Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, andyopole napisał:

Dokladnie tak, patrz co pisalem wczesniej.

Na tej zasadzie nie wypowiadam sie o silnikach samolotow bo malo sie na nich znam. Ostatnio we FRA wsiadalem do B777 po schodkach (nie rekawem, sic!) na plycie lotniska. Schodki byly podstawione do drugich drzwi, tuz przed skrzydlem. Przechodzilismy bliziutko silnika, no qrcze byl ogromny, nie pomyle sie zbyt duzo jesli powiem ze mial ok. dwoch metrow srednicy. Zwykly smiertelnik rzadko kiedy widzi cos takiego z bliska bo zazwyczaj do takich duzych samolotow wsiada sie rekawem.

Inna rzecz ze schodki tez wysokie. Dobrze ze mialy "polpietro" w srodku, mozna bylo chwilke przystanac zeby zlapac powietrza. :D

Takich buduje sie praktycznie 100% domow tutaj - powierzchnie wybetonowane to garaz, to z piachem blizej to backporch. Po lewej stronie widac mniej wiecej jak wykonczony dom wyglada - albo ma full brick wrap na pierwszym pietrze albo calosci. Sciany to tak jak Marwin pisal - stud walls.  Wiec budowlancem nie jestem, ale to ze wiekszosci albo wszystkie domy sa na palach czy z crawl space to generalnie srednio prawda jest. Jak znajdziesz jeden w tutejszej okolicy to bede zdziwiony..

 

_MG_7690.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta "wiekszoscia" to trzeba pamietac ze USA to duzy kraj ;-) To, ktory z 3 rodzajow "podloza": concrete slab, crawl space i full basement jest najczesciej uzywany zalezy w duzej mierze od $$$ i okolicznosci przyrody. Cenowo to chyba mi sie ulozylo od najtaniej do najdrozej, ale IMHO i tak okolica odgrywa najwieksza role. Dla przykladu, Austin, TX: domy drogie, ludzie bogaci, a piwnic nie uswiadczycz, bo miasto lezy na skale wapiennej. Raz ze trzeba kuc, a dwa ze jak spadnie deszcz to basen w piwnicy. Central Illinois, tez za wiele piwinic nie ma, bo plasko. To czy jestes na 10cm gorce wzgledem sasiada, decyduje ktory z Was bedzie inwestowal w sump pump, a juz nie daj Boze spadnie 2 inche deszczu w ciagu jednego dnia...

Concrete slaby w Arizonie to maja sens, ale tutaj w IL mialem nieprzyjemnosc doswiadczyc jak zima za przeproszeniem pizdzi od podlogi... Poza tym taki beton to chyba lubi pekac od mrozow. Takze crawlspace jest w okolicy wszechobecny.

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego dalem disclaimer ze "tutaj" (nie wiem czy do mnie pisales o wiekszosci) . Ze gdzies indziej sie buduje inaczej to nie mam watpliwosci. Btw - podloze na obrazku powyzej to jest dosc twarda skala... To co widac powyzej to basement / fundamenty. Na tych stalowych belkach jest polozona podloga parteru.... Wszystko jest insulated i w zime (co prawda nie tak zimna jak w IL ale zdarza sie) jakos specjalnie nie pizdzi...

A dlaczego w IL nie ma piwnic bo plasko ? Generalnie to piwnice to bym chcial gdziekolwiek bym nie mieszkal, zeby bylo gdzies spieprzac w przypadku tornada... Sump pump to standardowe wyposazenie tak btw. i to najlepiej z battery back upem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, kzielu said:

Dlatego dalem disclaimer ze "tutaj" (nie wiem czy do mnie pisales o wiekszosci).

Nie, tak ogolnie odpisywalem na watek z calego dnia.

Quote

Ze gdzies indziej sie buduje inaczej to nie mam watpliwosci. Btw - podloze na obrazku powyzej to jest dosc twarda skala... To co widac powyzej to basement / fundamenty. Na tych stalowych belkach jest polozona podloga parteru.... Wszystko jest insulated i w zime (co prawda nie tak zimna jak w IL ale zdarza sie) jakos specjalnie nie pizdzi...

A dlaczego w IL nie ma piwnic bo plasko ? Generalnie to piwnice to bym chcial gdziekolwiek bym nie mieszkal, zeby bylo gdzies spieprzac w przypadku tornada... Sump pump to standardowe wyposazenie tak btw. i to najlepiej z battery back upem.

Bo zalewa. Tak, ze zadna sump pump nie pomoze. W sumie tez sie odnosze bardziej do "tutaj" niz calego central IL. U nas na wiosce jest jakas archaiczna siec odprowadzajaca deszczowke (maly przekroj). W rezultacie cale miasto plywa jak spadnie troche deszczu. Co z tego ze sump pump wywala wode pare metrow za dom, jak wokol domu jezioro...

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kzielu napisał:

A dlaczego w IL nie ma piwnic bo plasko ?

To nie jest tak, że nie ma domów z piwnicami, bo jest ich całkiem sporo. Przy okazji kupowania domu odwiedziliśmy kilka takich, też mieliśmy plan kupić dom z piwnicą. Wszędzie zapach pleśni i stęchlizny. Do tego musieliśmy się właśnie doszkolić co to sump pump i pompa radonowa, i jakoś nam szybko przeszło. Sporo piwnic jest niewykończonych (bo po co inwestować w ściany i podłogi). Nowe budownictwo  w okolicy rzeźbi teren, tak by na kilkanaście domów przypadało malownicze jeziorko z deszczówki, więc wtedy to może ma sens. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi jeziorami przy domach może być tak jak u nas. Wszystko co jest w tej chwili budowane nie jest podłączanie do kanalizacji deszczowej czy jak niektórzy nazywają burzowej. Budujemy teraz nowy warehouse i na naszej locie musi być zbiornik, otwarty, przesiakliwy na gromadzenie "naszej" wody deszczowej spływającej z budynku, placu manewrowego i parkingu.. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.11.2019 o 16:04, andyopole napisał:

Ostatnio kupilem sobie "deszczownice" zamiast tradycyjnego sitka pod prysznicem. Fajnie, rozmiar 12x12" znakomicie zlewa delikwenta woda, nie to co przedtem. Z ciekawosci zatkalem odplyw wody a tu okazalo sie ze zuzycie wody jest co najmniej trzy razy wieksze niz przy zwyklej sluchawce. Juz mialem to oddac sprzedawcy ale oswiecilo mnie na tyle ze za pomoca crazy glue zaslepilem czesc otworkow, robilem to etapami. W sumie zatkanych zostalo okolo 30-40% otworkow. Wzroslo cisnienie sikania a zuzycie spadlo do akceptowalnej ilosci.

Dobrze ze u mnie woda w czynszu w takim razie i nie musze wymyslac. Juz wystarczy ze we swetrze i skarpetach i kapciach z Zakopanego chodze po mieszkaniu zeby nie zbankrutowac na ogrzewaniu :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...