Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, marwin napisał:

Bo dla innych to ja wymagania widze: 'dajcie swoje, bym ja miala'.

Nonsens. Uwazam ze kraj tak bogaty jak USA moze oferowac warunki do godnego zycia DLA WSZYSTKICH. I tych w sredniej klasie, i tych w nizszych. To jest oparte o sensownych podatkach dla milionerow, miliarderow i ogromnych firm, i sensownej infrastrukturze gdzie, naprzyklad, nikt w sredniej klasie lub w tych nizszych nie musi sie obawiac ze zbankrutuje po chorobie mimo to ze placil za ubezpieczenie. Taki system istnieje w kazdym zachodnim kraju i nie ma powodow dlaczego nie moze tu byc. Ale interesy i partia Republikanska bardzo efektywnie wypralo mozgi milionom ludzi zeby, jak Ty, tego nie oczekiwali.  A w miedzyczasie mamy schorowane spoleczenstwo ktorego life expectancy spada, w ktorej smiertelnosc matek i dzieci sa najwyzsze w zachodnim swiecie, gdzie ludzie obawiaja sie ze diagnoza powaznej choroby albo powaznych wypadek moze znaczy ze straca dach nad glowa. Mniej wiecej jak w trzecim swiecie. Nie wiem jak Ty, ale ja wolalabym NIE zyc w trzecim swiecie. Bo gdybym chciala to juz dawno bym sie przeprowadzila do Ameryki Lacinskiej i zyla jak krolowa. 

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@katlia - nie tak trudno jest sie przeprowadzic. Kazdy z nas wybieral USA pod wzgledem tego, jakie byly w danym momencie, a nie jakie beda w przyszlosci, gdyz tej nie znamy. I zapewne ja, i Ty, bylas swiadoma jakis niedociagniec zwiazanych ze sluzba zdrowia. Jesli byly one dla Ciebie az tak decydujace, to moze warto bylo wybrac inny kraj - jeden z tych o ktorych wspominasz "kazdy zachodni kraj".

Ja Ciebie nie wysylam do Ameryki Srodkowej, ani gdziekolwiek. Ale szanuj, ze sa ludzie ktorzy maja troszke wieksze oczekiwania niz tylko pelny garnuszek (czy to chleba czy lekarstw) i chca miec prawo ponarzekac sobie swobodnie na pedalow, kolorowych, postrzelac, czy czuc sie wolniejszym niz w innych krajach. Dbamy sobie o te swoje brzuszki, ale jak sama zauwazylas i inni pisza na forum czesto ('w Europie to jest lepiej') moze sa inne kraje, ktore beda lepiej spelnialy Twoje wymagania.

Na dzien dzisiejszy moja trwoga jest ograniczenie wolnosci, tak jak jackie calkiem slusznym zmartwieniem sa lekarstwa. Ale sa kraje, ktore zapewniaja ludziom niesamodzielnym, nieporadnym czy jakkolwiek to zdefiniujemy wieksze benefity, i jezeli czujesz ze obecnie zalezy Ci na tym - moze to jest Twoja droga. Sami wskazujecie na Europe, ze mozna zyc godnie i miec dobra opieke zdrowotna czy cos tam jeszcze.

Na dzien dzisiejszy zas niewiele widac krajow, ktore oferowalyby podobny poziom wolnosci slowa i osobistej dajac przy tym szanse na godziwe zycie. Z IRS'em zyje w zgodzie, ale to w kazdym kraju mnie czekac bedzie. Obywatelstwa Szwajcarii latwo nie dostane (chyba trudniej niz USA), by moc mowic o porownywalnej wolnosci i podobnym poziomie zamoznosci. Zas cala UE traktuje jako Zwiazek Socjalistyczny.

Moze warto nie zmieniac tego co dobre, w to co juz znamy z 'krajow zachodnich' (nawet jesli lepsze dla Ciebie, zostaw nam ten skansen - prosze. I smiej sie z naszych wad, modlitw i prostactwa). I na te chwile Prezydent Trump jest najwiekszym politycznym szczesciem jakie moglo spotkac takich ludzi jak ja. I mam tylko cicha nadzieje, ze kiedys Mike Pence, a potem Rand Paul przejma jego misje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Karuzelka napisał:

Powiem szczerze, że Twoja postawa mnie zadziwia. Niby "człowiek kowalem swojego losu" a jednak "bez Boga ani kroka" , niby chrześcijanin, a jednak  makiawelista.

@Karuzelka - daleka droga jeszcze:) Takie pytania i rozwazania Kosciol juz przeprowadzil (i odpowiedzial) wiele wiekow temu. Nawet nie bede probowal, gdzy nie mam takiego poziomu, ale jednak wiem, ze wolna wola ('kowalem swojego losu') nie jest sprzeczna z Wszechmoca Boga czy tzw. Planem Bozym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marwin napisał:

Nie zmienia to ni jak mojego podejscia, ze nie chce niedobrowolnie i pod przymusem byc obciazany kosztami Twojej, ani niczyjej opieki zdrowotnej.

Hmm... Jakies 18 procent Twoich podatkow, sam sobie wyliczysz ile to jest dolarow w Twoim indywidualnym przypadku, poszlo wlasnie na opieke zdrowotna "jej, i innych"... Zdajesz sobie z Tego sprawe, nie?

Na drugim miejscu byli chyba ostatnio Luksemburczycy, a potem Szwedzi, Niemcy czy inne tym podobne "socjalistyczne" kraje...

Roznica oczywiscie jest taka, ze obywatele tych okropnych krajow dostaja cos w zamian, a amerykanscy podatnicy nie tylko loza na system zdrowotny najwiecej ze wszystkich rozwinietych panstw OECD, ale jeszcze musza sobie kupowac jakies ubezpieczenia... placic deductibles...cuda niewidy w ogole nieznane w reszcie cywilzowanego swiata...

Osobiscie postawa ludzi ktorzy chca ten system utrzymac, to jest to dla mnie fascynujace kuriozum. Cos jak wizyta na odleglej wyspie pelnej endemicznych, niespotykanych nigdzie indziej gatunkow. Placic za cos najwiecej, otrzymywac tego najmniej, jeszcze doplacac, i byc z tego zadowolonym... Fascynujace.

A skoro wtraciles do tego religie, to Bog ktory tak ludzi wytresowal, jest prawdziwym demonem. Ale najwyrazniej bardzo skutecznym. Zatrudnilbym jako "Chief of staff", moze by mi tez takie posluszne owieczki wychowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rzecze1 napisał:

Jakies 18 procent Twoich podatkow, sam sobie wyliczysz ile to jest dolarow w Twoim indywidualnym przypadku, poszlo wlasnie na opieke zdrowotna "jej, i innych"... Zdajesz sobie z Tego sprawe, nie?

Zdaje sobie sprawe, ze place podatki i ze ida rowniez na takie cele. Nie wiem dokladnie ile procent z moich pdatkow idzie na co (czy to wojna, czy opieka medyczna dla ludzi starszych etc.). Nie zmienie tego obecnie, i nie probuje. Zyje z tym i sie na to godze. Podniosa i tez sie bede godzil, a nie krzyczal, ze sa na swiecie kraje o zerowym podatku dochodowym.

Jednak w momencie, gdy ktos chce mi zabrac jeszcze wiecej, krzycze ze to niesprawiedliwe. Najbardziej niesprawiedliwe dla mnie jest to, ze sa to podatki progresywne. Tak, jestem karany za produktywnosc. Cieszylem sie, gdy podatki zostaly obnizone przez obecnego prezydenta, nie wiem ile na tym zyskalem, choc przedstawilem powyzej zgrubne kalkulacje. Nie chce teraz by mi zostalo to samo zabrane, tylko dlatego ze ktos chce sobie tu robic z USA Europe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, marwin napisał:

@katlia - nie tak trudno jest sie przeprowadzic. 

 

Nie rozumiesz mnie. Ja nie chce sie przeprowadzic. Ja chce mieszkac na porzadnym poziomie w USA. To powinno byc mozliwe dla wszystkich biorac pod uwage bogactwo tego kraju. I to BYLO mozliwe nie az tak dawno temu dla wiekszosci bialych ludzi w USA. Amerykanie w tej chwili biednieja. Zapytaj sie dlaczego. 

Edytowane przez katlia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marwin napisał:

Zdaje sobie sprawe, ze place podatki i ze ida rowniez na takie cele. Nie wiem dokladnie ile procent z moich pdatkow idzie na co (czy to wojna, czy opieka medyczna dla ludzi starszych etc.). Nie zmienie tego obecnie, i nie probuje. Zyje z tym i sie na to godze.

No to teraz juz wiesz. Na opieke zdrowotna wydajecie wiecej niz podatnicy w Europie. I jesli Amerykanie nie zechca w tym aspekcie nic zmienic, nie zechca sie "zamienic w Europe" i - w tym konkretnym przypadku - nie zechca wydawac mniej... no to mnie to osobiscie akurat ani ziebi ani grzeje, po prostu wydaje mi sie to... no powiedzmy... "ciekawe"... :)  

  • Upvote 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@katlia - ja naprawde rozumiem Ciebie, ze chcesz mieszkac w USA i rozumiem, ze chcesz mieszkac w USA z publiczna opieka zdrowotna. Ja rozumiem, ze moze bedzie nawet ktos, dla kogo to bedzie taniej niz obecnie, choc nie wydaje mi sie to prawda. Ale dopuszczam taka mozliwosc.

Teraz ja pytam Ciebie, czy rozumiesz ze sa ludzie (tutaj pominmy, czy dodasz z tak wyprana psychika przez Donalda, Boga, chorzy psychicznie, czy majacy inne podejscie do zycia), ktorzy chca zyc w kraju, ktory pozwoli mi na prywatne decydowanie czy chce ubezpieczenie czy nie, a nie przymusi mnie do niego odgornie? Ze chca zyc w takim kraju, jaki sobie wybrali n-lat temu na podsatwie pewnych czynnikow, i nie chca teraz tego stracic? Czy rozumiesz, ze sa ludzie ktorzy kochaja w ten sposob taki kraj, ze nie chca by sie stawal bardziej 'europejski' w obecnym rozumieniu tego slowa?

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marwin napisał:

@mcpear wierze, ze tak jest. Ale nie sadze, ze socjalizm sandersa jakkolwiek pomoze to rozwiazac. Chyba poprostu trzeba zrzucic to na bad luck, co sie wydarzylo Tobie. Wciaz jeszcze, onoszac sie dokladnie do Twojej i mojej sytuacji, moge powiedziec, ze wole miec 8k wiecej disposable income i zaplacic 5k (dokladne numery z Twojego i mojego postu), niz nie miec tych 8k.

Problem z Toba jest taki ze republikanska propaganda po prostu wyprala CI mozg. Sanders jako jedyny ma plan zeby koszty opieki zmniejszyc - a Ty sie nasluchales od propagandystow o socjalizmie i niestety jak ten leming caly czas  chcesz placic kilkukrotnie zawyzone koszty opieki bo akurat masz z czego. Ja tez mam z czego wiec w moich postach nie chodzi o mnie (wiec nie ma sensu odpowiadac na Twojego przydlugiego priva) bo zupelnie nie rozumiesz ze chodzi o tych ktorzy nie maja a nie podejscie ze jak ja mam to kazdy inny tez moze miec tylko ewidentnie im sie nie chce albo sa freeloaderami albo jeszcze jakis inny bezsens prosto z Fox News. Takie podejscie jest swietne dopoki Ci sie noga nie powinie - czym moze byc jakis zupelny przypadek (np. ktos Cie trafi samochodem - bo ludzi nie umiejacych jezdzic jest tu wiekszosc) - nie zycze Ci tego oczywiscie ale krotkowzrocznosc zatrwaza.

  • Upvote 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, marwin napisał:

ak, jestem karany za produktywnosc. Cieszylem sie, gdy podatki zostaly obnizone przez obecnego prezydenta, nie wiem ile na tym zyskalem, choc przedstawilem powyzej zgrubne kalkulacje. Nie chce teraz by mi zostalo to samo zabrane, tylko dlatego ze ktos chce sobie tu robic z USA Europe.

Zajebiscie. Nie wiesz ile zyskales, ale jak ja napisalem ze stracilem (a wiem dokladnie ile, co do 1$) to mi piszesz ze "duby smalone wypisuje". LOLOL. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...