Skocz do zawartości

Przeprowadzka do USA - czy jest sens?


ajlo19

Rekomendowane odpowiedzi

@barnclose
 

dzięki za info.

 No plan jest minimum 2 lata, ale zobaczymy jak się wszystko potoczy. Wizy są wstrzymane do 31.03 minimum. Mój pracodawca potrzebuję ludzi na nowy projekt ASAP :) , także czekamy tylko na otwarcie granic. 

Co się tyczy żony - czytałem o EAD, ale nie wiedziałem, że czas oczekiwania 1.5 roku.

Annual housing allowance jest przyznawany każdy rok na pokrycie drogich kosztów wynajmu w MA. Mam stała kwotę którą mogę wykorzystać na najem, także nie planuje iść ponad budżet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dowiedzial sie szczegolow odnosnie health coverage (nie zeby to pewnie mialo jakies wielkie znaczenie w podjeciu decyzji - ale moze pomoc w planowaniu kosztow). Bo ja tez mam medical, dental i vision coverage. To coverage zawiera $6k deductible dla rodziny (do tej kwoty wszystko placisz z wlasnej kieszeni, powyzej placisz 20%), do tego z tego $100k rocznie bedziesz placil premiums o jakiejs tam wysokosci (z kazdym - zwykle dwutygodniowym - paycheckiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Oski19 said:

czyli dobrze rozumiem, że te wszystkie kalkulatory w Internecie do obliczenia net pay mogę sobie wsadzić w 4 litery :D ? Bo oprócz podstawowych podatków, będzie jeszcze odliczane medical,dental vision coverage oraz 401k Plan ? 

401k jest kompletnie dobrowolne - to jest taki odpowiednik tego co w PL bylo nazywane trzecim filarem - tutaj to jest tax defferred i Twoja kasa (zwykle jest jakis company match bo inaczej to kiepski to jest benefit) jest inwestowana w cos tam. Jak najbardziej na 401k mozesz wplacac zero, jezeli nie planujesz zostac to wyrzucanie pieniedzy w bloto, natomiast jezeli planujesz (nie wiem w jakim wieku jestes) to warto oszczedzac bo zaczynasz pozniej niz Twoi rowiesnicy w tejze firmie a ma social security liczyc nie ma co.

Co do ubezpieczen - to jest Twoja czesc kosztow - ile bys tych premium nie placil, to jest to znacznie mniej (nie znaczy ze malo -  u mnie to jest jakies $5k rocznie)  niz jakbys chcial wykupic komercyjne ubezpieczenie zdrowotne na wolnym runku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa rozumiem. Nie mieszkam w PL, ale u nas jest też to samo. Dodatkowe 2% z wynagrodzenia idzie na właśnie "trzeci filar" i jest inwestowanie, a jak osiągniemy jakiś wiek - 65 (chyba) to możemy sobie to wypłacić. Myślę, że mi się to nie przyda ( mam 33 lata) . 

dzięki za wszystkie rady. Pewnie jeszcze napisze  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedz sie czy bedziesz musial kupic samochod. Czy praca daleko od Quincy, czy wiekszosc pracownikow mieszka w Quincy i jak dojezdza, itp. Bo to spory wydatek na start, no i ubezpieczenie. Z tego co widzie w necie jakas komunikacja tam istnieje, co tez jest dobre, bo nie wszedzie ja masz. Ja lubie rejony Bostonu. Jezeli sie zdecydujecie, to chyba bedzie ciekawa przygoda. Trzymam kciuki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga. Jeślibyś wyjechał w drugiej połowie roku kalendarzowego to wtedy czekałaby Ciebie duża nieprzyjemność podatkowa. A mianowicie w Polsce musiałbyś zapłacić podatek od całkowitych dochodów z całego roku. Z USA obowiązuje mniej korzystna dla podatników umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i w roku 2021 zlikwidowano tzw "ulgę abolicyjną" czyli generalnie sprowadzałoby się do tego, że uznano Tobie by jako kredyt podatek zapłacony w USA i policzonoby ile byś musiał zapłacić teoretycznie od tych zarobków w Polsce (na 100% wskoczysz w poziom 32%) i musiałbyś dopłacić do tych 32% w Polsce. Czyli nawet jakby poziom opodatkowania sięgnąłby 15% w USA to w Polsce czekałaby Ciebie dopłata do tych 32%. Zniesienie ulgi abolicyjnej powoduje, że rok 2021 jest przez to dużo bardziej przykry niż uprzednie lata. Miej to na uwadze jakby czasem wyjazd do USA przeciągnąłby się poza 1 lipca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...