Skocz do zawartości

Nowe życie w USA - moje wrażenia


Rekomendowane odpowiedzi

Ja swoja nosze w torbie z laptopem, razem z dwiema kartami kredytowymi. Portfel moge zgubic, laptopa raczej nie zapomne, jakby byl nalot ICE w pracy albo kontrola w strefie przygranicznej to mam ja ze soba, ale glownie chodzi mi o to, ze w razie jak portfel z ID zgubie to ciagle sie do samolotu z GC dostane i bede mial za co zarcie kupic. Raz zostawilem portfel na stacji benzynowej gdzies w Luizjanie, na szczescie ktos oddal sprzedawcy, ale mialem miekko w gaciach bo bez pieniedzy i ID piechota bym z miesiac do domu szedl. Od tamtej pory trzymam backup w torbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
  • 2 tygodnie później...
On 7/3/2018 at 10:47 PM, sly6 said:

Zgłosić na Policji zagubienie zielonej karty i należy z Policji odebrać report o tym. Jest coś takiego jak kradzież tożsamości. 

O rety, to niedobrze bo nie zgłosił tego a juz minął ponad tydzień :/ 

jest sens jeszcze teraz to zgłaszać jakby wstecznie? Juz aplikował do USCIS o nowy. 

Plus bez SSN chyba nie da sie za bardzo tożsamości ukraść z sama zielona karta co? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobrych wiesci - udało mi sie w końcu dostać oferte pracy!!! Musze wiec sie wam pochwalić :)

jest to poniżej moich kompetencji stanowisko (zgodnie z waszymi przewidywaniami) ale praca w zawodzie i z perspektywami (bo to korpo) i kasa i benefity tez bardzo ok. 6m maternity leave (z tego tylko połowa płatna ale to nadal ok) i 15 dni PTO :huh: jak na usa to chyba spoko ale z moim europejskim podejsciem to cieżko mi przywyknąć do myśli ze koniec z moimi 3tyg urlopami :( i mam tez pytanie - czy te 15 dni sie jakoś proporcjonalnie do stażu w ciagu roku nalicza (tak jak w PL) czy od razu można korzystać? Nie żebym chciała (2m bezrobocia to wystarczające wakacje) ale dobrze wiedzieć jednak...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MeganMarkle napisał:

Z dobrych wiesci - udało mi sie w końcu dostać oferte pracy!!! Musze wiec sie wam pochwalić :)

jest to poniżej moich kompetencji stanowisko (zgodnie z waszymi przewidywaniami) ale praca w zawodzie i z perspektywami (bo to korpo) i kasa i benefity tez bardzo ok. 6m maternity leave (z tego tylko połowa płatna ale to nadal ok) i 15 dni PTO :huh: jak na usa to chyba spoko ale z moim europejskim podejsciem to cieżko mi przywyknąć do myśli ze koniec z moimi 3tyg urlopami :( i mam tez pytanie - czy te 15 dni sie jakoś proporcjonalnie do stażu w ciagu roku nalicza (tak jak w PL) czy od razu można korzystać? Nie żebym chciała (2m bezrobocia to wystarczające wakacje) ale dobrze wiedzieć jednak...

 

Zależy od pracodawcy bo nic praktycznie nie jest regulowane. U nas było proporcjonalnie, tzn dostałabys połowę z tego. 15 dni to generalnie nie jest złe bo standardem zwykle było 5 przy zerowym stażu. U nas 4 tygodnie (czyli 20 dni) to się miało po 10 latach pracy zdaje się (teraz jest Unlimited permissive)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje, Megan !!!
 

1 godzinę temu, MeganMarkle napisał:

jest to poniżej moich kompetencji stanowisko (zgodnie z waszymi przewidywaniami)

To nic. Pobedziesz tam 12-18 miesiecy, i albo dostajesz awans albo idziesz do innej firmy na wyzsze stanowisko, majac w reku te bezcenne-tu amerykanskie experience. 

1 godzinę temu, MeganMarkle napisał:

6m maternity leave (z tego tylko połowa płatna ale to nadal ok)

Lepiej niz OK. W USA to jest super. 

1 godzinę temu, MeganMarkle napisał:

15 dni PTO :huh: jak na usa to chyba spoko

W wiekszych firmach mniej wiecej standard teraz. ALE: nie wszedzie mozna sie zwolnic na 10 dni (czyli w sumie 2-tygodnie urlopu) pod rzad. To znaczy, nie ma przepisow ktore to zabraniaja, ale po prostu szef Ci powie ze nie moze Ciebie nie byc w pracy "tak dlugo." Wiec nie tylko nie bedzie europejskich 3-tygodniowych urlopow... prawdopodobnie beda tylko 1-tygodniowe urlopy przynajmniej przez pare lat. 
 

2 godziny temu, MeganMarkle napisał:

koniec z moimi 3tyg urlopami :( 

Do what Americans do: 3 lub 4 tygodniowe urlopy... miedzy jedna praca a druga. Serio, wiekszosc moich znajomych w ten sposob urzadza sobie dluzsze urlopy - robia sobie break przed rozpoczeciem pracy w nastepnej firmie. 

Glowa do gory. Jestes inteligentna, masz fach, zdolnosci i prace w dynamicznej, pieknej czesci USA. Napewno ulozy Ci sie, i bedziesz mogla stworzyc sobie ciekawe zycie. Bedzie inne niz w Europie z wielu wzgledow, i w tym z urlopem, ale takze pelne wrazen, przyjemnosci i przygod. You go girl!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MeganMarkle napisał:

O rety, to niedobrze bo nie zgłosił tego a juz minął ponad tydzień :/ 

jest sens jeszcze teraz to zgłaszać jakby wstecznie? Juz aplikował do USCIS o nowy. 

Plus bez SSN chyba nie da sie za bardzo tożsamości ukraść z sama zielona karta co? :(

Jak kto jest z kradzieżą czy zagubienie gc

https://citizenpath.com/green-card-identity-theft/

Możecie a nawet powinniście to zgłosić jak najszybciej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/15/2018 at 11:08 AM, kzielu said:

Zależy od pracodawcy bo nic praktycznie nie jest regulowane. U nas było proporcjonalnie, tzn dostałabys połowę z tego. 15 dni to generalnie nie jest złe bo standardem zwykle było 5 przy zerowym stażu. U nas 4 tygodnie (czyli 20 dni) to się miało po 10 latach pracy zdaje się (teraz jest Unlimited permissive)

Tutaj też rośnie ilość dni ze stażem, po 20 będę mieć 20dni :p 

tyle ze nie wiem czy tyle dożyje ani czy w tej firmie ;p

notabene firma ma jedna ze swoich HQ w Ohio i pytali czy jestem otwarta na relokację (a jestem) wiec być może jednak wyląduje znów w Ohio :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...