Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, MeganMarkle napisał:

A co to ten test pcr? Zakładam ze jak lecimybezposrednio do Wawy to starczy karta szczepien?

Drugi rok w pandemii a Ty nie słyszałaś o testach pcr? Jak? :lol:

Najoględniej mówiąc to te testy gdzie wciskają patyczek głęboko w nos. Kliniczne wyjaśnienie to już Google zapewni. 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, MeganMarkle said:

A co to ten test pcr? Zakładam ze jak lecimybezposrednio do Wawy to starczy karta szczepien?

Na dzisiaj tak.

Na powrót nie wystarczy. Musisz mieć test aby wlecieć do USA.

Co więcej jeśli w ostatniej chwili LOT odwoła lot i wyślą was przez Niemcy Lufthansą to karta szczepień znów nie wystarczy. Tam chyba trzeba też PCR (ale mogę się mylić)

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, mcpear said:

Co więcej jeśli w ostatniej chwili LOT odwoła lot i wyślą was przez Niemcy Lufthansą to karta szczepień znów nie wystarczy. Tam chyba trzeba też PCR (ale mogę się mylić)

W zeszlym tygodniu, kolega polecial do Grecji przez Frankfurt. Musial tam miec PCR. W drodze powrotnej tez, podobno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, mola said:

Drugi rok w pandemii a Ty nie słyszałaś o testach pcr? Jak? :lol:

Najoględniej mówiąc to te testy gdzie wciskają patyczek głęboko w nos. Kliniczne wyjaśnienie to już Google zapewni. 

Nie słyszałam nigdy określenia pcr... zawsze tylko „covid test”. Robimy takie w pracy raz na tydzień (kiedy chcemy przyjść pracować z biura, bo ogólnie jest to dobrowolne tylko nadal). Nie powiem żeby to dziobanie w nosie było przyjemne :/ oby znieśli wymogi tych testów od lipca :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, MeganMarkle napisał:

Nie słyszałam nigdy określenia pcr... zawsze tylko „covid test”. Robimy takie w pracy raz na tydzień (kiedy chcemy przyjść pracować z biura, bo ogólnie jest to dobrowolne tylko nadal). Nie powiem żeby to dziobanie w nosie było przyjemne :/ oby znieśli wymogi tych testów od lipca :(

Ogólnie to testy dzielą się te co wykrywają antyciała (mogą być z wymazu, najczęściej z krwi) oraz te które wykrywają obecność aktywnego wirusa. Testy antyciałowe są "gorsze", gdyż mogą nie wyłapać infekcji (już masz wirusa, ale organizm dopiero zabiera się za wytwarzanie przeciwciał), albo też wskażą obecność przeciwciał, mimo że wirusa nie ma (patrz ozdrowieńcy i zaszczepieni). Testy metodą PCR wykrywają "bieżącą" obecność wirusa i metoda ta  daje najlepsze wyniki, dlatego pewnie jest preferowana.

Najbezpieczniej w punkcie od testów zapytać jaki rodzaj testu robią, albo od razu mówić, że ma być PCR.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lotów przez Niemcy / do Niemiec, to akceptują PCR i Rapid Antigen, ja tak leciałam w kwietniu, z tego co czytam, to osoby zaszczepione mogą lecieć bez testu.

Najbardziej aktualne dane znajdziecie tutaj (19.05)*

https://www.auswaertiges-amt.de/en/einreiseundaufenthalt/coronavirus#content_0

W razie czego polecam wujka Google i wpisać "entry restrictions Germany", szczególnie, że jeśli chodzi o covid, to każdy kraj zmienia reguły średnio co 2-4 tygodnie.

*Aktualnie USA dla Niemiec jest traktowane jako "risk area"

 

Ewentualnie można na stronie Lufthansy sprawdzać, mają bardzo fajny filtr gdzie się podaje kraj wlotu/wylotu i system podaje ci aktualne wymagania

 

Jak będziecie lecieć do Europy, zwróćcie uwagę szczególnie na wymagania odnośnie

  • rodzaju testu - PCR (zwykle czeka się na wynik 24-72h) czy zwykły antygenowy (rapid antigen, ca. 30-60min) jest akceptowany
  • daty testu - część krajów ma 72h przed wylotem, inne 48h przed przylotem.

Jak leciałam w kwietniu to sprawdzali rodzaj testu, wynik + datę i nie ma zmiłuj, jak test jest za stary to cię nie wydadzą nawet boarding pass. Później, poza check-inem, wyniki testu sprawdzali mi przynajmniej 3x (przy boardingu, przy customs we FRA i przy samym wyjściu z lotnisku. Podobnie przy locie EU-USA.

O podróży PL-USA na razie się nie wypowiem, bo ostatnim razem mąż leciał z Chicago do PL w grudniu 2020, ale chyba testów wtedy jeszcze nie wymagali (?)

 

@MeganMarkle Do lipca sporo czasu, zacznij sprawdzać reguły odnośnie wlotów/wylotów jakieś 2-3 tygodnie przed datą lotu, wcześniej to nie ma sensu. sprawdź na stronie linii lotniczych + na stronie straży granicznej PL, tak mają aktualne wymogi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MeganMarkle napisał:

Nie słyszałam nigdy określenia pcr... zawsze tylko „covid test”. Robimy takie w pracy raz na tydzień (kiedy chcemy przyjść pracować z biura, bo ogólnie jest to dobrowolne tylko nadal). Nie powiem żeby to dziobanie w nosie było przyjemne :/ oby znieśli wymogi tych testów od lipca :(

Megan, te które robicie to na pewno są tzw. rapid test / testy antygenowe, u nas jest tak samo, wynik macie pewnie po 15min. PCR są dużo droższe i na wyniki czeka się min 6h z tego co czytałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/30/2021 at 1:42 AM, MeganMarkle said:

Nie słyszałam nigdy określenia pcr... zawsze tylko „covid test”. Robimy takie w pracy raz na tydzień (kiedy chcemy przyjść pracować z biura, bo ogólnie jest to dobrowolne tylko nadal). Nie powiem żeby to dziobanie w nosie było przyjemne :/ oby znieśli wymogi tych testów od lipca :(

Jest PCR (do laboratorium) i jest “lateral flow” (antigen?) który daje wynik w 15 minut.

Jeden się wsadza w nos głębiej, drugi mniej głębiej, chyba... tak gościu który mi robił pierwszy PCR mówił. Teraz w pracy wydają nam antygenowe 2 razy w tygodniu, robimy samemu, ja wsadzałem różnorako i zawsze było negative, zatem nie wiem czy to robi różnice. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...