Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

On 10/11/2020 at 4:08 PM, MeganMarkle said:

Witam po dłuższej przerwie...

Wyobraź sobie, ze właśnie w niedziele rano w pracy mój „train of thought” sprowadził mnie na Trumpa, USA, pożary, Kalifornię, Forum i myśl, ze dawno się Megan nie odzywała.... Potem zerknąłem i świetna wiadomość, gratulacje! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/13/2020 at 12:41 AM, andyopole said:

U mnie światełka świeciły  tak jak trzeba, do Gromnicznej. :D Wisiały do wiosny, w sumie niepotrzebnie zdejmowalem. Zaraz znów trzeba będzie wieszać. 

O..o...o!!! Tez zawsze to wszystkim powtarzam. Nie mam nic przeciwko jeśli ktoś chce obchodzić nowe czy inne tradycje, Halloween czy coś, ale zmienianie swoich własnych tradycji na potrzeby HOA by nie nie przeszło. Moim zdaniem to podpada pod freedom of religion. Światełka tuż przed Wigilią (a nie w październiku... moi sąsiedzi wywiesili w zeszłym tygodniu...:rolleyes: ) i właśnie - do GROMNICZNEJ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minutes ago, rzecze1 said:

Wyobraź sobie, ze właśnie w niedziele rano w pracy mój „train of thought” sprowadził mnie na Trumpa, USA, pożary, Kalifornię, Forum i myśl, ze dawno się Megan nie odzywała.... Potem zerknąłem i świetna wiadomość, gratulacje! 

Dziękuje za pamięć :) na szczęście pozary na razie daleko od nas... aczkolwiek w pierdylionie papierów do podpisania w związku z zakupem domu widziałam gdzieś ostrzeżenie że dom znajduje się w „extreme fire risk zone” co trochę mnie zmroziło... mimo, że generalnie byłam świadoma. Ale jednak. Co ciekawe natomiast ryzyko trzęsienia ziemi zostało ocenione jako niskie - wbrew moim osobistym odczuciom, bo jednak San Andreas się czai niezbyt daleko ;) 

A najbardziej zaskoczyło mnie w treści seller’s disclosure pytanie o to czy w owej nieruchomości było kiedyś prowadzone methamphetamine lab :blink:. Seller zapewnił że nie ;) ... takie rzeczy chyba tylko w Ameryce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, MeganMarkle said:

O co chodzi z tą GROMNICZNĄ? Chyba kiepski katolik ze mnie :wacko:

W katolicyzmie, świętowanie Bożego Narodzenia (i wszystko co z tym związane) powinno się zaczynać od Wigilii, 24 grudnia. Poprzednie 4 tygodnie to jest Adwent, czas oczekiwania. Przed 2004 czas smutny/postny, po 2004 roku czas radosny, znaczy według wytycznych Episkopatu (pamietam wytyczne dobrze, bo w 2004 „radosny czas oczekiwania” był żartobliwym motywem przewodnim w naszym życiu towarzyskim w akademiku na Muranowie i ta zmiana w katolickiej teologii szczególnie utkwiła mi w pamięci... czy raczej nie-pamięci :)  )

Okres świętowania Bożego Narodzenia oficjalnie się kończy w święto ofiarowania dziecka Bogu, to jest według prawa mojżeszowego - 40 dni po narodzeniu... czyli według kalendarza gregoriańskiego - 2 lutego. To jest - w święto Matki Bożej Gromnicznej, ze staropolskiego - od  „gromnicy”, to jest świecy, odpalanej przy chrzcie dziecka, a w tradycji żydowskiej - przy ofiarowaniu dziecka Bogu. Ciekawostką jest, ze po chrzcie gromnicę się zachowuje, i odpala ponownie w trakcie burzy, co ma chronić gospodarstwo przed uderzeniem pioruna i pożarem. Ta tradycja jest już oczywiście tylko wynikiem synkretyzmu religijnego i nie ma poparcia w teologii.

Świętowanie narodzenia Chrystusa przed samym narodzeniem jest nielogiczne... i wynika oczywiście z chciwości przemysłu komercyjnego sprzedającego różne świecidełka z tym związane. I jak każda nielogiczność prowadzi prędzej czy później do karykaturalnych wynaturzeń wynikających ze zwykłej chciwości i/lub głupoty, to jest - bożonarodzeniowych światełek w październiku :) 

Edytowane przez rzecze1
  • Like 1
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli już o tradycji mowa, to zawsze podziwiałem ortodoksyjnych Żydów. Czy światem rządzi Cesarstwo Rzymskie, czy USA, czy narzeka się na Kaligulę, czy na Trumpa, na poziomie lokalnym i przede wszystkim rodzinnym, wszystko pozostaje mniej lub więcej bez zmian. Od narodzenia do śmierci.

Jest coś pociągającego w byciu częścią 4 tysięcznej historii niż tylko bycie odizolowanym punktem który na przestrzeni czasów tak jak nagle się pojawił, tak nagle zniknął nie pozostawiając po sobie śladu. To jest zdecydowanie najsłabsze ogniwo liberalizmu.

I myślę, że ludzie instynktownie to czują, stąd i sezonowa popularność religii Wschodu, różnych jog czy tandrycznych doświadczeń tych czy innych. A czasem, jeśli ktoś czuje potrzebę, warto poszukać na własnym podwórku. Cywilizacja judeo-chrześcijańska ma całkiem szeroki wachlarz doświadczeń i tradycji, do wyboru do koloru, i czesto dużo bardziej „liberalny” niż inne religie (gdyby nowocześni fani Dalai Lamy poczytali co hinduizm nakazuje w sprawie homoseksualizmu to by im szczękę podnosili miesiącami...), zatem jeśli przyjdzie okazja to warto się zainteresować, niekoniecznie kierując się tylko współczesnym szumem medialnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, MeganMarkle said:

Dziękuje za pamięć :) na szczęście pozary na razie daleko od nas... aczkolwiek w pierdylionie papierów do podpisania w związku z zakupem domu widziałam gdzieś ostrzeżenie że dom znajduje się w „extreme fire risk zone” co trochę mnie zmroziło... mimo, że generalnie byłam świadoma. Ale jednak. Co ciekawe natomiast ryzyko trzęsienia ziemi zostało ocenione jako niskie - wbrew moim osobistym odczuciom, bo jednak San Andreas się czai niezbyt daleko ;) 

A najbardziej zaskoczyło mnie w treści seller’s disclosure pytanie o to czy w owej nieruchomości było kiedyś prowadzone methamphetamine lab :blink:. Seller zapewnił że nie ;) ... takie rzeczy chyba tylko w Ameryce 

Odczujesz to "extreme fire risk zone" przy wycenie ubezpieczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...