacie wracania do PL na emeryturę to powiedz mi, bo pewnie się orientowałes, jak tam będzie wyglądać kwestia twojej opieki zdrowotnej? Na NFZ chyba się łapiesz bo nie płaciłeś składek zdrowotnych do ZUSu przez wiele lat, wiec na jakiej zasadzie? Prywatne ubezpieczenie? Pytam, bo tez mam chytry plan emeryturki w Polsce za dolary z dzikiego zachodu ;p 

Idziesz do SSA, podajesz konto w polskim banku, bank Ci odciaga od wplywajacej emerytury chyba 9% i voila! Jestes ubezpieczona.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...