Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, andyopole napisał:

Ta joj, ty widział? Taż mnie się wszystko pomatlaczyło, przecież to nie on a nasz tatko, Kargulowej kobyle szaleju zadał.

Chyba to sobie jeszcze raz obejrzę :) Szkoda ze ten dialekt praktycznie wymarł, to co zostało na ścianie wschodniej ma się nijak do tego.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, kresowy "bałak" jest zupełnie inny, nasz, galicyjski jest szlachetniejszy. Tam gdzie mieszkali moi dziadkowie nawet sasiedzi, rolnicy, zwykli hreczkosieje, zwracali sie do siebie per Pan jeżeli nie byli krewnymi lub kolegami.

Cala Trylogia jest dostępna w dobrej jakości na YT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cee napisał:

Widzisz sprzeczność?

Widzę nieprecyzyjność.

Bo co to jest Naród Polski? Czy Polak jest przedstawicielem narodu polskiego? Czy kiedy o jakimś konkretnym Polaku będzie się mówiło, że zabił Żydów, to będzie to atak na Naród Polski? Ostatnio przeca obatel mówił, że głosowanie za jego odwołaniem będzie głosowaniem przeciwko Polsce. Czyli że on = Polska. A kiedy używał słowa "szmalcownik", to w parlamencie UE tłumacze mieli zagwostkę, żeby przetłumaczyć takie nieznane nikomu słowo na wszystkie języki. Wiem, może to skrajny przypadek, ale wśród naszych rządzących takie skrajne przypadki to większość, niestety.

Dzięki, chłopaki za przypomnienie Karguli i Pawlaków. Uśmiałam się :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Joanna30 napisał:

 

Dzięki, chłopaki za przypomnienie Karguli i Pawlaków. Uśmiałam się :D

Taż czemu nie,  ta śmiej si, na zdrowi...:D 

Oj czyjaż to diwczynońka takaja krisłata, spidnyczynu maje z mamy a czoboty z tata?

Uj jak my prymuchy napiliś to śpiwali my że joj...

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Widzę nieprecyzyjność.
Bo co to jest Naród Polski? Czy Polak jest przedstawicielem narodu polskiego? Czy kiedy o jakimś konkretnym Polaku będzie się mówiło, że zabił Żydów, to będzie to atak na Naród Polski? Ostatnio przeca obatel mówił, że głosowanie za jego odwołaniem będzie głosowaniem przeciwko Polsce. Czyli że on = Polska. A kiedy używał słowa "szmalcownik", to w parlamencie UE tłumacze mieli zagwostkę, żeby przetłumaczyć takie nieznane nikomu słowo na wszystkie języki. Wiem, może to skrajny przypadek, ale wśród naszych rządzących takie skrajne przypadki to większość, niestety.
Dzięki, chłopaki za przypomnienie Karguli i Pawlaków. Uśmiałam się


Nie tego dotyczy "obawa" wyrażona pismem departamentu stanu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Joanna30 said:

Ja zawsze pamiętam, że powiedzieć do kogoś "Ty Żydzie", to była najgorsza obelga na podwórku! A nie, żebym mieszkała wśród antysemitów, czy coś. Po prostu tak było. I - co najsmutniejsze - nadal tak jest. I to wśród moich rówieśników, czyli dorosłych ludzi.

No wlasnie. Dzieci raczej jeszcze nie mysla o tym jako o czyms powaznym i watpie, zeby w tym bylo cokolwiek umyslnego. Natomiast jesli dorosly czlowiek tak mowi to juz jest problem i to duzy. Zwlaszcza w Polsce, gdzie od zawsze Polacy zyli z Zydami wspolnie. Ja pamietam jak mi opowiadala babcia o tym, ze na jej podworku byli Polacy, Niemcy, Zydzi i dzieci wspolnie sie bawily, rodzice sie dobrze znali i jakos nikt nikomu nie wadzil... 
Ale tak jak mowisz. w kazdym narodzie sa dobrzy ludzie i swinie. Polacy, ktorzy nienawidzili Zydow byli i sa. Zydzi nienawidzacy Polakow byli i sa. I tak pewnie w kazdym narodzie.
Przykro mi jest, ze ludzie z powodu narodowosci moga sie nienawidziec, ale co zrobic... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Joanna30 napisał:

 I - co najsmutniejsze - nadal tak jest. I to wśród moich rówieśników, czyli dorosłych ludzi.

Zapewne większość z tych osób uważa się za chrześcijan. A Jezus podobno był Żydem. A może nie był? Tu pewnie historia też ma różne wersje. 

Wszystko to jest tak obrzydliwe, że aż się niedobrze człowiekowi robi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mcpear napisał:

No co ty? Jak Jego matka to Matka Boska Częstochowska to jak mógł być Żydem. Wiadomo, że był Polakiem ;);)

A widzisz, tak czułam, że ktoś mnie kiedyś w błąd wprowadził. Ja głupia wierzyłam, zamiast logicznie pomyśleć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro o Żydach mowa ;) za parę minut wybieramy się na Bar Mitzvah siostrzeńca męża. Śniegu napadało, wygląda na to że będziemy się tłuc przynajmniej dwie godziny po autostadzie. Mam tylko nadzieję że nie utkniemy gdzieś po drodze w zaspie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...