Skocz do zawartości

ESTA Moje doswiadczenia.


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, Robert1992 napisał:

Kiedyś oglądałem taki program na national geographic  o pracy oficerów na JFK więc było widać jak to wszystko wygląda

jest na Netflix taki show: border cos tam.....chyba 2 sezony tego

nawet nie zdawalem sobie sprawy co ludzie moga przywozic ze soba do usa..np w jakims odcinku babeczka z egiptu przyleciala z popsutym miesem, ludzie z am srodkowej czy poludniowej przylatuja z kokaina [ i to jest najlepsze, ze bardzo czesto usiluja lapac oficerow na granicy, ze wracaja niby z pogrzebu i sa smutni...a tu pyk ! w torbie dragi....]

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, andyopole napisał:

"jedno z najgorszych" nie oznacza "najgorsze". Newark I ORD sa w tym wzgledzie zdecydowanie "lepsze". Gdy latalem turystycznie i tu i tu mialem secondary. Ale o tym ze to byla "secondary" dowiedzialem sie po latach na tym forum, uprzednio sadzilem ze to taki standart. :D

He, He, dobre :D! Mnie sie jeszcze secondary nie trafił (na 8 razy) - odpukać! Raz tylko zobaczyłam błysk w oku officera, kiedy na jego pytanie o cel podróży odpowiediałam, że lecę na ślub. Szybciutko dodałam, że jako gość ;).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszy dzień obowiązywania Esta dostałem zezwolenie w 15 min. Zastanawiam się tylko nad jednym. W formularzu jest pytanie o karalność, ale :

"czy kiedykolwiek aresztowano Cię lub skazano Cię za przestępstwo, które spowodowało poważne szkody materialne lub poważne obrażenia u innej osoby lub urzędnika państwowego'

Byłem karany, ale nigdy nie przestępstwo nie wyczerpało powyższego. Dlatego zaznaczyłem NIE.

Co prawda wybieram się  na święta do moich przyszłych teściów, którzy są amerykańskimi amerykanami, moja partnerka jest dwupaństwowcem i większość życia mieszka w PL, ale nie wpisywałem na razie żadnych adresów.

Zastanawia mnie, czy na lotnisku będą chcieli sprawdzać karalność, czy może system im wywali od razu i wtedy ban? Nie bardzo rozumiem te wszystkie zagrywki. I jakoś nie dociera do mnie, w jaki sposób amerykańcy mogą mieć dostęp do naszych systemów sądowych.

Prowadzę w PL kilka firm, wybieram się na całe 2 tyg. W sumie myślę sobie, że oni już też zatrybili, że USA to już nie ta ziemia obiecana. Teraz w Holandii więcej Polak zarobi przy kwiatkach.

Ale może macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, arkadio77 napisał:

  W sumie myślę sobie, że oni już też zatrybili, że USA to już nie ta ziemia obiecana. Teraz w Holandii więcej Polak zarobi przy kwiatkach.

ONI nigdy tego nie zatrybią. Od dziecka mają wpajane, że ich kraj jest najwspanialszy na świecie. Pod każdym względem. A jeśli chodzi o Twój dylemat, to nie zaprzątaj sobie tym głowy. Nie wierzę, że mają dostęp do rejestrów skazanych z całego świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mathew75 napisał:

ONI nigdy tego nie zatrybią. Od dziecka mają wpajane, że ich kraj jest najwspanialszy na świecie. Pod każdym względem. A jeśli chodzi o Twój dylemat, to nie zaprzątaj sobie tym głowy. Nie wierzę, że mają dostęp do rejestrów skazanych z całego świata.

Coś musi w tym być, bo jednak wyczytywałem, że gdzieś cofali ludzi, którzy byli skazani. Aczkolwiek... Może mają dostęp do bazy odcisków. Może po prostu dostają cynę:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, arkadio77 napisał:

Zastanawia mnie, czy na lotnisku będą chcieli sprawdzać karalność, czy może system im wywali od razu i wtedy ban? Nie bardzo rozumiem te wszystkie zagrywki. I jakoś nie dociera do mnie, w jaki sposób amerykańcy mogą mieć dostęp do naszych systemów sądowych.

https://wizaonline.org/blog/oszustwa-i-klamstwa-wizowe-czego-nie-robic-ubiegajac-sie-o-wize-do-usa/  

"Oszustwa i kłamstwa wizowe – czego nie robić ubiegając się o wizę do USA"

" Zarówno pracownik ambasady, jak i urzędnik imigracyjny będą mieli bowiem stosowne informacje pod ręką. Ten drugi może mieć nawet dostęp do znacznie większej bazy danych, ponieważ amerykańskie służby – takie jak Straż Graniczna, FBI czy lokalna Policja – współpracują nie tylko ze sobą nawzajem, ale też z podobnymi służbami w innych krajach. W tym w Polsce, co wiadomo na pewno, bo nawiązanie takiej współpracy było jednym z warunków przystąpienia do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) "

https://wizaonline.org/blog/wiza-do-usa-a-karalnosc/  "Wiza do USA a karalność"

 

" Dane na temat twoich wyroków mogą jeszcze wypłynąć choćby podczas rozmowy z urzędnikiem imigracyjnym już w amerykańskim punkcie granicznym (ang. port of entry), w efekcie czego urzędnik ten odeśle cię natychmiast do ojczyzny – i to z dożywotnim zakazem powrotu do USA za poświadczenie nieprawdy we wniosku wizowym (na mocy paragrafu 212(a)(6)(C)(i) INA).

Jak to możliwe ? Szczegóły dla zwykłych obywateli pozostają niejawne, ale trzeba wiedzieć, że na mocy specjalnych umów między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych służby obu państw wymieniają się informacjami na temat podróżujących obywateli (jest to zresztą jeden z warunków uczestnictwa w programie ruchu bezwizowego).

Niewykluczone więc, że amerykańscy funkcjonariusze mogą mieć wgląd np. do Krajowego Systemu Informacyjnego Policji lub innej bazy, gdzie wciąż widnieją dane dotyczące wyroków i aresztowań, nawet pomimo zatarcia skazania. "

.............................................................................................................................................................................................................................

Ale jak to będzie w praktyce to dopiero wyjdzie w praniu.

Nawet wspominają w powyższym tekście, że jakoś boksera Artura Szpilkę do USA wpuścili. A odsiedział w Polsce 18 m-cy w więzieniu za pobicie. ;)

 

"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zeluspl napisał:

Jestem ciekaw, czy osoby, ktore dostaly odmowe w ESTA moga wysylac wniosek ponownie i jesli tak to kiedy i czy to ma sens ?

Tego nie wiem, ale najlepiej spytać o to urzędnika podczas późniejszego ewentualnego starania się o promesę wizy B-1/B-2 (np. w Warszawie/Krakowie lub w każdym innym konsulacie USA na świecie), albo dowiedzieć się tego wcześniej od kogoś obeznanego z tematem.

 https://wizaonline.org/blog/esta-rejestracja-podrozy-do-usa/   " Negatywne rozpatrzenie samego wniosku o autoryzację w ESTA nie przekreśla natomiast automatycznie szans na wizytę w Stanach. Oznacza tylko, że nie wolno się tam udać w ramach Visa Waiver Program. Wciąż jednak można aplikować o „klasyczną” wizę B-1/B-2. "

 

Edytowane przez Kleofas11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.11.2019 o 22:06, mathew75 napisał:

ONI nigdy tego nie zatrybią. Od dziecka mają wpajane, że ich kraj jest najwspanialszy na świecie. Pod każdym względem. A jeśli chodzi o Twój dylemat, to nie zaprzątaj sobie tym głowy. Nie wierzę, że mają dostęp do rejestrów skazanych z całego świata.

Jednym z warunków koniecznych do wejścia danego kraju do VWP jest podpisanie "(...)The Preventing and Combating Serious Crime (PCSC) Agreement"  to exchange information on known and potential criminals and terrorists regarding whether its citizens and nationals of that country traveling to the United States represent a threat to the security or welfare of the United States or its citizens. (...) The agreement, which was signed on June 12 by Poland’s Deputy Interior Minister Krzysztof Kozłowski and US Deputy Secretary of Homeland Security David Pekoske, regulates both sides' mutual access to their crime databanks, including fingerprint and DNA files, and the protection of transferred personal data.(...)" 

Oczywiście umowa działa w dwie strony. 

Edytowane przez Halyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...