Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

Takie mam pytanie. Kolega chce lecieć do Polski, przesiadkę gdzieś w Europie i ma taki zestaw papierow:

Ważny paszport amerykański,

Nieważny paszport Polski,

Ważny Polski DO.

Czy na wjazd do strefy Schengen konieczny jest Polski paszport (ma niewazny) czy wystarczy DO?

Paszport sobie odnowi w Polsce bo w USA to praktycznie niewykonalne do świąt. 

Edytowane przez andyopole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, andyopole napisał:

Takie mam pytanie. Kolega chce lecieć do Polski, przesiadkę gdzieś w Europie i ma taki zestaw papierow:

Ważny paszport amerykański,

Nieważny paszport Polski,

Ważny Polski DO.

Czy na wjazd do strefy Schengen konieczny jest Polski paszport (ma niewazny) czy wystarczy DO?

Dokumentem podroży pozwalającym na przekraczanie granic zewnętrznych jest paszport. DO w niektórych przypadkach tez na to pozwala, aczkolwiek wynika to z jednostronnych decyzji danego kraju albo umów bi/multi lateralnych.

Wracając do Twojego przykładu - nie do końca rozumiem pytanie.
Obywatel USA może wjechać w ruchu bezwizowym do strefy Schengen na 90 dni w 180 dniowym okresie, do Polski - na 90 dni - więc do przekroczenia zewnętrznej granicy Schengen wystarczy mu ważny paszport USA.
Domniemywam, że chciałby skorzystać ze stanowisk odprawy dla EU Citizens? No i tu mogą pojawić się schodki - polski paszport jest nieważny i jako taki nie jest już (co do zasady) akceptowalnym dokumentem podróży przy przekraczaniu granicy zewnętrznej w innym kraju niż Polska (ob RP do Polski może wjechać zawsze, kwestia udowodnienia tylko faktu, że się jest obywatelem RP) por np ("(...)Germany has agreed with some Member States of the European Union that German travel documents should, in principle, be recognised as proof of identity up to one year after the end of their validity. These countries are: Austria, Belgium, Cyprus, France, Greece, Hungary, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Portugal, Slovenia, Spain and Switzerland. However, travel guarantees or mandatory recognition of expired documents, e.g. by carriers, fall outside the scope of this European agreement. In order to avoid any difficulties in travelling with expired documents, travellers are advised to ensure that they are in possession of valid documents.(...)" - na liście nie ma niestety Polski.)

Jeśli leci via UK - wlatuje do UK na paszporcie USA a potem może na lot do PL okazać DO (pojawi się tu kwestia jednakże rozbieżności danych PNR/API)
Co może jeszcze zrobić? Wystąpić o nowy paszport polski w kraju zamieszkania.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że problem jest inny. Jak wiemy, w obecnych, dziwnych, czasach, obywatele USA nie są wpuszczani (albo jest wymagana kwarantanna) do krajów (nie wiem czy wszystkich, czy niektórych) Schengen. Obywatele Polski - już tak. Czyli pytanie pewnie raczej jest takie, czy wystarczy Dowód Osobisty, żeby potwoterdzić swoje polskie (a zarazem EU) obywatelstwo i być traktowanym, mimo wjazdu na amerykańskim paszporcie, jako obywatel Unii Europejskiej (z możliwością już nieograniczonego poruszania się po Schengen)?

Co do rozbieżności danych PNR/API - mój facet wylatywał kilka lat temu z Polski na nowowyrobionym amerykańskim paszporcie (polski ma nieważny). Ponieważ nie miał przy sobie starego, na którym wjeżdzał - a na szczęscie leciał z przesiadką w Londynie - panowie pogranicznicy poradzili mu, żeby wyleciał na DO i dopiero w Londynie legitymował się paszportem amerykańskim. Więc chyba nie jest to wielki problem.

Wystąpić o nowy paszport polski w kraju zamieszkania. Jeżeli tym miejscem zamieszkania są Stany to może to teraz "trochę" potrwać... Słuchałam jakiś miesiąc temu wywiadu z konsulem PL w NY i wtedy nawcześniejsze wolne terminy na spotkanie w  konsulacie były w marcu 2021...
 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, andyopole said:

Takie mam pytanie. Kolega chce lecieć do Polski, przesiadkę gdzieś w Europie i ma taki zestaw papierow:

Ważny paszport amerykański,

Nieważny paszport Polski,

Ważny Polski DO.

Czy na wjazd do strefy Schengen konieczny jest Polski paszport (ma niewazny) czy wystarczy DO?

Nie jest potrzebny wcale. Ja byłem w Polsce z 40 razy w ogóle nie wyciągając polskiego paszportu z plecaka. (Poza sytuacja że leci prosto do PL a dokładnie wylatuje z PL poza Schengen)

Edytowane przez kzielu
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie teraz wylatujac z Polski pytali o oba paszport (USA i PL) i dodatkowo akt malzenstwa, bo mialam rozne nazwiska w papierach. Po przylocie do PL pytali o Polski paszport. Wybrali mnie na losowa kontrole celna i tez prosili o PL paszport. Zakladam, ze wylatujac bede prezentowac Amerykanski paszport + znowu akt malzenstwa.

Mysle, ze w czasach COVIDA bardziej chyba patrza na paszporty niz na dowody osobiste.

Na dowod latalam kiedys tam, pomiedzy PL a UK. Dobre czasy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Roelka v.2 said:

Mnie teraz wylatujac z Polski pytali o oba paszport (USA i PL) i dodatkowo akt malzenstwa, bo mialam rozne nazwiska w papierach. Po przylocie do PL pytali o Polski paszport. Wybrali mnie na losowa kontrole celna i tez prosili o PL paszport. Zakladam, ze wylatujac bede prezentowac Amerykanski paszport + znowu akt malzenstwa.

Mysle, ze w czasach COVIDA bardziej chyba patrza na paszporty niz na dowody osobiste.

Na dowod latalam kiedys tam, pomiedzy PL a UK. Dobre czasy. :D

Bo lecialas prosto do PL. Przy wylocie beda chceli polski paszport, na tylko amerykanskim to Cie w ogole z kraju moga nie wypuscic.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Zuza007 said:

Wystąpić o nowy paszport polski w kraju zamieszkania. Jeżeli tym miejscem zamieszkania są Stany to może to teraz "trochę" potrwać... Słuchałam jakiś miesiąc temu wywiadu z konsulem PL w NY i wtedy nawcześniejsze wolne terminy na spotkanie w  konsulacie były w marcu 2021...

 

Całe szczęście że nie muszę o się o nowy paszport martwić przez parę lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...