Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

7 hours ago, andyopole said:

Tu chodzi o czasy Covid19. Czy go wpuszcza do EU z paszp. USA? Wspierany polskim nieważnym paszportem i DO.

Ja bym na jego miejscu leciala lotem- z nimi moze leciec na przwterminowanym. Nie jestem pewna jak to wyglada przy przesiadkach ale wydaje mi sie ze to mozw byc problem. Na jego miejscu dzwonilam bezposrednio do linii lotniczych 

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minutes ago, agatenka said:

Na jego miejscu dzwonilam bezposrednio do linii lotniczych 

 

Z wszystkim się zgadzam z wyjątkiem tego powyżej. Przez telefon każdy może powiedzieć co chce bez konsekwencji, a na lotnisku "ktoś mi przez telefon powiedział" nie zadziała. Nie pytajcie skąd wiem.

Na flyertalk była historia faceta który przez nieuwagę (nie do końca zorientował się w covidowych przepisach czy w czasie jego lotu coś się zmieniło, nie pamiętam) zamiast przesiąść się w Brukseli załapał się na 2 tygodniową kwarantannę. Lub coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, agatenka said:

Ja bym na jego miejscu leciala lotem- z nimi moze leciec na przwterminowanym. Nie jestem pewna jak to wyglada przy przesiadkach ale wydaje mi sie ze to mozw byc problem. Na jego miejscu dzwonilam bezposrednio do linii lotniczych 

Problem jest tylko taki, że jak poleci na przeterminowanym paszporcie LOTem to zapewne nie wyleci na paszporcie Amerykańskim z Polski - będzie musiał uprzednio polski paszport w Polsce wyrobić - nie jestem pewien na ile planuje lecieć i czy odwiedzenie biura paszportowego jest w jego planach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, kzielu said:

To chyba zalezy od kraju do ktorego bedzie wlatywal i jak ich przepisy aktualnie wygladaja. 

Ban na USA nadal obowiązuje, do Schengen na paszporcie amerykańskim nie wleci.

Jeśli Lot wpuszcza na przeterminowanym polskim, to wlecieć bezpośrednio do Polski może... ale wtedy trzeba nowy paszport wyrobić przed powrotem... bo zgodnie z przepisami obywatel nie może przekraczać granicy na obcym paszporcie.

Jeszcze w normalnych czasach gdyby w obie strony użył amerykańskiego, to zwykle przy okresach turystycznych do 90 dni przymykają oczy lub nie pytają, ale w tym scenariuszu nagle się pojawi Amerykanin... którego nie na w systemie... skąd się wziął? Jak długo w Schengen był? Na jakiej podstawie?

Nie widzę jak to przeskoczyć bez wyrabiania polskiego paszportu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglada sprawa z paszportem i lotem do PL dla dziecka urodzonego tutaj?

Tydzień temu zostałem szczęśliwym tatą i chcielibyśmy na Boże Narodzenie lecieć z dzieckiem do Polski. 

Jak najlepiej i najszybciej załatwić potrzebne do tego dokumenty? 
Czy do lotu do PL dziecku wystarczy amerykański paszport + rodzice z polskimi i GC ? Czy muszę wyrobić tez Polski paszport dla małej w konsulacie ?

Jak wyglada procedura zrobienia paszportu  USA dla noworodka ? Co potrzeba oprócz aktu urodzenia ?


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartek_p2 napisał:

Jak wyglada sprawa z paszportem i lotem do PL dla dziecka urodzonego tutaj?

Tydzień temu zostałem szczęśliwym tatą i chcielibyśmy na Boże Narodzenie lecieć z dzieckiem do Polski. 

Jak najlepiej i najszybciej załatwić potrzebne do tego dokumenty? 
Czy do lotu do PL dziecku wystarczy amerykański paszport + rodzice z polskimi i GC ? Czy muszę wyrobić tez Polski paszport dla małej w konsulacie ?

Jak wyglada procedura zrobienia paszportu  USA dla noworodka ? Co potrzeba oprócz aktu urodzenia ?


 

W dużym skrócie wszystko to co zostało napisane powyżej dotyczy także Twojego dziecka.
Wg prawa polskiego obywatel RP MUSI legitymować się paszportem polskim przy przekraczaniu granicy zewnętrznej w rozumieniu przepisów Schengen (vide art 4 ustawy o dokumentach paszportowych w związku z art 3 ustawy o obywatelstwie polskim) i jakkolwiek zrozumiałe może być, że na przylot do PL wlecicie z dzieckiem (pod warunkiem lotu bezpośredniego do PL), które legitymuje się wyłącznie paszportem USA to już z PL nie wylecicie - ale wyrobienie paszportu w PL poza sezonem to raptem parę dni. Doradzam posiadanie przy sobie aktu urodzenia dziecka oczywiście (zastosowanie ma art 14 ustawy o obywatelstwie polskim)

Ze swojej strony radzę złożyć jak najszybciej wniosek o polski paszport w kraju zamieszkania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Halyna said:


Ze swojej strony radzę złożyć jak najszybciej wniosek o polski paszport w kraju zamieszkania.

 

Biorąc pod uwagę kolejki/terminy w polskich konsulatach (ambasadzie) - parę tygodni temu był to marzec 2021 - to raczej na Boże Narodzenie się nie wyrobią...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, bartek_p2 said:

Jak wyglada procedura zrobienia paszportu  USA dla noworodka ? Co potrzeba oprócz aktu urodzenia ?

 

Gratulacje tato! :) Tu masz wszystko napisane: https://travel.state.gov/content/travel/en/passports/need-passport/under-16.html

Nie zwlekajcie, na wszystko teraz się czeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...