Skocz do zawartości

Prezydent Joe Biden - wydarzenia


Roelka v.2

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 17:06, mola napisał:

Amenstia już w tym  kraju była, tzw. amnestia Reagana w połowie lat 80 (dla przypomniana - Reagan był prezydentem  republikańskim). Nie wiem jak sobie @Halyna wyobraża (zwłaszcza jako dyżurny państwowy urzędnik na forum), jak tę amnestię przeprowadzono. Ot Reagan podpisał i raptem w kieszeniach wszystkich nielegalnych jak leci zmaterializowały się dokumenty legalizujące pobyt? Otóż niespodzianka! Reagan otworzył ścieżkę administracyjną do legalizacji pobytu, obłożoną kilkoma warunkami: dowód na przyjazd przed danym rokiem, brak karalności (OMG!), zapłacenie wstecz należnych podatków, zdanie testu wiedzy o USA oraz przyznanie się do złamania prawa imigracyjnego. Nikt nikogo z automatu nie legalizował, zainteresowany legalizacją musiał o amnestię wystąpić i przejść proces administracyjny.  Na pewno jak Biden rzuci hasłem: legalizujemy kryminalistów! To nie tylko republikanie, ale i demokraci poderwą się z krzeseł z okrzykiem: "Brilliant!" i rzucą się głosować na tak. A wystarczy zrobić jak Reagan. I voila! nie daje się przyzwolenia kryminalistom.

Rozwiązaniem "problemu"  kto na kogo będzie głosował jest amnestia z przyznaniem zielonej karty, i możliwość wystąpienia o obywatelstwo po 5, 10 czy iluś tam latach. Dodajmy, że wybory już za 4 lata, ustawę trzeba napisać, przeprowadzić ją przez ścieżkę legislacyjną, następnie zebrać te podania chętnych, rozpatrzyć je i wydać decyzje. A mówimy tu o 11 mln potencjalnych petentów. Zakładając, że proces potrwa i nie musi się  kończyć przyznaniem obywatelstwa (tylko jakąś inną formą legalnego pobytu, bez prawa do głosowania), więc Biden na wybory 2024 z tymi 11 mln ekstra głosów może po prostu nie zdążyć (zakładając, że wszyscy zgodnie będą chcieli akurat na Bidena głosować).

Jeśli chodzi o punkt 4... No cóż, Trumpowi jakoś z tymi deportacjami nie szło. Spójrzmy na statystki ICE (liczby dotyczą Removals): 2008-370k, 2009 i 2010 - po 390k, 2011-396k, 2012 -410k, 2013-369k,  2014-315k, 2015-235k, 2016-240k. To mniej więcej prezydentura Obamy. I teraz wchodzimy w lata fiskalne Trumpa: 2017-226k, 2017-256k, 2019-267k, 2020-185k. Jakoś mimo przyzwolenia administracji na deportacje jakoś te agencje zrobiły się takie niemrawe.

Co do punktu 5 - jeśli przekonasz te tysiące kelnerów, pracowników fabryk, artystów, ludzi pracujących w turystyce i różnego rodzaju usługach, żeby przenieśli się do Kalifornii zbierać owoce, nauczyli się stolarki, kładzenia dachów, albo chociaż podstaw ogrodnictwa oraz przede wszystkim przekonali pracodawców, że będą zasuwać za takie same stawki i w takich samych warunkach, bez żadnej ochrony prawnej i socjalnej,  jak nielegalni, to pewnie! 

 

1. Nie życzę sobie wytykania z podtekstem pejoratywnym tego kto gdzie pracuje. Sam ten wpis skreśla ciebie jako interlokutora. Czy ja piszę, że X czy Y jest "kurą domową" a Z "kopaczem rowów" po to aby wpłynąć na odbiór zdania danej osoby? Co wnosi do niniejszego tematu kto się czym na codzien zajmuje?
2. Zagadnienia dot. amnestii w USA dla nielegalnych nie są dla mnie nowością. Nie musisz się wysyilać tym bardziej, że twój poziom wiedzy nie wykracza poza materiały ogólno dostępne.
3. Kryminalistą, z rozumieniu mojego wpisu, jest każda osoba, która złamała prawo - w tym wypadku imigracyjne.
"(...)In the United States, while overstaying a visa is a civil violation handled by immigration court, entering (including re-entering) the US without approval from an immigration officer is a crime; specifically a misdemeanor on the first offense. Illegal reentry after deportation is a felony offense.(...)".
W świetle powyższego Biden już rzucił hasłem "legalizujemy kryminalistów".
4. Za "Obamy" nie tworzono ostentacyjnie "sanctuary cities" i nie utrudniano pracy ICE (ze strony władz miejskich).
5. Brak mobilności siły roboczej w ramach danej jednostki administracyjnej w dalszym ciągu nie przekreśla sensu poprzedniego wpisu.

@kzielu - Twoje żenujące wypociny pozostawiam bez komentarza. Nie ściągniesz mnie w dół do swojego poziomu po to by potem pobić posiadanym doświadczeniem.
 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, Halyna said:

@kzielu - Twoje żenujące wypociny pozostawiam bez komentarza. Nie ściągniesz mnie w dół do swojego poziomu po to by potem pobić posiadanym doświadczeniem.
 

Swietna - pozornie inteligenta - odpowiedz jak brakuje argumentow. Propozycji jak rozwiazac problem dalej brak.

Edytowane przez kzielu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Halyna napisał:

1. Nie życzę sobie wytykania z podtekstem pejoratywnym tego kto gdzie pracuje. Sam ten wpis skreśla ciebie jako interlokutora.

Cóż, pewnie nie uwierzysz, ale moje określenie "dyżurny urzędnik państwowy" nie było użyte jako pejoratywne określenie. Jak dla mnie np. Karina była dyżurnym forumowym prawnikiem od imigracji. 

3 godziny temu, Halyna napisał:

Czy ja piszę, że X czy Y jest "kurą domową" a Z "kopaczem rowów" po to aby wpłynąć na odbiór zdania danej osoby? Co wnosi do niniejszego tematu kto się czym na codzien zajmuje?

Oczywiście, że tak! Głównie o własnej osobie. Ileż to razy pisałaś posty typu "co ty tam wiesz o prawie międzynarodowym, gdyż ja wszystko!"  :) 

 

3 godziny temu, Halyna napisał:

2. Zagadnienia dot. amnestii w USA dla nielegalnych nie są dla mnie nowością. Nie musisz się wysyilać tym bardziej, że twój poziom wiedzy nie wykracza poza materiały ogólno dostępne.

Patrz wyżej. "Nie musisz się wysilać... Masz dostęp tylko do materiałów ogólnodostępnych". W domyśle: "nie to co ja"...

3 godziny temu, Halyna napisał:

3. Kryminalistą, z rozumieniu mojego wpisu, jest każda osoba, która złamała prawo - w tym wypadku imigracyjne.
"(...)In the United States, while overstaying a visa is a civil violation handled by immigration court, entering (including re-entering) the US without approval from an immigration officer is a crime; specifically a misdemeanor on the first offense. Illegal reentry after deportation is a felony offense.(...)".

Patrz punkt drugi. Zarzut: masz dostęp tylko do materiałów ogólnodostępnych. Po czym Bach! Cytat z Wikipedii :lol: Nie wiem, czy to dlatego, że było pod ręką, czy z przekonania, że więcej nie udźwignę. :lol:

3 godziny temu, Halyna napisał:

W świetle powyższego Biden już rzucił hasłem "legalizujemy kryminalistów".

O ile osoby które przekraczają zieloną granicę mogą podpadać pod prawo kryminalne, o tyle wszyscy Ci którzy przesiedzieli wizy podpadają już pod prawo cywilne. Debata się toczy, czy to kryminaliści czy nie. No i co zrobić z tymi nieletnimi, których nikt specjalnie nie pytał o zdanie, a którzy nie znają innego życia niż w USA i niekoniecznie kwalifikują się na DACA. Odpowiedzialność zbiorowa chyba.

3 godziny temu, Halyna napisał:


4. Za "Obamy" nie tworzono ostentacyjnie "sanctuary cities" i nie utrudniano pracy ICE (ze strony władz miejskich).

Ciekawostka - gubernator Bruce Rauner (republikanin) podpisał za PDT akt, który w praktyce zrobił Illinois sanctuary state. Zwyczajnie bilans zysków i strat przeważył. Nikomu nie przeszkadzało czerpanie zysków z pracy "kryminalistów".

3 godziny temu, Halyna napisał:

5. Brak mobilności siły roboczej w ramach danej jednostki administracyjnej w dalszym ciągu nie przekreśla sensu poprzedniego wpisu.

Yeah, taki life coaching by polska administracja. Za poprzedniej opcji politycznej było, że trzeba wziąć kredyt i się ogarnąć z życiem, potem: lekarze! jak się nie podoba to zagranica czeka. A teraz jak się nie podoba być prokuratorem, to trzeba zmienić zawód. 

 

I to rzekłszy, z mojej strony koniec interlokucji w temacie. Czy też, mówiąc z użyciem autochtonicznego kolokwializmu:

Over and out. :P

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Halyna said:

Za "Obamy" nie tworzono ostentacyjnie "sanctuary cities" i nie utrudniano pracy ICE (ze strony władz miejskich).

Sanctuary cities sa w USA od lat 80tych. I sa w prawie we wszystkich stanach. I absolutnie juz wtedy byly konlikty -- lub "utrudnienia" -- miedzy wladzami lokalnymi i stanowymi a to co dzisiaj sie nazywa ICE. 

Edytowane przez katlia
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy temat był omawiany, czy nie - jeśli tak to przepraszam. Taka ciekawostka: ustawa US Citizenship Act of 2021 Bidena zakłada, że pula wygranych w DV ma się zwiększyć z 55,000 do 80,000. Myślę, że Biden będzie dobrym prezydentem dla ludzi którzy chcą do Stanów wyjechać na stałe. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jackie zablokował ten temat
  • Jackie odblokował ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...